Zvýšila som ceny, ale mám na to dôvody

0
Zvýšila som ceny, ale mám na to dôvody
Foto: Korart Handmade

Poznať vzorec pre výpočet ceny ručne robených šperkov je jedna vec. Pristúpiť k jeho aplikovaniu, je zase niečo iné. Ja som za rozhodla upraviť ceny a to z niekoľkých dôvodov. Môj čas si každým dňom čoraz viac vážim, kvalita materiálu je pre mňa a mojích zákaznikov veľmi dôležitá a moja práca sa každým vyšitým šperkom zdokonaľuje. 

Otázky okolia

Keď sa rozhodnete zvýšiť cenu svojich výrobkov, nikdy to nie je jednoduchý proces. Na jednej strane sa stretávate s otázkami zákazníkov: „Nebol ten náhrdelník niekedy lacnejší?“ Na strane druhej sú zase otázky môjho okolia: „Akú máš hodinovú mzdu, keď predávaš tak lacno?“ alebo: „Uprav si už tie ceny, veď s každým náramkom aj náhrdelníkom stráviš hodiny práce.“

Vždy som na tieto otázky trpezlivo odpovedala a vysvetľovala. Samozrejme, poznám vzorec, podľa ktorého sa vypočíta cena handmade výrobku (výpočet: cena materiálu + marža + hodinová cena práce x počet hodín práce + odvody štátu + náklady na marketing a vzdelávanie). Pre mňa však nebolo ideálne stanoviť si cenu iba podľa tohto výpočtu, a už nič viac neriešiť. Neustále som totiž mala nepríjemný pocit, či som svoje výrobky „neprecenila“, a či budú ľudia ochotní kupovať ich aj za túto cenu.

set sperkov, koralky, handmade
Foto: Lucia Minarova – Korart Handmade

Hodinová mzda

Keď sa však na to pozrieme čisto ekonomicky, minimálna hodinová cena práce na Slovensku je 2,80 EUR. Takže predávať náhrdelník, ktorý tvorím približne 6 hodín za 9,99 EUR znamená, že budem časom stratová, keďže v prepočte to vychádza tak, že si vyplácam za hodinu práce 10 – 20 centov. Strácam svoj čas a aj peniaze.  

A práve čas je jeden z dôvodov, pre ktorý som začala prehodnocovať ceny svojich handmade šperkov. Som práve na materskej dovolenke, a tak si svoj čas mimoriadne cením. Popri všetkých radostiach a starostiach som sa začala zamýšľať nad svojou hodnotou a rovnako nad hodnotou svojho času. Chvíľ, kedy sa môžem venovať výrobe šperkov je čoraz menej. Pri takmer chodiacom bábätku preto často rozmyslím, či sa budem naplno venovať synovi, dospávať prebdetú noc, alebo dokončovať objednávky, na ktorých som stratová, aj keď ich vyrábam s láskou. 

Môžete si prečítať aj rozhovor o tom, ako sa uživiť handmade tvorbou.

tabatierka, handmade, koralky
Foto: Korart Handmade

Kvalita za vyššiu cenu

Druhý dôvod sa týka najmä mojich zákazníčiek. Počas dlhých mesiacov vyšívania som zistila, že nie je ihla ako ihla, nie je niť ako niť, nie je stužka ako stužka a kvalita korálok je tiež rozdielna. Záleží mi na vysokej kvalite mojich výrobkov. Preto som zmenila značku nití či ihiel. Chcem totiž, aby boli moje zákazníčky s mojimi výrobkami úplne spokojné. Každou vyšitou korálkou, každým vystrihnutým podkladom na náhrdelník a každým novým pokusom o inováciu svojich produktov sa zlepšujem, a tým sa samozrejme zdokonaľuje aj každý môj výrobok.

V neposlednom rade sa však chcem zlepšovať ja sama a skvalitňovať svoje výrobky. Nad každým náhrdelníkom strávim hodiny práce, skončím, až kým nie som úplne spokojná. Ak so šperkom spokojná nie som, začnem odznova. Pretože mi záleží na tom, aby bol každý kúsok z mojej dielne jedinečný a kvalitný.

Šperky majú pre nás ženy dôležitý význam a vždy rady nosíme to, čo má svoju originalitu. A keď si ich obľúbime, dúfame, že nám vydržia čo najdlhšie. Preto je podstatné, aby boli vyrobené z komponentov, ktoré sa rýchlo neopotrebujú, aby boli originálne a jedinečné, a preto si ich tvorba vyžaduje nielen dlhší čas, ale aj dostatočne kvalitný materiál.

Zvyšujem ceny

Reakcie okolia, ktoré ma upozorňovali na to, že, musím poznať hodnotu svojej práce aj hodnotu svojho času, ma donútili zamyslieť sa. A konečne som to prehodnotila aj ja a pristúpila k ďalšiemu kroku – úprave cien. Aj keď sa „zázračný“ výpočet na vyslednú cenu výrobku nedá vždy úplne uplatniť, používam ho aspoň ako odrazový mostík pri vypočítaní optimálnej ceny zrkadielka, čelenky či náramku.

Zistila som, že čas mám len jeden, a keďže chcem naďalej vyrábať krásne a kvalitné šperky, musela som nájsť rovnováhu medzi prácou, ktorú mám rada, a rodinou, ktorú milujem. Takže nie, nezvyšujem ceny z rozmaru alebo z vypočítavosti – je to vopred zvážený krok, ktorý bude prospešný pre obe strany.

žiadne príspevky na zobrazenie