Niektoré narcistické zneužívanie môže byť ťažké rozpoznať, pretože narcistickí rodičia sa môžu javiť ako milujúci a očarujúci. Aké môžu byť typy narcistických rodičov? Niektorí sú neistí a využívajú svoje deti ako svojich dôverníkov a terapeutov.
Narcistické správanie rodičov sa prejavuje tak, že potrebujú nadmerný obdiv alebo pozornosť na úkor rozvoja a blaha svojich detí. Je spojené s narcistickou poruchou osobnosti, ale nie vo všetkých prípadoch.
Zároveň nie všetci rodičia s narcistickou poruchou osobnosti zneužívajú svoje deti. Niektorých narcistických rodičov je ľahké spozorovať; často majú veľký pocit vlastnej dôležitosti a prejavujú sebecké, deštruktívne správanie. Niektorých skrytých narcistických rodičov je však oveľa ťažšie rozpoznať. Navonok sa často zdajú byť veľmi milujúci a očarujúci, ale môžu prechovávať hlboko zakorenené pocity žiarlivosti a odporu voči svojim deťom.
3 typy narcistického zneužívania rodičmi
1. Deti ako rozšírenie samých seba
Narcistickí rodičia sú vo svojom zneužívaní zvyčajne otvorení. Využívajú svoje deti ako zdroj narcistickej podpory. Títo rodičia vidia svoje deti ako rozšírenie seba samých. Nútia ich dosiahnuť uznanie, žijú sprostredkovane prostredníctvom svojho dieťaťa a prijímajú chválu a uznanie, ktoré prichádzajú s úspechmi ich dieťaťa.
To môže byť škodlivé, pretože dieťa nemá šancu rozvíjať svoju vlastnú identitu. Ak máte narcistického rodiča, váš rodič vám môže prejaviť náklonnosť len vtedy, keď ho potešíte. Ak utrpíte neúspech, prehráte súťaž alebo sa vám nepodarí tak, ako sa očakávalo, môžu vám odobrať lásku a podporu. Môžete sa tak cítiť zmätení a sami.
Pri tejto forme narcistického zneužívania sa s vami nezaobchádza ako s osobou, ale skôr ako s trofejou. Charakteristickým znakom narcistického rodiča je nedostatok hraníc. Môžu prekračovať hranice toho, čo je vhodné, napríklad prechádzať vašimi vecami bez povolenia, pozerať sa na váš telefón alebo vtrhnúť do vašej izby bez zaklopania. Môžu sa tiež extrémne zapájať do vášho života, očakávať, že sa s nimi o všetko podelíte, alebo potrebujú vedieť, kde sa neustále nachádzate.
Pri tomto type narcistického zneužívania je bežné, že rodičia urobia z jedného dieťaťa zlaté dieťa, zatiaľ čo z iného dieťaťa urobia rodinného obetného baránka. Zlaté dieťa je zasypané pozornosťou a darmi, zatiaľ čo obetný baránok je zanedbávaný a zaobchádza sa s ním zle a kritizujú ho. To môže mať zničujúce následky pre obe deti.
Zlaté dieťa sa môže cítiť previnilo za ignorovanie svojho súrodenca, ale nemôže urobiť nič, aby zmenilo zakorenenú súrodeneckú dynamiku. Ale ani zlaté dieťa nie je imúnne voči cyklu „idealizácie a devalvácie“, ktorý narcista uvádza do pohybu. V jednom okamihu sú milovaní a chválení; potom sú opustení, kritizovaní a ponižovaní.
Zlaté dieťa bolo prispôsobené tomu, aby nasledovalo scenár nadradenosti a úspechu, ktorý vytvoril narcistický rodič. Boli vtiahnutí do úlohy dokonalého dieťaťa, ktoré dôsledne všetko dosahuje a nikdy nezakolísa.
Ak ste boli vychovávaní ako zlaté dieťa, vaši rodičia pravdepodobne nedokázali tolerovať žiadne známky zlyhania alebo nedokonalosti. Keď sa nevyhnutne dopustíte chýb, rodičia sa môžu nahnevať a uchýliť sa k slovnému a fyzickému násiliu. Nakoniec môžete mať pocit, že vás neustále prenasleduje pocit prázdnoty, hlboký strach zo zlyhania a prázdnota z toho, že neviete, kto ste. Môžete mať tiež pocit, že nikdy nemôžete urobiť nič správne a že vaša hodnota je založená výlučne na vašich úspechoch.
Prečítajte si: 10 spôsobov ako prestať byť obeťou a stať sa silnejšou
2. Vina a kontrola
Tento typ narcistického zneužívania zo strany rodičov je spojený s druhom narcistu, ktorý je známy ako „zraniteľný narcista“. Zraniteľní narcisti sú hlboko neistí a emocionálne nestabilní. Túto formu narcistického zneužívania zo strany rodičov je najťažšie rozpoznať, pretože násilník sa často javí ako slabý a agresiu prejavuje pasívnym a neviditeľným spôsobom. Ich skrytá agresia má za cieľ spôsobiť psychickú ujmu, zatiaľ čo sa vyhýbajú konfliktu alebo konfrontácii.
Týmto rodičom často chýba sebavedomie a cítia sa vo svojom živote prázdni. Aby kompenzovali tieto pocity menejcennosti, uchyľujú sa k narcistickému ovládaniu svojich detí, ako aj k emocionálnej závislosti na nich. Dokonca môžete byť nútení hrať úlohu opatrovateľa, poradcu alebo dokonca rodiča. Môžete sa cítiť zodpovední za emocionálnu pohodu svojich rodičov a potláčať svoje vlastné potreby, aby ste ich uspokojili. Keď sa rodič cíti vo svojom manželstve nenaplnený a používa svoje dieťa ako náhradného partnera, nazýva sa to emocionálny incest.