Zlepšováky alebo „travel hacks“ na dovolenku

0
Zlepšováky alebo „travel hacks“ na dovolenku
pixabay.com

Na dovolenke sa môže vyskytnúť mnoho maličkostí, ktoré vám ľahko znepríjemnia pobyt. Je fajn vyhnúť sa im alebo ovládať niekoľko zlepšovákov, aby ste si uľahčili život. Vybrali sme pre vás 15 tipov.

1. Pri balení si zrolujte veci

Ak to už neurobíte, plytváte v kufri veľa miestom. Veci vždy otáčajte a vrstvite, nikdy neohýbajte a neskladajte na seba. Môžete si tak svoj šatník dokonca zdvojnásobiť! Tento spôsob balenia kufrov je jednoduchou fintou na šetrenie priestoru.

balenie kufra
foto: thinkstockphotos.com

2. Oskenujte si doklady!

Toto odporúčajú skúsení cestovatelia. Naskenujte si tie najdôležitejšie dokumenty a pošlite si ich e-mailom, aby ste ich mali dostupné napríklad cez mobil. Bude oveľa jednoduchšie ich nahradiť pri strate, ako keby ste nemali ani len kópiu. Týka sa to najmä vášho pasu, ale môžete spraviť to isté aj s letenkou.

3. Minimalizujte objem drogérie

Patrite medzi tých, ktorí cestujú s plnými fľašami šampónu a sprchového gélu? Na druhej strnae, nákup miniatúrnych balení z každého produktu pre každú cestu je trochu pridrahé. Pre každý výlet si predsa nebudete kupovať novú sadu, však? Takže lepším riešením je zaobstarať si malé fľaštičky a používať ich dokola. A ak naozaj chcete ušetriť každý cent, stačí si vziať fľaštičky, ktoré nájdete v hotelovej izbe.

sada obalov

Takúto praktickú sadu obalov na cestovanie nájdete napríklad tu.

4. Myslite na spánok

Ak cestujete niekam ďalej a pravdepodobne budete čeliť jet-lagu, zíde sa vám vziať si masku na oči. Niektorí ľudia majú problém zaspať pri svetle. Ak patríte medzi nich, myslite na to. Zíde sa vám aj cestovný vankúšik pod hlavu do lietadla.

5. Zbavte sa tlaku alebo vody v ušiach

V lietadle sa často stáva, že vám zaľahne v ušiach. Pomôže zívanie, alebo keď si dáte žuvačku.

Po kúpaní sa zase môžete mať plné uši vody. Pomôže, keď sa nadýchnete, zapcháte nos, zavriete ústa a snažíte sa akokeby pretlačiť vzduch cez uši (tak sa vyrovnáva tlak v ušiach aj pri potápaní). Alebo si skúste vysušiť uši fénom.

6. Drobnosti, ktoré sa vám na dovolenke zídu

Počas cestovania sa mi častokrát osvedčilo, že som si vzala zopár štipcov a šnúru, ktorú som potom uviazala na balkóne. Je fajn si mať kde zavesiť mokré plavky, alebo keď si niečo vyperiete, nemusíte hľadať miesto, kam ich prevesíte. Častokrát takáto vec v apartmáne či na hoteli chýba.

7. Uložte si cennosti do prázdnej fľaše na opaľovacie mlieko

Či už cestujete sólo a chcete sa venovať ďalším veciam, alebo chcete stráviť deň na pláži s priateľmi, je dôležité, aby vaše cennosti boli mimo dohľadu. A prázdna fľaša z krému na opaľovanie je dokonalým trikom. Jednoducho opláchnite nádobu z mlieka alebo krému, aby ste si tam mohli uložiť peniaze, kľúče a čokoľvek iné, čo by ste mohli cez deň potrebovať.

Použiť môžete aj balzam na pery, kde si viete zrolovať bankovky.

Prečítajte si aj článok: 10 tipov, na čo nezabudnúť pred dovolenkou

schranka na peniaze
foto: pinterest.com

8. Nezabudnite na prvú pomoc!

Je ľahké si nezabudnúť na veci, ako je napríklad paralen, pretože bolesť hlavy či zubov sa môže kedykoľvek pritrafiť. Ale čo keď ide o naliehavejšie núdzové situácie? Obväz, anti-bakteriálny sprey, lieky na žalúdok, pastilky proti bolesti hrdla, kvapky do uší.

Ak sa vám pritrafia malé zdravotné nepríjemnosti, ktoré by si inak vyžadovali návštevu lekárne, je fajn mať niečo v zálohe.

9. Chráňte svoj mobil!

Na pláži je vždy veľa piesku a dostane sa práve tam, kam nechcete. Napríklad do vašej tašky. Niekedy sú k dispozícii tašky s okami ako na sieti (napríklad pre formičky pre vašu ratolesť). Čo však s cennosťami, ktoré nechcete zašpiniť alebo zamokriť?

Vezmite si so sebou igelitový sáčok na mobil, tak ho spoľahlivo ochránite a môžete ho používať aj vtedy, keď máte mokré ruky.

vrecko na mobil

10. Ako si poradiť bez nabíjačky?

Ak si zabudnutie konektor do nabíjačky telefónu, nemusí to byť koniec sveta. Stačí ho pripojiť k vstupu USB na zadnej strane televízora hotelovej izby a môžete ísť.

Ak ste dokonca zabudli kábel, stále nie je nič stratené. Spýtajte sa na recepcii, či sa nedá požičať. Väčšina hotelov má drobnosti, ktoré si hostia zabudli a nikdy sa po nich nevrátili.

Viete, ako najrýchlejšie nabijete mobil? Tak, že si zapnete letový režim.

11. Orientujte sa aj bez signálu

Rátajte s tým, že nemusíte mať vždy signál na mobile a myslite na to, že nemôžete byť závislý na prístupu k wifi. Keď sa nachádzate v cudzej krajine, cena za použitie dát v roamingu môže byť premrštená, alebo nemusíte mať vždy signál. Stiahnite si Google mapu svojho cieľa skôr, než sa tam dostanete. Keď ju budete potrebovať, môžete si ju vytlačiť, alebo si ju vytlačte už doma.

12. Urobte si vlastnú párty s mobilom

Rozbehnite party s najjednoduchším handmade reproduktorom na svete. Všetko, čo potrebujete, je telefón a pohár. Dajte svoj mobil do vnútra skleneného pohára reproduktorom smerom nahor, zlepší sa jeho zvuk a zvýši hlasitosť.

Tú istú službu zosilovača vám spraví aj to, keď ho dáte do rolky z toaletného papiera a po stranách pripojíte dva poháriky.

Nastal čas, aby ste si obuli svoje tanečné topánky! :)

reproduktor
Foto: pinterest.com

13. Použite žehličku na vlasy aj ako žehličku na oblečenie

Ešte vám to nenapadlo? Ak si beriete na dovolenku žehličku na vlasy (sú aj úplne malé ručné žehličky), môžete ju potom využiť aj pri žehlení oblečenia. Ideálna je na časti oblečenia, kde sú detaily, napríklad pri zapínaní na košeli alebo na golier.

14. Ako nahradiť vývrtku?

Stalo sa to už aj mne – vývrtku som zabudla na chate a keď ku mne prišla kamarátka na návštevu, nemali sme si s čím otvoriť víno. Vtedy som začala browsovať na internete a našla som tam nápad s lyžičkou alebo kľúčom.

Ak sa vám podarí zasunúť koniec lyžičky do zátky našikmo, stačí už len krúživým pohybom pomaly vytiahnuť zátku. Funguje to!

ako otvrorit vino
foto: vivino.com

Nahradiť obyčajný otvárač na fľaše je už len brnkačka – na dverách máte na zárubni kovový zámok, do ktorého zapadá mechanizmus kľučky. Stačí vložiť zboku do dverí vrchnák a potiahnuť. Alebo použiť mincu.

otvaranie flase
foto: liamthinks.blogspot.com

15. Vyhnite sa davom

Existuje jedno zlaté pravidlo pre cestovanie: Ak je to možné, vyhnite sa davom. To platí pre všetko, čo vás na vašej ceste stretne. Keď prídete na letisku k terminálom, nechoďte do prvej toalety, budú v nej pravdepodobne najdlhšie rady. Prázdne WC bud emožno len o pár metrov ďalej.

A keď prídete do cieľa, nenasledujte davy turistov smerom k hordám taxíkov priamo pred Príletmi. Namiesto toho sa pozrite na linku Odlety, kde nájdete množstvo taxíkov, z ktorých zákazníci odchádzajú. Jeden z nich odchytíte práve vy.

Foto na titulke: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu