15 najznámejších mileneckých dvojíc

0
15 najznámejších mileneckých dvojíc
canva.com

V dejinách sa vyskytlo mnoho mileneckých dvojíc, ktorých láska presiahla hranice času. Mnohé z nich si pamätáme dodnes a stali sa predlohou slávnych básní či kinematografických diel. A niektoré dvojice v skutočnosti ani neexistovali, len sú známe ako výtvor fantázie literárnych umelcov.

1. Rómeo a Júlia

Asi najznámejší milenci vôbec. Tento pár sa stal synonymom pre samotnú lásku. Rómeo a Júlia je tragédia od Williama Shakespeara. Opisuje príbeh dvoch tínedžerov z dvoch neznesiteľných rodín, ktorí sa do seba na prvý pohľad zamilujú a potom sa vezmú, stanú sa skutočnými milencami a potom pre svoju lásku riskujú všetko. Zobrať si život pre svojho milého je určite znakom skutočnej lásky. Ich „predčasná smrť“ nakoniec zjednotia aj rozhádané rodiny.

2. Kleopatra a Antónius

Skutočný milostný príbeh Antonia a Kleopatry je jedným z najpamätnejších, najzaujímavejších a najdojímavejších všetkých čias. Príbeh týchto dvoch historických postáv neskôr zdramatizoval William Shakespeare a dodnes sa inscenuje po celom svete. Vzťah Antonia a Kleopatry bol skutočnou skúškou lásky. Zamilovali sa do seba na prvý pohľad. Vzťah medzi týmito dvoma mocnými ľuďmi postavil Egypt do silnej pozície.

Ich milostný vzťah však pobúril Rimanov, ktorí boli opatrní pred rastúcou mocou Egypťanov. Napriek všetkým vyhrážkam sa Antonius a Kleopatra zosobášili. Hovorí sa, že počas boja proti Rimanom dostal Antonius falošné správy o Kleopatrinej smrti. Zničený padol na meč. Keď sa Kleopatra dozvedela o Antoniovej smrti, bola šokovaná a vzala si život. Veľká láska si vyžaduje veľké obete.

3. Lancelot a Guinevere

Tragický príbeh lásky sira Lancelota a kráľovnej Guinevere je pravdepodobne jedným z najznámejších príbehov Artušovej legendy. Lancelot sa zamiluje do kráľovnej Guinevere, manželky kráľa Artuša. Ich láska vznikala pomaly, pretože Guinevere si od Lancelota držala odstup. Nakoniec ju však láska a vášeň premohli a z dvojice sa stali milenci. Raz v noci sir Agravain a sir Modred voviedli skupinu dvanástich rytierov priamo do Guineverinej komnaty, kde vtrhli medzi milencov. Sir Lancelot okamžite utiekol, ale úbohá Guinevere také šťastie nemala. Za cudzoložstvo ju zajali a odsúdili na upálenie. Sir Lancelot sa o niekoľko dní vrátil, aby zachránil svoju milovanú Guineveru pred smrťou. Celá táto smutná záležitosť rozdelila rytierov okrúhleho stola a oslabila Artušovo kráľovstvo. Úbohý Lancelot skončil svoje dni ako pokorný pustovník a Guinevere sa stala mníškou v Amesbury, kde zomrela.

4. Tristan a Izolda

Tragický milostný príbeh Tristana a Izoldy bol prerozprávaný prostredníctvom rôznych príbehov a rukopisov. Odohráva sa v stredoveku za vlády kráľa Artuša. Izolda bola dcérou írskeho kráľa. Bola zasnúbená s kráľom Markom z Cornwallu. Kráľ Mark poslal svojho synovca Tristana do Írska, aby odprevadil Izoldu späť do Cornwallu. Počas plavby sa Izolda a Tristan zamilovali. Izolda sa však vydala za Marka z Cornwallu, ale nemohla si pomôcť, aby nemilovala Tristana. Milostný vzťah pokračoval aj po svadbe. Keď sa kráľ Mark o tejto záležitosti dozvedel, Izolde odpustil, ale Tristan dostal zákaz vstupu do Cornwallu.

Tristan odišiel do Bretónska. Tam sa stretol s Iseultou z Bretónska. Priťahovala ho pre podobnosť jej mena s jeho skutočnou láskou. Oženil sa s ňou, ale manželstvo nedovŕšil práve vďaka láske k „pravej“ Izolde. Keď ochorel, poslal po Izoldu v nádeji, že ho dokáže vyliečiť. Ak by súhlasila, že príde, plachty vracajúcej sa lode by boli biele, ak by nesúhlasila, plachty by boli čierne. Iseult, keď videla biele plachty, klamala Tristanovi a povedala mu, že plachty sú čierne. Zomrel od žiaľu skôr, ako sa k nemu Izolda mohla dostať. Izolda čoskoro zomrela na zlomené srdce.

5. Paris a Helena

Príbeh Heleny Trójskej a trójskej vojny, opísaný v Homérovej Iliade, je gréckou legendou, ktorá spája fakty a fikciu. Helena Trójska je považovaná za jednu z najkrajších žien v celej literatúre. Bola vydatá za spartského kráľa Menelaa. Paris, syn trójskeho kráľa Priama, sa do Heleny zamiloval, uniesol ju a vzal späť do Tróje. Gréci zhromaždili veľkú armádu vedenú Menelaovým bratom Agamemnonom, aby získali Helenu. Trója bola zničená. Helena sa bezpečne vrátila do Sparty, kde zostala žiť s Menelaom po zvyšok svojho života.

6. Orfeus a Eurydika

Príbeh Orfea a Eurydiky je staroveký grécky príbeh o zúfalej láske. Orfeus sa hlboko zamiloval a oženil sa s Eurydikou, krásnou nymfou. Boli spolu veľmi zaľúbení a veľmi šťastní. Aristaeus, grécky boh pôdy a poľnohospodárstva, si Eurydiku mimoriadne obľúbil a prenasledoval ju. Eurydika pri úteku pred Aristaeom narazila do hniezda hadov, ktoré ju smrteľne pohrýzli do nôh.

Rozrušený Orfeus hral také smutné piesne a spieval tak žalostne, že všetky nymfy a bohovia plakali. Na ich radu Orfeus odcestoval do podsvetia a svojou hudbou obmäkčil srdcia vládcov podsvetia, Háda a Persefony, ktorí súhlasili s tým, aby sa Eurydike vrátila s ním na zem pod jednou podmienkou: mal by kráčať pred ňou a neobzerať sa späť, kým obaja nedosiahnu svet živých. Vo svojej úzkosti zabudol, že obaja musia byť hore a otočil sa, aby sa ubezpečil, že ide za ním, a ona zmizla druhýkrát, ale teraz navždy.

7. Scarlett O’Hara a Rhett Butler

„Odviate vetrom“ možno označiť za jedno z nesmrteľných literárnych diel všetkých čias. Slávne dielo Margaret Mitchell zaznamenalo vzťah lásky a nenávisti medzi Scarlett O’Harovou a Rhettom Butlerom. Scarlett O’Hara a Rhett Butler dokázali, že láska zavisí od správneho načasovania, a zdá sa, že sa nikdy celkom nezosynchronizujú. Počas tohto epického príbehu prežíva búrlivá dvojica vášeň, ale nie trvalý cit, a ich búrlivé manželstvo odráža okolité bitky občianskej vojny.

Koketná a večne prenasledovaná Scarlett sa medzi svojimi nápadníkmi nevie rozhodnúť. Keď sa konečne rozhodne, že bude s Rhettom šťastná, jej nestála povaha a smrť ich dcéry ho opäť zaženú. Našej hrdinka však nikdy nestráca nádej a román sa končí vyhlásením Scarlett: „Zajtra je ďalší deň.”

8. Napoleon a Jozefína

Napoleon sa ocitol v manželstve z rozumu, ale vo veku 26 rokov si obľúbil Josephine. Bola to staršia, prominentná, a hlavne bohatá žena. Ako čas plynul, Napoleon sa hlboko zamiloval do Josephine a ona do neho, a neodradilo ich to od cudzoložstva na oboch stranách. Vzájomná úcta jedného k druhému ich držala spolu a spaľujúca vášeň medzi nimi neutíchala. Nakoniec sa rozišli, pretože Napoleon požadoval niečo, čo mu Josephine nemohla dať, dediča. Žiaľ, ich cesta nebola spoločná, ale obaja niesli lásku a vášeň vo svojich srdciach na večnosť.

9. Odyseus a Penelopa

Len málo párov sa dokázalo obetovať tak ako tento grécky pár. Po rozdelení čakajú dlhých dvadsať rokov, kým sa opäť dajú dokopy. Vojna odoberie Odysea Peneope už krátko po svadbe. Hoci má malú nádej na jeho návrat, statočne odoláva 108 nápadníkom, ktorí túžia nahradiť jej manžela. Odyseus je rovnako oddaný a odmieta ponuku večnej lásky a večnej mladosti od krásnej čarodejnice, aby sa mohol vrátiť domov k svojej žene a synovi. Na pravú lásku sa oplatí čakať.

10. Jane Eyrová a Rochester

V slávnom príbehu Charlotte Bronteovej nachádzajú postavy bez priateľov liek na osamelosť vo vzájomnej spoločnosti. Jane je týraná sirota zamestnaná ako guvernantka pod vedením drsného, ​​no veľmi bohatého Edwarda Rochestera. Nerovnocenný pár sa zblíži, keď Rochester pod svojím drsným zovňajškom odhalí nežné srdce. Neprezradí jej však jednu podstatnú vec – v deň ich svadby zdesená Jane zistí, že už je ženatý. So zlomeným srdcom Jane utečie. Neskôr sa vráti po tom, čo strašný požiar zničí Rochesterov dom, zabije jeho manželku a nechá ho slepého. Láska zvíťazí a títo dvaja sa znova spoja a prežijú svoje dni v spoločnej blaženosti.

11. Eloise a Abelard

Okolo roku 1100 odišiel Peter Abelard do Paríža študovať na školu Notre Dame. Získal povesť vynikajúceho filozofa. Fulbert, kanonik Notre Dame, najal Abelarda, aby doučoval jeho neter Heloise. Abelard a učená Heloise sa do seba hlboko zamilujú, počnú dieťa a tajne sa vezmú. Fulbert však zúri, a tak Abelard pošle Heloise do bezpečia do kláštora. Fulbert, ktorý si myslel, že má v úmysle opustiť Heloise, nechal svojich sluhov vykastrovať. Abelard sa stal mníchom a svoj život zasvätil učeniu. Zo zlomenej Heloise sa stala mníška. Napriek odlúčeniu a súženiu zostali Abelard a Heloise stále zamilovaní. Neskôr boli zverejnené ich smutné milostné listy.

12. Elizabeth Bennettová a Darcy

Jane Austenová zosobnila v Darcy a Elizabeth dva atribúty ľudskej povahy. Pýchu a predsudok. Darcy pochádza z veľmi vysokej sociálnej vrstvy z panstva Pemberley. Je typickým predstaviteľom vzdelanej aristokracie, na druhej strane Alžbeta je druhou dcérou skromného džentlmena. Pán Bennett má päť dcér, ktorým bolo umožnené vyrastať tak, ako si želali, nemali žiadne školské vzdelanie, ani doma nemali vychovávateľku. Alžbetina veľmi zhovievavá matka a nezodpovedný otec nikdy nemysleli na budúcnosť dcér. Pre pani Bennettovú to znamená mať sa dobre a nájsť si bohatého a dobre fungujúceho manžela.

Pre muža Darcyho spoločenského postavenia to boli veľmi vážne zlyhania rodiny a úplne neprijateľné pre jeho uhladenú, vzdelanú a rafinovanú myseľ. Darcy zbožňuje Pemberley a budúca majiteľka tohto panstva môže byť len taká uhladená a rafinovaná a z rovnako prestížnej rodiny. Zamiluje sa do Elizabeth, hoci jej to nedá vedieť, a keď sa konečne prejaví, ona ho odmieta. Potom si však uvedomí, že nemôže milovať nikoho iného ako pána Darcyho. Všetko skončí šťastne, keď si navzájom prejavia svoje city.

13. Pocahontas a John Smith

Tento milostný príbeh je slávnou legendou v histórii Ameriky. Pocahontas, indiánska princezná, bola dcérou Powhatana. Powhatan bol mocným náčelníkom algonquianských Indiánov v oblasti Tidewater vo Virgínii. Pocahontas prvýkrát v živote videla Angličanov v máji 1607. Johna Smitha považovala za najpríťažlivejšieho a obľúbila si ho. Smith bol prevezený do oficiálnej rezidencie Powhattan a bol mučený. Bola to Pocahontas, kto mu zachránil život pred útokom Indiánov. Pocahontas mu potom pomohla postaviť sa na nohy a Powhattan adoptoval Smitha ako svojho syna. Tento incident pomohol Pocahontas a Smithovi stať sa priateľmi.

Pocahontas po tomto incidente často navštevovala Jamestown a odovzdávala indiánom správy svojho otca. John Smith sa po ťažkom zranení v dôsledku výbuchu strelného prachu vrátil do Anglicka. Keď Pocahontas navštívila pevnosť, bola informovaná, že Smith je mŕtvy. O niečo neskôr bola Pocahontas zajatá sirom Samuelom Argallom. Argall dúfal, že použije Pocahontas na vyjednávanie s jej otcom Powhatanom v snahe získať anglických väzňov späť. Počas svojho zajatia sa rozhodla stať sa kresťankou a keď bola pokrstená, prijala meno „Rebecca“. O rok neskôr sa vydala za Johna Rolfa. Navštívila Londýn, kde sa po dlhých ôsmich rokoch stretla s priateľom Johnom Smithom a to bolo ich posledné stretnutie.

14. Shah Jahan a Mumtaz Mahal

V roku 1612 sa dospievajúce dievča Arjumand Banu vydalo za 15-ročného Shah Jahana, vládcu Mughalskej ríše. Premenovala sa na Mumtaz Mahal, porodila Shah Jahanovi 14 detí a stala sa jeho obľúbenou manželkou. Po Mumtazinej smrti v roku 1629 sa smútiaci cisár rozhodol vytvoriť vhodný pamätník. 20 000 robotníkom a 1 000 slonom trvalo takmer 20 rokov, kým monument Tádž Mahal dokončili. Shah Jahan nikdy nedokázal dokončiť mauzóleum z čierneho mramoru, ktoré si sám naplánoval. Shah Jahan, zosadený svojím synom, bol uväznený v Červenej pevnosti Agra a strávil osamelé hodiny pozeraním sa cez rieku Jamuna na pamätník svojej milovanej kráľovnej. Nakoniec bol pochovaný vedľa nej v Tádž Mahal.

15. Kráľovná Viktória a princ Albert

Tento milostný príbeh je o anglickej kráľovnej, ktorá 40 rokov smútila po smrti svojho manžela. Viktória bola živé, veselé dievča, rada kreslila a maľovala. Na anglický trón nastúpila v roku 1837 po smrti svojho strýka, kráľa Viliama IV. V roku 1840 sa vydala za svojho prvého bratranca, princa Alberta zo Saxe-Coburg-Gotha. Zatiaľ čo princ Albert bol spočiatku v niektorých kruhoch nepopulárny, pretože bol Nemec, začal byť obdivovaný pre svoju čestnosť, pracovitosť a oddanosť svojej rodine.

Pár mal deväť detí. Viktória svojho manžela hlboko milovala. Na jeho rady sa spoliehala v štátnych záležitostiach, najmä v diplomacii. Keď Albert v roku 1861 zomrel, Viktória bola zničená. Na verejnosti sa neukázala tri roky. Jej predĺžený smútok vyvolal značnú kritiku verejnosti. Bolo vykonaných niekoľko pokusov o atentát Viktorie. Pod vplyvom premiéra Benjamina Disraeliho však Viktoria obnovila verejný život a otvorila parlament v roku 1866. Ale Viktória nikdy neprestala smútiť za svojím milovaným princom, až do svojej smrti v roku 1901 nosila čiernu. Počas jej vlády, najdlhšej v anglickej histórii, sa z Británie stala svetová veľmoc, nad ktorou „slnko nikdy nezapadlo“.

Zdroj: http://lovevslust.weebly.com/20-most-famous-lovers.html

Predošlý Zo života žien: Eva
Pokračovať Čo sa deje s naším telom, keď dostatočne dobre nespíme?
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie