3 typy narcistického správania rodičov k deťom

0
3 typy narcistického správania rodičov k deťom
pixabay.com

Niektoré narcistické zneužívanie môže byť ťažké rozpoznať, pretože narcistickí rodičia sa môžu javiť ako milujúci a očarujúci. Aké môžu byť typy narcistických rodičov? Niektorí sú neistí a využívajú svoje deti ako svojich dôverníkov a terapeutov.

Narcistické správanie rodičov sa prejavuje tak, že potrebujú nadmerný obdiv alebo pozornosť na úkor rozvoja a blaha svojich detí. Je spojené s narcistickou poruchou osobnosti, ale nie vo všetkých prípadoch.

Zároveň nie všetci rodičia s narcistickou poruchou osobnosti zneužívajú svoje deti. Niektorých narcistických rodičov je ľahké spozorovať; často majú veľký pocit vlastnej dôležitosti a prejavujú sebecké, deštruktívne správanie. Niektorých skrytých narcistických rodičov je však oveľa ťažšie rozpoznať. Navonok sa často zdajú byť veľmi milujúci a očarujúci, ale môžu prechovávať hlboko zakorenené pocity žiarlivosti a odporu voči svojim deťom.

foto: pixabay.com

3 typy narcistického zneužívania rodičmi

1. Deti ako rozšírenie samých seba

Narcistickí rodičia sú vo svojom zneužívaní zvyčajne otvorení. Využívajú svoje deti ako zdroj narcistickej podpory. Títo rodičia vidia svoje deti ako rozšírenie seba samých. Nútia ich dosiahnuť uznanie, žijú sprostredkovane prostredníctvom svojho dieťaťa a prijímajú chválu a uznanie, ktoré prichádzajú s úspechmi ich dieťaťa.

To môže byť škodlivé, pretože dieťa nemá šancu rozvíjať svoju vlastnú identitu. Ak máte narcistického rodiča, váš rodič vám môže prejaviť náklonnosť len vtedy, keď ho potešíte. Ak utrpíte neúspech, prehráte súťaž alebo sa vám nepodarí tak, ako sa očakávalo, môžu vám odobrať lásku a podporu. Môžete sa tak cítiť zmätení a sami.

Pri tejto forme narcistického zneužívania sa s vami nezaobchádza ako s osobou, ale skôr ako s trofejou. Charakteristickým znakom narcistického rodiča je nedostatok hraníc. Môžu prekračovať hranice toho, čo je vhodné, napríklad prechádzať vašimi vecami bez povolenia, pozerať sa na váš telefón alebo vtrhnúť do vašej izby bez zaklopania. Môžu sa tiež extrémne zapájať do vášho života, očakávať, že sa s nimi o všetko podelíte, alebo potrebujú vedieť, kde sa neustále nachádzate.

Pri tomto type narcistického zneužívania je bežné, že rodičia urobia z jedného dieťaťa zlaté dieťa, zatiaľ čo z iného dieťaťa urobia rodinného obetného baránka. Zlaté dieťa je zasypané pozornosťou a darmi, zatiaľ čo obetný baránok je zanedbávaný a zaobchádza sa s ním zle a kritizujú ho. To môže mať zničujúce následky pre obe deti.

Zlaté dieťa sa môže cítiť previnilo za ignorovanie svojho súrodenca, ale nemôže urobiť nič, aby zmenilo zakorenenú súrodeneckú dynamiku. Ale ani zlaté dieťa nie je imúnne voči cyklu „idealizácie a devalvácie“, ktorý narcista uvádza do pohybu. V jednom okamihu sú milovaní a chválení; potom sú opustení, kritizovaní a ponižovaní.

Zlaté dieťa bolo prispôsobené tomu, aby nasledovalo scenár nadradenosti a úspechu, ktorý vytvoril narcistický rodič. Boli vtiahnutí do úlohy dokonalého dieťaťa, ktoré dôsledne všetko dosahuje a nikdy nezakolísa.

Ak ste boli vychovávaní ako zlaté dieťa, vaši rodičia pravdepodobne nedokázali tolerovať žiadne známky zlyhania alebo nedokonalosti. Keď sa nevyhnutne dopustíte chýb, rodičia sa môžu nahnevať a uchýliť sa k slovnému a fyzickému násiliu. Nakoniec môžete mať pocit, že vás neustále prenasleduje pocit prázdnoty, hlboký strach zo zlyhania a prázdnota z toho, že neviete, kto ste. Môžete mať tiež pocit, že nikdy nemôžete urobiť nič správne a že vaša hodnota je založená výlučne na vašich úspechoch.

Prečítajte si: 10 spôsobov ako prestať byť obeťou a stať sa silnejšou

pixabay.com

2. Vina a kontrola

Tento typ narcistického zneužívania zo strany rodičov je spojený s druhom narcistu, ktorý je známy ako „zraniteľný narcista“. Zraniteľní narcisti sú hlboko neistí a emocionálne nestabilní. Túto formu narcistického zneužívania zo strany rodičov je najťažšie rozpoznať, pretože násilník sa často javí ako slabý a agresiu prejavuje pasívnym a neviditeľným spôsobom. Ich skrytá agresia má za cieľ spôsobiť psychickú ujmu, zatiaľ čo sa vyhýbajú konfliktu alebo konfrontácii.

Týmto rodičom často chýba sebavedomie a cítia sa vo svojom živote prázdni. Aby kompenzovali tieto pocity menejcennosti, uchyľujú sa k narcistickému ovládaniu svojich detí, ako aj k emocionálnej závislosti na nich. Dokonca môžete byť nútení hrať úlohu opatrovateľa, poradcu alebo dokonca rodiča. Môžete sa cítiť zodpovední za emocionálnu pohodu svojich rodičov a potláčať svoje vlastné potreby, aby ste ich uspokojili. Keď sa rodič cíti vo svojom manželstve nenaplnený a používa svoje dieťa ako náhradného partnera, nazýva sa to emocionálny incest.

V niektorých prípadoch si narcistický rodič ani nemusí byť vedomý toho, čo robí, no škoda spôsobená dieťaťu môže byť dlhotrvajúca a zničujúca. Ak máte emocionálne núdzneho a narcistického rodiča, môžete pozorovať, ako veľmi túži po uznaní a pozornosti od vás. Narcisti sú často veľmi neistí, a tak sa spoliehajú na to, že prostredníctvom druhých si vybudujú sebavedomia a budú sa citiť dobre. Často robia zo svojich detí svojich terapeutov a neustále hľadajú podporu a rady. Pre deti to môže vyčerpávajúce a frustrujúce.
Kedykoľvek, keď sa pokúsite odpútať sa od svojho rodiča, napríklad tým, že sa odsťahujete alebo si nájdete nového partnera, váš rodič upadne do depresie a bude nahnevaný, v extrémnych prípadoch sa môže vyhrážať samovraždou. Možno nie sú úmyselne a vypočítavo manipulatívni, ale správanie má stále kontrolný charakter.
Pre neistých a úzkostných rodičov je latentným zámerom zasahovať do vášho života a podporovať vašu závislosť, aby ste ich nemohli opustiť. Pre týchto rodičov, ktorí nemajú silný zmysel pre seba samého mimo svojej rodičovskej úlohy, je vyhliadka, že vás stratia a budú musieť čeliť svojej vnútornej prázdnote, desivá. Môžu vás tiež zahrnúť vinou, aby získali váš súhlas, po ktorom narcisticky túžia. Môžu použiť frázy ako „Som taký zlý“ alebo „Som zlý rodič“ alebo „Nezaslúžim si tvoju lásku“, aby vás prinútili pochváliť ich a ubezpečiť ich, že sú dobrí.
Ak máte pasívne ovládajúceho narcistického rodiča, môže byť náročné vytýčiť zdravé hranice. Dokonca aj keď ste dospelí, môžete mať pocit, že nemôžete povedať nie alebo si stáť za svojím. Môžete mať nadmerný strach z konfliktov, neustále sa ospravedlňovať a cítiť sa vinní a nedokážete sa presadiť vo vzťahoch alebo v kariére. Môžete byť vychovávaní k pocitu viny za to, že na prvé miesto kladiete svoje zdravie a šťastie.
pixabay.com

3. Konkurencia a sabotáž

Väčšina rodičov je šťastná, keď vidí, ako ich deti vyrastajú a stávajú sa úspešnými dospelými. Je smutné, že niektorí narcistickí rodičia nedokážu zniesť pomyslenie, že by ich niekto prekonal, vrátane ich dieťaťa. Títo rodičia musia byť vždy stredobodom pozornosti. Neznesú myšlienku, že by sa niekto stal úspešnejším ako oni, a preto robia všetko pre to, aby si udržali kontrolu.
Ak podávate dobrý výkon, robíte skvelé veci alebo nejako prevyšujete ich schopnosti, aj keď to nie je vaša chyba, cítia sa ponížení. Narcistický rodič nezvládne pocit, že ho deti prevyšujú alebo zatieňujú. Potom reagujú hnevom, závisťou a ponížením. To sa môže prejaviť verbálnymi útokmi, trucovaním alebo tichom. Môžu žiarliť na pozornosť, ktorú dostávate, na to, že je o vás postarané, na vašu mladosť, vzhľad alebo akýkoľvek iný aspekt vášho života, ktorý považujú za hrozbu pre svoje ego. Ak ste dieťa narcistického rodiča, môžete mať pocit, že neustále chodíte po škrupinách. Nikdy neviete, kedy sa nálada rodiča zmení a napadne vás.
Keď niečo urobíte alebo dosiahnete, zistíte, že vaši rodičia robia to isté, aby sa vás snažili prekonať. Napríklad kopírujú, čo kupujete, ako sa obliekate a čo robíte. Možno to nepriznajú, ale neustále s vami súťažia. Postupom času sa naučíte skrývať všetky pozitívne správy pred narcistickým rodičom. Dozviete sa, že všetko dobré, čo sa vám stane, sa stretne s odvetou alebo nezdravou konkurenciou. Môžete sa tiež začať cítiť vinní za to, že ste milovaní a úspešní, takže tieto veci sami sabotujete skôr, ako to urobí niekto iný.
pixabay.com

Posun vpred od narcistického zneužívania rodičmi

Keď má niekto narcistického rodiča, môže mať pocit, že mu bol ukradnutý život. Narcista je vždy v centre pozornosti a dieťa je často odsúvané do úzadia. Niektorí narcisti vnímajú svoje dieťa ako rozšírenie seba samých. Ak dieťa nesplní ich očakávania, môžu ho nemilosrdne potrestať. Iní svoje dieťa ovládajú pasívnejším spôsobom a očakávajú, že sa deti o neho vždy postarajú, aj keď je to na úkor blaha dieťaťa.
Ak ste dieťaťom narcistu, možno sa budete chcieť naučiť nastaviť si zdravé hranice, spracovať svoje pocity a zabrániť tomu, aby sa trauma preniesla na ďalšiu generáciu. Aj keď je to v rozpore s tým, čomu ste sa naučili veriť, nie ste zodpovedný za šťastie svojich rodičov. V konečnom dôsledku ich nemôžete zachrániť pred ich traumou alebo ich zastaviť pred ich dysfunkčným správaním. A nemôžete stráviť zvyšok svojho života tým, aby ste ich robili šťastnými a dávali im súhlas, ktorý potrebujú.
Pravdepodobne vám bude chýbať detstvo, ktoré ste si zaslúžili, ale nikdy ste ho nezažili. Vaše zranenia a urážky boli skutočné, ale trauma z narcistického zneužívania je toxická iba vtedy, ak zostane neviditeľná. Akonáhle sa rozhodnete, že preskúmate svoju bolesť z minulosti, vaša minulosť už nad vami nebude mať toxickú moc. Je dôležité, aby ste si dali šancu pocítiť pocity namiesto ich potláčania.
Aj keď možno nikdy úplne neprestanete smútiť za strateným detstvom, intenzita vašej bolesti a hnevu sa bude postupne znižovať. Opustiť minulosť nie je o tom, aby bolo všetko dokonalé, ale o tom, aby ste sa cítili ľahšie, viac v súlade s pravdou a pokojnejšie. Nemôžete kontrolovať, koho dostanete za rodičov, a nebola to vaša chyba, že ste sa narodili do nejakej rodiny. Teraz však máte moc zmeniť to.
Zdroj: Imi Lo, psychologytoday.com
Predošlý Komunity prinášajú úspechy a riešenia
Pokračovať 17 znakov, že ste v práci skutočne „vyhorení“
Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

žiadne príspevky na zobrazenie