Zuzana Čaputová sa v sobotu lúči so svojím úradom. Ako hodnotí týchto 5 rokov?

0
Zuzana Čaputová sa v sobotu lúči so svojím úradom. Ako hodnotí týchto 5 rokov?

Zuzana Čaputová je momentálne v Českej republike na rozlúčkovej návšteve pred sobotným vypršaním svojho mandátu, keď odovzdá úrad novozvolenému prezidentovi Petrovi Pellegrinimu.

Prezident Petr Pavel sa inaugurácie nezúčastní, slovenská strana totiž na ceremoniál nepozvala aktuálnu hlavu štátu. Hlavným zástupcom na ceremoniáli bude český veľvyslanec na Slovensku Rudolf Jindrák. Pozvaní sú však aj bývalý prezident Miloš Zeman a predseda hnutia ANO Andrej Babiš.

Prečítajte si: Čaputová dostala od prezidenta Petra Pavla štátne vyznamenanie

Zuzana Čaputová sa pred skončením svojho pôsobenia takto vyjadrila na svojom intagramovom profile:

Počas uplynulých 5 rokov v prezidentskom paláci som mala možnosť privítať na Slovensku mimoriadnych hostí, vrátane takých, na ktorých nikdy nezabudnem. 

Vo svojom príspevku spomenula návštevu pápeža: „Nezabudnuteľnou bola pre mňa, a verím, že aj pre mnohých ľudí na Slovensku, návšteva Svätého Otca Františka, ktorý tu strávil takmer 4 dni. Návšteva holandského kráľa Viliama-Alexandra a kráľovnej Maximy, nám veľmi pomohla prehĺbiť spoluprácu medzi našimi krajinami.“

Spomenula aj francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona, talianskeho prezidenta Sergia Mattarella, ôsmych prezidentov strednej a východnej Európy, izraelského prezidenta Jicchaka Herzoga a Volodymyra Zelenského. Nemeckeho prezidenta a estónskeho prezidenta privítala v Košiciach počas svojho pravidelného týždňového úradovania na východnom Slovensku.

Tieto a podobné návštevy upevňujú vzťahy medzi politikmi a medzi krajinami. A častokrát majú aj veľmi praktické dopady.

S hlavami štátov navšívila aj iné regióny ako napríklad Vysoké Tatry a Spiš a spomenula aj dôležitosť obchodných spoluprác: Podnikateľské fóra, ktoré boli súčasťou zahraničných návštev, napomohli k vytvoreniu niekoľkých tisíc pracovných miest a investícií vo výške stoviek miliónov eur, napríklad vo Vranove nad Topľou, v Prešove a na Záhorí.“

„Slovensko je modernou a životaschopnou krajinou a také som ho počas môjho mandátu hrdo prezentovala mojim zahraničným hosťom,“ dodáva prezidentka.

Zdroj: https://www.instagram.com/p/C8KdH1SKB2M/

žiadne príspevky na zobrazenie