11 tipov ako schladiť v lete vaše bývanie

Počas leta je prirodzené, že teploty vzduchu vystúpia až nad 30 stupňov. Po období, keď sa vonku trochu ochladilo, meteorológovia opäť hlásia vlnu horúceho vzduchu. Ako si poradiť s teplom v byte, ak nemáte klímu?

1. Zatiahnite rolety

Nechajte svoje rolety spustené. Viete, že až 30 percent nežiaduceho tepla pochádza z okien? Vďaka roletám, tienidlám, závesom a podobným prvkom vo vašej domácnosti môžete ušetriť až 7 percent na účtoch a znížiť vnútorné teploty až o 20 stupňov! Inými slovami, zaťahovanie žalúzií v podstate zabraňuje tomu, aby sa váš domov stal miniatúrnym skleníkom, čo je najmä prípad okien orientovaných na juh a západ.

2. Kúpte si zatemňovacie závesy

Múdre je investovať do zatemňovacích závesov. Zatemňovacie závesy blokujú slnečné svetlo a prirodzene izolujú miestnosti, v ktorých sú umiestnené. A aké farby sa odporúčajú? Závesy z hustého materiálu (nesmie cez ne prestupovať svetlo) a v neutrálnej farbe (hnedé, béžové, tmavomodré) znížia teplo vášho domova až o 33 percent. Ďalšou možnosťou je zabudovanie vonkajšej markízy.

markiza
foto: shadowsys.sk

3. Zatvárajte dvere!

Uzatvorenie nepoužívaných miestností zabráni unikaniu studeného vzduchu do týchto častí bytu alebo domu počas najteplejšej časti dňa. V noci, naopak, využite chladnejšie nočné hodiny a nechajte prúdiť vzduch prirodzene cez váš domov.

Prečítajte si aj 15 zlepšovákov na dovolenku

4. Vsaďte na ventilátor

ventilator
foto: skvelydarcek.sk

Namiesto zabudovania klimatizácie si môžete zakúpiť ventilátor alebo ochladzovač vzduchu. Menšie modely kúpite už od 50 EUR. Ani klimatizácia nemôže vyčariť jemný morský vánok, ale jednoduchý trik, ktorý vám prezradíme, môže. Naplňte nádobu ľadom (alebo niečím rovnako studeným) a umiestnite ju pred veľký ventilátor tak, aby vzduch z ľadu prúdil do miestnosti.

5. Vymeňte plachty

Kým textílie ako flanel a flísové deky sú fantastické pre izoláciu, bavlna je na leto múdrejším ťahom, pretože je vzdušnejšia, ľahšie ňou prúdi vzduch a zostane tak chladnejšia. Ako bonus si môžete kúpiť pohánkový vankúš. Vzhľadom k tomu, že medzi pohánkou je prirodzene sa vyskytujúci vzduchový priestor, nebude sa teplo držať na vašom tele ako klasické vankúše, aj keď sú zabalené v obliečke.

6. Znížte teplotu svojho tela

Zamerajte sa na teplotu vášho tela, nie na dom či byt. Ak vaši predkovia prežili bez klimatizácie, tak vy môžete tiež. Od popíjania chutných chladených nápojov až po aplikovanie studeného obkladu na pulzujúce oblasti, ako je krk a zápästie, chladenie z vnútra nie je zlý nápad. Medzi ďalšie triky patrí vhodne sa obliecť.

Skúste si dať misku studenej vody k posteli a ponorte si do nej nohy, ak vám je uprostred noci teplo.

7. Tepelne odolná posteľ

chladiaci vankusChoďte rovno k zdroju a dajte si chladný vankúš pod hlavu. Na trhu sú vodné a gélové vankúše, stačí si len vybrať. Pre schladenie nôh si naplňte fľašu s vodou, dajte ju do mrazničky a potom umiestnite k nohám vašej postele. Možno to znie divne, ale mierne vlhké plachty alebo plachta vložená do mrazničky vám tiež pomôže ochladiť sa.

8. Využite noc

Nechajte nočný vzduch prúdiť dovnútra. V letných mesiacoch sa teplota počas noci zníži. Než pôjdete spať, snažte sa čo najviac z týchto osviežujúcich hodín využiť otvorením okien. Dokonca si môžete vytvoriť aerodynamický tunel strategickým nastavením svojich ventilátorov, aby ste vytvorili dokonalý krížový vietor. Len nezabudnite zavrieť okná a žalúzie, než príde horúce ráno.

9. Vymeňte žiarovky

Ak ste niekedy potrebovali motiváciu, aby ste prešli na úsporné žiarovky CFL, alebo kompaktné žiarivky, teraz je ten správny čas. Žiarovky strácajú približne 90 percent svojej energie v teplom, ktoré produkujú, takže ich výmena podporí ochladenie vášho domova a zároveň zníži váš účet za elektrinu.

ziarovky
foto: AdobeStock

10. Nepečte!

Používanie rúry alebo sporáka v lete urobí váš dom teplejším. To sa týka aj ostatných spotrebičov. Ak cítite, že doma je už 100 stupňov, posledná vec, ktorú chcete urobiť, je zapnúť rúru na 200 stupňov. Okrem toho, nevyužijete pekné počasie radšej na grilovačku vonku?

11. Tip pre majiteľov domov

Dom sa dá ochladiť aj tým, že namaľujete strechu na bielo. Alebo môžete okolo svojho domu vysadiť stromy. Hlavne tam, kde máte okná a nepotrebujete mať výhľad. Prirodzené tienenie vám vytvorí príjemný chládok.

Foto: pixabay.com