15 vecí, v ktorých ohýbame pravdu na sociálnych sieťach

0
15 vecí, v ktorých ohýbame pravdu na sociálnych sieťach

Na sociálnych sieťach nebývame vždy úprimní. Čo bývajú najčastejšie témy, v ktorých sa snažíme ohýbať pravdu?

1. Uverejňujete selfie bez mejkapu, ktoré nie sú bez makeupu

Kto by povedal, že tie #nomakeup selfie nie sú v skutočnosti bez make-upu? Je ľahké skryť nejaký korektor sem alebo nejakú maskaru tam. A aj keď máte skutočne nahú tvár, môžete použiť uhly, filtre a vyhladzovacie nástroje, ktoré vám pomôžu vyzerať dobre pri takzvanej „prirodzenej“ fasáde. Okrem toho nemôžete porovnávať svoju prirodzenú pleť s fotkami celebrít bez make-upu.
„Ich selfie – hoci sú nádherné a posilňujúce – ponúkajú potenciálne škodlivé príklady toho, ako by mala vyzerať prirodzená krása,“ napísala Brianna Arps pre Insider. „Medzi veci, o ktorých sa nediskutuje, možno patrí umelé predlžovanie mihalníc, výplne pier, upravené obočie a drahé kúpeľné procedúry, za ktoré platia mnohé celebrity a ktoré si priemerný človek jednoducho nemôže dovoliť.“

2. Alebo len ukazujete očarujúcu stránku starostlivosti o seba

Na sociálnych sieťach môže niekto zverejniť svoju fotku s maskou na tvári a na pedikúre s hashtagom #treatyourself. Ale realita je taká, že starostlivosť o seba nie je vždy okázalá, očarujúca vec. Niekedy je to trhanie chĺpkov na nohách po mesiaci zanedbávania alebo sa osprchujete po dňoch strávených v depresii v posteli.
Ako napísala Mawiyah Patten pre The Mighty, ľudia vám často nehovoria, že starostlivosť o seba niekedy znamená robiť ťažké rozhodnutia. #selfcare skrátka nie je len video s bombou do kúpeľa, ktoré nahráte do svojho príbehu na Instagrame.

3. Predstierate, že ste poriadkumilovnejší ako naozaj ste

Všetci sme zažili tú chvíľu, keď sme sa išli odfotiť, odložili telefón a rýchlo sa snažili narovnať obraz s krajinkou za fotografovaným objektom. Koniec koncov, naši sledovatelia na sociálnych sieťach nemôžu vedieť, akí sme neporiadni! Ale to, že sa neporiadok nikoho nedostane do ich sociálnych sietí, neznamená, že neexistuje.
unsplash.com

4. Vymažete minulosť

Jednoduchým stlačením tlačidla „vymazať“ je ľahké vytvoriť dojem, ako keby sa veci vo vašej minulosti nikdy nestali. Mali ste hudobný idol, ktorý sa vám páčil, keď ste boli tínedžer, o ktorom ste neustále písali? Ak nechcete, aby niekto vedel o vašom bývalom vínnom potešení, môžete tieto príspevky jednoducho vymazať. Existuje niečo ako klamstvo zabudnutím.

5. Preháňate vážnosť vášho zdravotného stavu

Byť chorý nie je nikdy príjemné, ale priemerná nádcha je zriedka život ohrozujúca. To znamená, že mnohí ľudia majú tendenciu vytvárať dojem, že ich prognóza je hrozná. Je to online verzia, ako keď chcete, aby sa o vás mama postarala, keď ste chorý, ale teraz je to celý Facebook. Ak je niekto skutočne vážne chorý, jednou z posledných vecí, na ktoré myslí, je urobiť si selfie na áre alebo odfotiť sa v posteli s horúčkou.

6. Predstierate priateľstvo so všetkými a s kýmkoľvek

Každý sa snaží na sociálnych sieťach pôsobiť „sociálnejšie“, ako v skutočnosti je. Koniec koncov, ľudia chcú, aby to vyzeralo, že majú veľa priateľov, ktorí sa s nimi chcú vždy stretnúť. A iste, mohlo byť skvelé dostať pozvanie do VIP sekcie alebo stretnúť sa s tým známym hudobníkom, ale ak sa pokúšate upozorniť na svoje vzťahy online, je pravdepodobné, že nie sú také silné, ako si ich vytvárate v realite.
priatelky
Foto: pixabay.com

7. Klamete o okolnostiach udalosti

Podobne, ak určitá udalosť alebo okolnosť nie je presne tým príbehom, o ktorom by niekto chcel, aby jeho followeri vedeli, môžu si z neho vziať niektoré časti a zmeniť príbeh prostredníctvom sociálnych sietí. Psychologička a stratégička sociálnych médií Louise Sattlerová hovorí, že to často vidí u ľudí, s ktorými pracuje. Napríklad zúčastniť sa na tej istej párty ako celebrita alebo niekto s vysoko sledovaným profilom nie je to isté ako poznať ich alebo „pracovať“ s nimi. Ale ľudia radi preháňajú pravdu o svojich skúsenostiach, aby sa na internete zdali „coool“.

8. Neukazujete realitu vašej „zábavnej“ noci

Fotografie, na ktorých tancujete s nadrozmernou margaritou v ruke, môžu spôsobiť, že každá noc vášho života je párty. Čo však väčšina ľudí zámerne vynecháva, je trápne zakopnutie, ktoré sa vám stalo, keď ste tam prišli, a príšerná bolesť hlavy, s ktorou sa prebudíte o deň neskôr.

9. Predstierate, že ľudia sa viac zaujímajú o váš život ako to reálne robia

Každý príspevok na sociálnych sieťach, ktorý začína slovami „Viem, že ste sa všetci čudovali…“ je pravdepodobne začiatkom klamstva. V skutočnosti je pre mnohých ľudí bežnou praxou nastoliť tieto starostlivo skonštruované nepravdy vopred s trochou „vaguebookingu“ a vypustiť slogany ako „Určite čakáte na to, čo som urobila“ alebo „Dnes obrovská novinka, ale ešte nemôžem o tom hovoriť.“ Ale je pravdepodobné, že ľudia sa na to vôbec nepýtali a dokonca sa ani nečudovali.

10. Prezentujete obsah iných ľudí ako svoj vlastný

Vo svete, kde je také dôležité pôsobiť autenticky – ale nie nevyhnutne autenticky – je tlak na originálny obsah väčší ako kedykoľvek predtým. Ale aj keď sa niekto chváli tým, že ich obsah je originálny, nemusí to tak byť. Na internete je veľa ľudí, ktorí berú prácu iných ľudí a snažia sa ju vydať za svoju. V skutočnosti jeden používateľ Redditu povedal, že v skutočnosti pozná „rešpektovaných blogerov“, ktorí kupujú obrázky z akcií, upravujú ich a uverejňujú ich, ako keby to boli fotografie, ktoré v skutočnosti urobili sami.
pixabay.com

11. Predstierate ohľaduplnosť k životnému prostrediu

Ľudia majú tendenciu rýchlo naskočiť na trendy, aj keď ich v skutočnosti neimplementujú vo svojom vlastnom živote. To sa stalo s ekologickým hnutím. Ľudia tweetujú #savetheturtles, ale v ten istý týždeň si kúpili v obchode päť plastových fliaš na vodu. V prieskume spoločnosti Trulia z roku 2016 medzi viac ako 2 000 Američanmi 79 percent respondentov uviedlo, že sa považujú za environmentálne uvedomelých. Iba 26 percent však uviedlo, že v skutočnosti robia niečo okrem recyklácie a občasného vypínania svetiel.

12. Preháňate vašu dobročinnú povahu

Mnoho ľudí zveľaďuje svoje dobré skutky a dobrú povahu online, keď v skutočnosti nerobia dobrovoľnícku činnosť alebo dokonca neprispievajú na charitu. Americký úrad pre štatistiku práce v skutočnosti uviedol, že len asi 25 percent Američanov sa skutočne dobrovoľne prihlásilo aspoň raz od septembra 2014 do septembra 2015. Nie je to veľmi sľubná štatistika, najmä pokiaľ ide o množstvo ľudí, ktorí sa chvália svojou štedrosťou a spoločenským vedomím online.

13. Preháňate úroveň svojej politickej aktivity

Je ľahké zdieľať nespočetné množstvo politických príspevkov na Facebooku bez toho, aby ste museli tráviť veľa času zapojením sa do akýchkoľvek politických aktivít. Ľudia na sociálnych sieťach milujú predstieranie, že sú na pulze politiky, venujú hodiny agitácii a obvolávaniu voličov. Ale ak vezmeme do úvahy, že Bipartisan Policy Center odhalilo, že v roku 2012 sa k urnám skutočne dostalo len niečo vyše 50 percent registrovaných voličov, je pravdepodobné, že nálepka „Volil som“ označuje rozsah vašej politickej aktivity.

14. Klamete o svojom veku

Ako ľudia starnú, majú tendenciu chcieť si udržať mladosť, aj keď musia klamať. Ale nie sú jediní, ktorí klamú o svojom veku v online priestore. Ak chcete mať účet na Facebooku, musíte mať 13 rokov alebo viac. Ale prostredníctvom prieskumu Advertising Standards Authority z roku 2013 The Guardian uviedol, že 83 percent detí vo veku od 11 do 15 rokov sa zaregistrovalo na platformách sociálnych médií pomocou falošného veku.

15. Správate sa, akoby vás nič nezaujímalo

Aj keď možno nedovolíte, aby sa k vám dostalo všetko, čo si iní ľudia myslia, tie príspevky, ktoré hlásajú, že vám na názoroch iných ľudí nezáleží, sú žalostne priehľadné. Prečo to potom zverejňujete, aby to videli aj ostatní? Účelom sociálnych sietí je zverejňovať veci aby ste dosiahli reakciu – ak by vám to bolo skutočne jedno, definitívne by ste sa odhlásili a stali by ste sa odporcom sociálnych sietí.
Zdroj: bastlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie