12 najväčších chýb v životopisoch

0
12 najväčších chýb v životopisoch
pixabay.com

Proces uchádzania sa o prácu je plné otázok a hádaniek: Mám kvalifikáciu na túto pozíciu? Bavila by ma táto práca? Mohla som na tú otázku z pohovoru odpovedať lepšie? Ale len málo aspektov hľadania práce generuje toľko otázok ako životopis – jediný hárok papiera, ktorý určuje vašu profesionálnu budúcnosť.

Často ho HR manažér skenuje iba pár sekúnd, keď sa prekúsava cez desiatky ďalších žiadostí, takže je potrebné urobiť okamžitý pozitívny prvý dojem. Akákoľvek chyba by mohla byť znamenať to, že sa nedostanete ani na pohovor, a rovno vás hodia na hromadu zamietnutí. Aké sú teda niektoré z týchto chýb, pokiaľ ide o vaše životopis, a ako sa im vyhnúť? Hovorili sme s odborníkmi na ľudské zdroje, náborovými pracovníkmi a manažérmi, ktorí rozhodujú o prijímaní zamestnancov do svojich spoločností, aby sme zistili, aké najčastejšie chyby robia uchádzači vo svojich životopisoch. Ich odpovede vás môžu prekvapiť!

1. Iba jeden životopis

Uchádzať sa o prácu môže byť časovo náročné, najmä ak sa snažíte získať svoj životopis široko ďaleko. Jednou z najčastejších chýb, ktoré žiadatelia robia, je však zasielanie rovnakého životopisu pre úplne odlišné pozície.

„Uchádzač o prácu často predloží životopis, ktorý môže vyzerať skutočne pekne a dokonca aj pôsobivo. Ak sa vám však nepodarí vytvoriť životopis pre konkrétnu prácu, naše potreby, druh práce atď., ukazuje to, že nie je dostatočne zameraný a nevenuje tomu pozornosť,“ hovorí Ron Auerbach, konzultant pri hľadaní zamestnania a autor knihy Think Like an Interviewer: Your Job Hunting Guide to Success.

Na uchádzačov nalieha, aby si svoj životopis vždy prispôsobili práci, o ktorú sa uchádzajú, s dôrazom na zručnosti a skúsenosti, ktoré sú pre danú pozíciu najdôležitejšie.

2. Príliš umelecký

Iste, chcete, aby váš životopis vynikal, ale vyvarujte sa prílišnej kreativity. Pridanie klipartu alebo iného vizuálu alebo netradičné rozloženie textu by sa mohlo zdať, že vám pomôže odlíšiť sa od ostatných, ale je pravdepodobnejšie, že vás HR manažér bude brať menej vážne.

„Najprv vás budú súdiť podľa toho, ako váš životopis vyzerá a aký signál dáva jeho vzhľad,“ hovorí Auerbach. „Takže aj keď je obsah vášho životopisu najlepší na svete, nezáleží na tom, ak celkový vzhľad životopisu bude zlý, pretože vás budú hneď vnímať tak, že ste neprofesionálny.“

Pre Lauru Handrick, analytičku pracoviska a kariéry pre FitSmallBusiness.com, je jedným z najväčších omylov v tomto ohľade použitie farebného alebo inak nekonvenčného papiera, či už textúrovaného alebo dokonca postriekaného vôňou.

3. Máte gramatické chyby

Malo by to byť zrejmé, ale prekvapivý počet uchádzačov stále prehliada dôležitosť základnej gramatiky pri spájaní svojich životopisov.

„Ak ten človek nevie dať správne dohromady vetu do svojho životopisu, ako budú pravdepodobne vyzerať jej firemné e-maily, keď ich zamestnám?“ pýta sa Handrick. „Chyba v akomkoľvek slove ma môže v skutočnosti odradiť. Chcem si najať niekoho, kto dokáže písomne ​​komunikovať so svojimi rovesníkmi a klientmi a ktorého prácu nemusím podrobne kontrolovať, aby som sa ubezpečil, že je to správne. V týchto dňoch s bezplatným aplikácie ako Grammarly, naozaj nie je dôvod uvádzať životopis s gramatickými chybami.“

pixabay.com

4. Životopis na viacerých stranách

Azda najčastejšou chybou, ktorú urobia uchádzači, je zahrnutie príliš veľkého množstva informácií do životopisu – nechať to bežať na dvoch alebo troch stranách. Motivácia dáva zmysel: Máte veľa skúseností a chcete ich odovzdať všetko. Ale premýšľajte o svojom životopise z pohľadu náborového manažéra, ktorý ich musí preosiať cez desiatky alebo dokonca stovky. Nedostávajú sa za prvú stránku a dokonca sa im môže zobraziť viac stránok ako znamenie, že nerešpektujete ich čas.

„Ak je životopis dlhší ako jedna strana, okamžite ho odmietnem,“ hovorí Dana Case, prevádzková riaditeľka spoločnosti MyCorporation.com. „Životopisy by mali byť krátke a výstižné. Postačí jedna strana. Jedna stránka bude stačiť bez ohľadu na to, koľko pracovných pozícií ste predtým mali.“

 

5. Preplnený text

Samozrejme, myslíte si, že máte veľa relevantných skúseností a úspechov, o ktoré by ste sa chceli podeliť s výberovou komisiou. To však niekedy môže viesť k nutkaniu vtesnať každý jeden bit informácií na jednu stranu a manipulovať s veľkosťou písma a okrajmi tak, aby sa tam zmestilo čo najviac. Ale tým práve odradíte.

„Vtesnať do svojho jednostránkového životopisu príliš veľa textu kole oči,“ hovorí Rebecca Safier, zakladateľka Remote Bliss, pracovnej rady a zdroja pre vzdialených profesionálov. „Namiesto toho, aby ste tam vtesnali všetko, vyberte najaktuálnejšie a najrelevantnejšie pracovné skúsenosti. Každé slovo vyberajte opatrne, aby ste mohli povedať veľa zopár slovami. Niekedy je menej viac. Čistý, pútavý dizajn je dôležitejšie ako zahrnúť do svojho životopisu každú prácu, ktorú ste kedy mali.“

6. Využívanie zastaraných skúseností

Keď už hovoríme o nebezpečenstve vtesnania príliš veľkého množstva informácií do vášho životopisu, ďalšou klasickou chybou je zahrnutie celej histórie práce, ktorá siaha do obdobia pred desaťročím alebo viac.

Prezentácia vašich skúseností je dôležitá, ale uvádzanie udalostí do vášho životopisu, ktoré sa datujú do času pred viac ako piatimi rokmi, sa stáva zbytočným a nedôležitým,“ hovorí Jordan Wan, zakladateľ a CEO náborovej spoločnosti CloserIQ. „V motivačnom liste môžete opísať všetky svoje zručnosti; pri svojom životopise sa držte svojho posledného zamestnania.“

7. Pridávajú sa prehnané tituly

Ak ste pracovali ako nezávislý grafický dizajnér, nemusíte si hovoriť „CEO a zakladateľ“ pseudo spoločnosti, ktorá pozostáva z toho, že pracujete vo svojom byte.

To platí dvojnásobne pre tých, ktorí sú v pracovnej sile relatívne noví. „Interné skúsenosti sú rozhodujúce pre ukončenie prvého zamestnania na vysokej škole, ale to ešte neznamená, že ste profesionálom v odbore,“ hovorí Shirley Paolinelli, riaditeľka ľudských zdrojov v The Motion Agency. Namiesto toho navrhuje použiť slovesá ako „stážista (vášho odvetvia), ktorý hľadá miesto na plný úväzok“ alebo „ašpirujúci odborník (vaše odvetvie),“ alebo „čoskoro absolvent hľadajúci miesto na plný úväzok“. Nikto nechce prijať „odborníka na všetko„.

odbornik na vsetko
Foto: pixabay.com, upravené

8. Používanie klišé fráz

Poznáte ich, keď ich vidíte – tie obraty frázy, ktoré sú také známe, že sa javia ako presne to, čo by čitateľ životopisu chcel vidieť. Nenechajte sa však zlákať pekným zvukom klišé.

„Nezahŕňajte nadbytočné výrazy alebo frázy, že myslí „out of box“, je tímový hráč alebo tvrdo pracujúci, hovorí Michael Stahl, výkonný viceprezident a marketingový riaditeľ HealthMarkets, nezávislej agentúry pre zdravotné poistenie. „Myslím si, že sú to všetko vlastnosti, ktoré sa predpokladajú, že by človek mal alebo bude mať. Takéto veci nemusíte uvádzať v životopise. Namiesto toho buďte pripravení zdieľať príklady, ktoré ilustrujú, prečo ste tímový hráč.“

Bryan Zawikowski, 25-rokov skúsený náborový veterán, má ešte niekoľko rád. „Multitasking je nadmerne využívaný a neopisuje konkrétne skúsenosti,“ hovorí. „Slovo „ostrieľaný“ ma núti premýšľať o kuchárskej šou. „Game changer“ je jedným z mnohých nadmerne využívaných športových odkazov.“

9. Nespomeniete úspechy

Aj keď je dôležité hovoriť o tom, čo ste denne robili na svojich predchádzajúcich zamestnaniach, je oveľa efektívnejšie uvádzať svoje úspechy na pozíciách so zameraním na to, čo ste dosiahli, a nie len popisy pracovných pozícií.

„Keď si prezerám životopisy, chcela by som vidieť výsledky, ktoré kandidát priniesol,“ hovorí Regina Barr, zakladateľka a generálna riaditeľka spoločnosti Red Ladder, Inc, spoločnosti poskytujúcej podnikové poradenstvo a profesionálny rozvoj. „Ako spoločnosti ušetrili čas alebo peniaze? Čo urobili, aby spoločnosti pomohli zarobiť peniaze? Čo urobili pre zlepšenie efektívnosti? Ak to nedokážem ľahko zistiť, idem ďalej. Navyše, to, čo robia alebo čo nerobia, mi pomáha získať predstavu o tom, čo kandidát robí alebo čo nepovažuje za dôležité, a tiež poskytuje určité poznatky o ich myslení.“

10. Píšete do práce, ktorú máte

Pamätajte, že životopis nie je zhrnutím vašich pracovných skúseností – je to reklama, prečo sa skvele hodíte na prácu, o ktorú sa uchádzate. Podľa Keirstena A. Greggsa, zakladateľa TRAP Recruiter, LLC a náborára s takmer dvoma desaťročiami skúseností, uchádzači rozdiel medzi týmito dvoma často prehliadajú.

„Uchádzači o zamestnanie nepíšu do zamestnania, ktoré chcú, ale píšu do zamestnania, ktoré majú,“ hovorí Greggs. „Personalisti a náboroví manažéri hľadajú dôkazy o tom, že vaše schopnosti a skúsenosti môžu byť využité pri riešení problému v ich organizácii. Hľadajú synergie a prenosné schopnosti.“

pixabay.com

11. Používanie neprofesionálnych e-mailových adries

Stále používate e-mailovú adresu, ktorú ste vytvorili pred desiatimi rokmi pomocou prezývky na vysokej škole? Môže byť čas to aktualizovať.

„Mnoho kandidátov robí chybu, že používa neprofesionálne e-mailové adresy – napríklad milovník hier používajúci adresu GTAhero@gmail.com – čo zanecháva na zamestnávateľa veľmi zlý dojem,“ hovorí Brett Helling, ktorý vedie stránku GigWorker.com. „Vaša e-mailová adresa je súčasťou vašej profesionálnej identity. Nenechajte si tým zničiť pracovné príležitosti. Vytvorte si profesionálnu e-mailovú adresu v službe Gmail alebo Outlook pomocou svojho mena a priezviska.“

12. Nemáte zosynchronizované online profily

V dnešnej dobe je dosť pravdepodobné, že náborový pracovník skontroluje vaše pracovné skúsenosti na LinkedIn (ak už na začiatku odtiaľ nezískal vaše životopisy), takže je dôležité, aby ste sa ubezpečili, že sú rovnako aktualizované ako vaše fyzické životopisy, ktoré zašlete. Nemusia byť úplne totožné, mali by však byť konzistentné, pokiaľ ide o poradie pracovných miest.

„Zaistite, aby vaše životopisy, LinkedIn profil a všetky ďalšie pracovné profily, ktoré máte, hovorili to isté,“ hovorí Wan. „Ak sú rôzne skúsenosti uvedené v rôznych profiloch, zamestnávateľa to zmätie a budete pôsobiť neusporiadane.“

Zdroj: bestlifeonline.com

Zdroj foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie