15 prekvapivých faktov o šťastí alebo ktorá krajina je najšťastnejšia

0
15 prekvapivých faktov o šťastí alebo ktorá krajina je najšťastnejšia
pexels.com

Šťastie sa javí ako dosť jednoduchý koncept, a väčšinou znamená cítiť sa dobre. Ukázalo sa však, že existuje široká škála definícií o tom, čo to šťastie vlastne je. Je to krátky moment alebo niečo dlhodobejšie a plnšie? Je to výbuch smiechu, alebo sa počíta aj jednoduchý úsmev? 

Tu je 15 zaujímavých faktov šťastí:

1. Aj zlé dni môžu mať pozitívnu stránku

Je prekvapivé, že ak máte zlé dni, môžu mať pozitívne vedľajšie účinky. Majú totiž dobrý vplyv na vaše dlhodobé šťastie. Psychologický tím z Franklin W. Olin College of Engineering zistil, že subjekty, ktoré zažili kombináciu šťastia a smútku súčasne, s väčšou pravdepodobnosťou zlepšia svoje duševné zdravie z dlhodobého hľadiska.

2. Niektoré kultúry neuznávajú pocit šťastia

Aj keď je šťastie v západných kultúrach veľmi cenenou vlastnosťou, na celom svete to tak nie je. „V skutočnosti majú jednotlivci v niektorých kultúrach averziu k rôznym druhom šťastia z niekoľkých rôznych dôvodov,“ tvrdia Mohsen Joshanloo a Dan Weijers z Victoria University vo Wellingtone na Novom Zélande.

Zistili, že v mnohých kultúrach, od Japonska cez Nemecko po Blízky východ, možno nájsť tendenciu k „averzii k šťastiu“. Dôvody tohto vyhýbania sa šťastiu spadajú do radu kategórií, ktoré by sa nám môžu javiť ako cudzie:

  • Keď budete šťastní, je pravdepodobnejšie, že sa vám stanú zlé veci
  • Keď budete šťastní, urobí to z vás horšieho človeka
  • Vyjadrovanie sa o svojom šťastí je zlé pre vás i ostatných

3. Šťastné miesta majú vysokú mieru samovrážd

Podľa prieskumu University of Warwick v anglickom Coventry majú krajiny a štáty, ktoré sú na najvyšších miestach v zoznamoch najšťastnejších miest, najvyššiu mieru samovrážd.

„Tento výsledok je v súlade s ostatnými výskumami, ktoré ukazujú, že ľudia hodnotia svoje blaho v porovnaní s ostatnými v ich okolí,“ poznamenal jeden z vedcov. „Tieto typy účinkov porovnania sa preukázali aj v súvislosti s príjmom, nezamestnanosťou, kriminalitou a obezitou.“

4. Ak budete mať radosť, vezme vám to kreativitu

Ďalšou zaujímavosťou o šťastí je to, čo odhalila štúdia Marka Davisa z University of North Texas. „Mierne hladiny pozitívnych nálad môžu pomôcť otvoriť našu myseľ a prinútiť nás myslieť mimo rámca. Ale tí, ktorí zažívajú vysoké hladiny šťastia, nevykazovali taký nával tvorivosti ako tí, ktorí sa cítia smutnejší.“

maliar
Foto: pixabay.com

5. Príliš šťastní ľudia robia viac chýb

Ako vysvetľuje Alex Palmer v magazíne Happiness Hacks: „Vedci vyvinuli koncept „depresívneho realizmu“ – že depresívni ľudia majú presnejší pohľad na svet okolo seba a na svoje miesto v ňom.“ V jednej štúdii boli účastníci požiadaní, aby stláčali tlačidlo so zeleným svetlom, ktoré sa buď rozsvietilo alebo nerozsvietilo. Keď boli požiadaní o hodnotenie úrovne kontroly, ktorú cítili nad svetlom, tí, ktorí netrpeli depresiou, preceňovali svoju kontrolu, zatiaľ čo depresívni študenti boli oveľa presnejší.“

6. Dlhé cvičenie nezlepšuje pocit šťastia

Zatiaľčo niektoré cvičenia zlepšujú náladu človeka, veľa pohybu nemusí nevyhnutne zlepšovať jeho pocity šťastia. Istá štúdia sledovala odpovede subjektov po 30 minútach cvičenia a zistila, že oproti tým, ktorí cvičili iba 10 minút, vôbec nedošlo k výraznému zlepšeniu ich nálad. Dobrá správa je, že vám k dobrej nálade stačí cvičiť len krátko.

Prečítajte si aj: Ktorých 12 veci nás preukázateľne robia šťastnejšími?

 

7. Šťastie stúpa

Analýza priemerného šťastia krajín na celom svete zistila, že je pocit sťastia je zväčša na vzostupe. Pri skúmaní Svetovej databázy šťastia, ktorá zahŕňa 1531 údajových bodov v 67 krajinách, dvojica vedcov zistila, že „HDP aj šťastie stúpali vo väčšine národov a priemerné šťastie stúpalo viac v krajinách, kde ekonomika najviac rástla.“

dych
Foto: pixabay.com

8. Havaj je najšťastnejší štát a Detroit nie je príliš šťastný

Podľa WalletHubu je Havaj na prvom mieste s najvyššou úrovňou emočnej a fyzickej pohody zo všetkých meraných štátov. Nasleduje Utah, Minnesota, Severná Dakota a Kalifornia. Zo 182 miest, ktoré WalletHub zaradil, skončil Detroit na poslednom mieste na svojom zozname, kvôli nedostatku emocionálnej a fyzickej pohody a pracovných príležitostí.

9. Rovnosť je skvelá pôda pre šťastie

Príjmová nerovnosť je často diskutovanou témou, pokiaľ ide o politiku, ale ukazuje sa, že má tiež zásadný vplyv na blahobyt človeka. Vedci zistili, že spoločnosti s vyššou nerovnosťou medzi bohatými a chudobnými zaznamenávajú väčší pokles fyzického zdravia, duševného zdravia a dobrých životných podmienok detí.

10. Smutné myšlienky môžete doslova zahodiť

Ukázalo sa, že keď si negatívne myšlienky napíšete a fyzicky ich vyhodíte, môžete sa ich „zbaviť“. Prinajmenšom to zistila jedna štúdia, ktorá od subjektov vyžadovala, aby tak urobili, zatiaľčo iná kontrolná skupina si tieto myšlienky zapísala a znovu si ich znovu prečítala. Skupina, ktorá vyhadzovala negatívne myšlienky, uviedla, že sa cítila menej negatívne.

 

11. Usporiadanie športovej udalosti zvyšuje morálku krajiny

Ak spoločnosť zažíva všeobecné nešťastie, niečo, čo môže pomôcť pri zdvihnutí nálady, je usporiadať významné športové podujatie. Nezáleží na tom, či hostiteľská krajina vyhrá alebo prehrá, stačí, ak je hostiteľom hry. Vyplýva to zo štúdie 12 európskych krajín, v ktorých sa krajiny, ktoré organizujú medzinárodné podujatia, ako sú olympijské hry alebo majstrovstvá sveta, tešia veľkej obľube spokojnosti svojich občanov.

14. Škandinávia dominuje v šťastí

Pokiaľ ide o najvyššiu úroveň šťastia, severské krajiny bodujú. Podľa správy OSN o svetovom šťastí z roku 2017 boli najšťastnejšími krajinami Nórsko, Dánsko a Island. Porovnajme to s prvými tromi v roku 2012, prvým rokom, kedy bola táto správa zverejnená, na prvých miestach boli opäť Dánsko, Fínsko a Nórsko.

15. Internet vám nespôsobí radosť

Internet vraj nie je dobrým miestom na hľadanie šťastia. To odhalila štúdia, ktorá požiadala subjekty, aby uviedli, čo robia online, a aby opísali úroveň svojho šťastia. Zistilo sa, že subjekty, ktoré vnímali internet ako spôsob spojenia s ostatnými alebo ako pomoc pri riešení osobného problému, trpia depresiou, sociálnou úzkosťou a ešte horšími stavmi (v porovnaní s tými, ktoré chodili na internet kvôli úlohám, ako je hľadanie informácií alebo zasielanie e-mailov).
 
Zdroj: bestlifeonline.com
Zdroj foto: Shutterstock, pexels.com

žiadne príspevky na zobrazenie