12 vecí, ktoré vás preukázateľne robia šťastnejšími

0
12 vecí, ktoré vás preukázateľne robia šťastnejšími

Je zvláštne, že veľa vecí okolo nás nám podvedome spôsobujú radosť, aj keď si to možno neuvedomujeme. Stačí mať odtiahnuté závesy alebo viac svetla, zatelefonovať si, zasadiť rastlinu, aj takéto maličkosti majú vplyv na to, ako sa cítime.

1. Sloboda zvyšuje pocit šťastia viac ako peniaze

Hovorí sa: za peniaze sa šťastie kúpiť nedá. Ekonóm ocenený Nobelovou cenou Amartya Sen zistil, že spoločnosti, ktoré zvýšili úroveň slobody a nezávislosti, zaznamenali zvýšenie kvality života občanov. Dospel k záveru, že keď je umožnené ľuďom žiť tak, ako chcú, je oveľa pravdepodobnejšie, že to povedie k všeobecnej spokojnosti, ako je obvyklé zameranie sa na rast HDP a ďalšie ekonomické problémy.

2. Šťastie s pribúdajúcim vekom rastie

Toto je dobrá správa pre každého, kto plánuje aktívne starnúť: Je pravdepodobné, že vaša úroveň šťastia bude rásť s počtom narodeninových sviečok na torte. Štúdia University of Alberta sledovala úroveň šťastia subjektov počas 25-ročného obdobia a zistila, že tí, ktorí zostarli, boli plošne šťastnejší. Kontrolovali sa pritom aj ďalšie premenné.

3. Rastliny vám robia radosť

Jedným zo zistení mnohých štúdií je, že príroda – prechádzky v nej, pozeranie sa na ňu, dokonca aj premýšľanie o nej, má tendenciu zvyšovať šťastie. Napríklad v jednej štúdii o väzňoch sa zistilo, že tí, ktorí mali výhľady z cely na okolitú krajinu, trpeli menej chorobami súvisiacimi so stresom ako tí väzni, ktorí ich nemali.

Prečítajte si aj 10 prekvapivých faktov o Googli

4. Žltá farba je šťastná farba

Namiesto „feeling blue“ by sa dalo lepšie povedať, že niekto má „feeling grey“. U tých, ktorí pociťujú úzkosť alebo depresiu, sa zistilo, že skutočne spájajú svoju náladu so sivou farbou – výberom variantov farby z farebného kruhu, ktoré im predložili vedci z University Hospital South Manchester.

Naproti tomu zdraví účastníci s najväčšou pravdepodobnosťou poukazovali na žltú farbu ako na náladu, ktorú cítili. Vedci navrhli farebný kruh ako efektívnu metódu na pomoc pri odhaľovaní afektívnych porúch, ale tiež poukazuje na potenciálnu silu žltej farby, ktorá zvyšuje náladu.

kvety
pixabay.com

5. Telefonické hovory sú lepšie ako písané správy

Prinajmenšom sú lepšie pre šťastie a fungovanie vzťahov na diaľku. Vedci zistili, že u tých, ktorí komunikovali cez telefón alebo webovú kameru, bola väčšia pravdepodobnosť, že sa budú cítiť emocionálne podporovaní inými. Tí, ktorí používali textové správy a chat, takéto spojenie nepociťovali.

6. Svetlo má na šťastie veľký vplyv

Vo svojej knihe vedeckých tipov na zlepšenie šťastia Alex Palmer píše: „Cítite sa zle? Zažnite svetlá.“ V istej štúdii vedci zistili súvislosť medzi pocitmi beznádeje ľudí a ich vnímaním osvetlenia miestnosti. Zistili, že väčšina účastníkov opísala, že sa cítia beznádejne, keď bol slabšie svetlo v miestnosti. Výsledky tiež naznačovali, že ľudia inštinktívne uprednostňovali svetlejšiu miestnosť.

7. Domáce zvieratá vám robia radosť

Pes je najlepší priateľ človeka, to asi vieme. Ale toto je zaujímavé: Podľa Allena McConnella, univerzitného profesora na katedre psychológie na Miami University, je rozdiel medzi mačkami a psami nulový. Ako povedal v magazíne Happiness Hacks: „Nikdy sme nenašli rozdiely medzi psami a mačkami. Primárny rozdiel je v tom, do akej miery antropomorfizujete domáce zviera. Ak sa na svojho leguána pozeráte ako na človeka, ktorý má súcit a vlastnosti podobné človeku, má to na človeka taký dobrý vplyv, ako zlatý retriever. Všetko je v mysli majiteľa.“

 

psicek
pixabay.com

8. Vďaka pokrokom v zubnom lekárstve sme šťastní

Kedysi úsmevy neboli na pohľad až také príjemné. Jeden historik opísal 18. storočie ako čas zdokonalenia zubného lekárstva, kedy ľudia začali ochotnejšie dvíhať pery do úsmevu. Niektoré zdroje tvrdia, že záhadný úsmev Mony Lisy pravdepodobne odrážal rozpaky nad zubným kazom. “

9. Cvičenie zvyšuje pocit šťastia – za kratší čas, ako si myslíte

Aj keď poznáme súvislosť medzi fyzickým a duševným zdravím, ukazuje sa, že trochu fyzickej aktivity má výrazný pozitívny vplyv na duševné zdravie človeka a za kratší čas, ako by ste čakali. Vedci zistili, že už aj 10 minútové cvičenie zlepšuje náladu, odbúrava stres a celkovo zvyšuje pohodu.

10. Zistilo sa, že malé mestá a vidiek podporujú pocit šťastia

Veľké mestá nie sú pre šťastie človeka úplne ideálne, podľa zistení výskumníkov v oblasti verejnej politiky na Texaskej univerzite v Dallase, ktorí skúmali údaje z prieskumu General Social Survey, našla sa súvislosť medzi vyššou úrovňou šťastia a životom v malom meste alebo na vidieku.

11. Šťastie je nákazlivé

Ukazuje sa, že ak sa obklopujete šťastnými ľuďmi, spôsobí to, že sa to šťastie nalepí aj na vás. Štúdia Framingham Heart Study, ktorá sledovala zdravie a šťastie viac ako 4 700 obyvateľov mesta Framingham v štáte Massachusetts prezradila, že ľudia, ktorí sa označili za šťastných, mali tendenciu vytvárať si navzájom svoje vlastné „zoskupenia“. Zistilo sa, že pravdepodobnosť šťastia stúpa až o 15,3 percenta, ak je šťastný člen rodiny alebo blízky priateľ.

12. Káva zvyšuje pocit šťastia

Nepočúvajte tých, ktorí sa vám snažia povedať, že príliš veľa kávy škodí. Podľa štúdie španielskych vedcov bolo u tých, ktorí vypili dve šálky kávy denne, o 22 percent nižšia pravdepodobnosť úmrtia za desaťročie, ktoré skúmali, ako u tých, ktorí kávu nepili. Pôsobivejšia je ešte táto informácia: Tí, ktorí vypili štyri šálky kávy, mali o 64 percent nižšiu pravdepodobnosť úmrtia ako tí, ktorí kávu nepili. Takže naštartujte kávovar!

Zdroj: bestlifeonline.com, pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu