18 vecí, na ktoré takmer vždy zbytočne míňate peniaze

0
18 vecí, na ktoré takmer vždy zbytočne míňate peniaze
unsplash.com

Za tieto veci naozaj nemusíte vyhadzovať peniaze. Všetci sme sa tam ocitli: Máte tesne pred výplatou a pýtať sa: „Ako som mohla za mesiac toľko minúť?“

Potom, po dôkladnom prehodnotení vašich výdavkov, si uvedomíte, že tých 10 eurových položiek sa skutočne narátalo, alebo že obyčajná noc s priateľmi strávená vonku narástla do trojcifernej sumy. Nadmerné výdavky nás prekvapia – často sa to deje bez toho, aby sme si vôbec uvedomovali, že to robíme. Tak to zmeňte! Tu je 18 vecí, na ktoré míňate príliš veľa peňazí.

1. Medzinárodné telefónne poplatky

Na cestovaní je veľa krásneho, ale zdanlivo náhodné poplatky, ktoré vám vznikajú v dôsledku odchodu do zahraničia, medzi tieto veci nepatria. Kreditné karty ako Visa a MasterCard účtujú 1-percentný poplatok za medzinárodné transakcie a niektoré banky k tomu pridávajú ďalšie 1 až 3 percentá – nehovoriac o poplatkoch za používanie vašej bankomatovej karty.

Používanie telefónu je ešte drahšie s prehnanými poplatkami za roaming za fotografiu, ktorú ste zverejnili počas cestovania bez prihlásenia sa do siete Wi-Fi. Alebo hovor, ktorý ste museli uskutočniť, keď ste mimo krajiny. Ale zatiaľčo tieto dodatočné poplatky bývali štandardom, telefónne spoločnosti čoraz častejšie ponúkajú výrazne zľavnené balíčky mobilných telefónov s medzinárodnými poplatkami (napríklad ponuka T-Mobile International Roaming).

Tiež rastie zoznam kreditných kariet, ktoré sú k dispozícii bez poplatku za zahraničnú transakcie. Ak sa chopíte iniciatívy a kúpite si kartu alebo balíček určený na cestovanie, môžete pred cestou ušetriť veľa peňazí.

pixabay.com

2. Poistenie auta

Nakupovanie poistenia auta je otrava, a preto, keď to už raz spravíte, máte tendenciu sa tomu vyhnúť a držať sa svojej poisťovne, aj keď jej poistné nie je výhodné. NerdWallet zistila, že 38 percent držiteľov autopoistenia v USA neporovnalo náklady na poistenie aspoň za tri roky, ak vôbec niekedy.

„Nastavte si reminder a uvedomte si, že zotrvávať v programe za každú cenu nie je výhodné,“ hovorí Jared Snider, senior poradca pre bohatstvo v Exencial Wealth Advisors v Oklahoma City. Navrhuje nakupovať nové poistné pokrytie každé dva až štyri roky. „Nie je nezvyčajné, že kupujúci znížia svoje sadzby o 100 až 200 EUR ročne po tom, čo strávia 15 alebo 30 minút zisťovaním bezplatných cenových ponúk.“

3. Prepoistenie

Horšie ako platiť príliš veľa za poistenie, ktoré potrebujete, je vôbec platiť za poistenie, ktoré nepotrebujete.

Poisťovne to hrajú na váš strach z toho, čo by sa mohlo stať, a to vás vedie k tomu, že si kúpite životné poistenie alebo dodatočnú ochranu auta na prenájom, ktorú pravdepodobne nebudete potrebovať. Podľa InsuranceQuotes.com 84 percent Američanov nepožaduje základné zľavy vo svojom poistení. „Tieto zľavy môžu priniesť až stovky eur ročne a v mnohých prípadoch odmeňujú ľudí za veci, ktoré už robili,“ povedala pre Forbes Laura Adams, senior analytička InsuranceQuotes.com.

Ako vysvetľuje NerdWallet, 35-ročný muž zaplatí viac ako 10-krát viac každý mesiac za celú životnú poistku vo výške 500 000 dolárov, ako by zaplatil za rovnakú sumu dlhodobého životného poistenia. Môže to byť aj prípad, keď máte zastarané pripoistenia životného poistenia alebo že máte životné poistenie, ktoré jednoducho nepotrebujete.

Zdroj: pixabay.com

4. Čokoľvek so službami Autopay

Stále viac spoločností prechádza na automatické platby. To znamená, že za službu neplatíte len raz a požiadate o jej obnovenie, ale automaticky sa vám mesačne alebo ročne účtujú poplatky z karty. Má to svoje výhody – pohodlie, odstránenie poplatkov z omeškania – ale spôsobuje to aj spokojnosť.

Keď vám nikto nepripomenie, že automaticky platíte na ďalší rok, často si to ani nevšimnete, že vám odišlo z účtu nejaké to euro. Často pri prihlásení na odber nečítate poriadne podmienky a tak nevedomky ignorujete drahé dodatočné poplatky alebo sporné poplatky. Tiež riskujete, že vám budú účtované poplatky za prečerpanie, ak je zostatok na vašom bankovom účte príliš nízky na to, aby ste si mohli dovoliť poslednú automatickú platbu. A ešte horší prípad je, že mnoho spoločností potajomky odvádza z vášho účtu „sivé poplatky“, ktoré ani nevidíte.

5. Streamovacie služby

Najprv sa vám zdalo, že prihlásenie sa do Netflixu je dobrý obchod. Potom ste sa však prihlásili do služby Spotify a niekoľkých ďalších špecializovaných streamovacích kanálov, pretože obsahovali špecifické relácie alebo hudbu, ktoré ste nikde inde nedostali, a… stále platíte. A to aj keď ste si prehnali relácie, ktoré ste chceli, a nemali ste už veľa ďalších dôvodov platiť ďalej.

Podľa prieskumu poradenskej spoločnosti Waterstone Management Group spotrebitelia minú v priemere viac ako dvakrát toľko, koľko si myslia, na mesačné predplatné (vrátane Netflix, Spotify Amazon Prime a ďalších) a 84 percent podceňuje, koľko míňajú na ne každý mesiac.

Obmedzenie vašich menej sledovaných kanálov je jedným z najjednoduchších spôsobov, ako vrátiť peniaze späť do vrecka.

Zdroj: unsplash.com

6. Oblečenie

Fakt: Nikdy, nikdy by ste nemali platiť plnú cenu za kúsok oblečenia. Neveríte nám? Oblečenie môžete nakupovať v zľave alebo v secondhande alebo si s priateľmi urobiť SWAP. Alebo sa prihlásiť na odber noviniek vo vašom obľúbenom obchode a čakať na zľavy. Alebo využiť cashback. Pozrite tu – v rukáve máte až 24 veľa trikov, ako získať zľavu v podstate všade.

7. Výber najlacnejšej možnosti

Môže sa to zdať neintuitívne, ale niekedy vás tá najlacnejšia vec môže stáť najviac. Možno ušetríte pár dolárov na lacných slúchadlách, ale po týždni ich používania vám ľavé ucho vypovie poslušnosť. Dáždnik za 4 eur sa môže zdať ako skromná voľba, ale nie vtedy, keď sa vám rozbije pri prvom poryve vetra.

„Lacní míňatelia vidia náklady ako základ, zatiaľ čo šetrní ľudia vidia hodnotu,“ vysvetľuje pre Investor Group Kerry Taylor, blogger o spotrebiteľských financiách, autor a rečník. „Keď dlhovekosť znamená viac, míňajte viac. Ale ani dlhý život nie je vždy skromná voľba.“ Vyberte si strednú cenu a je pravdepodobné, že ušetríte peniaze a budete mať produkt, ktorý vydrží.

zlava diskont
pixabay.com

8. Matrace

Na druhej strane, nenechajte sa ovplyvniť pri výbere najdrahšej možnosti z predpokladu, že to bude najvyššia kvalita s najdlhšou životnosťou. Matrace sú toho klasickým príkladom a predávajú vám, ako sa vám bude lepšie spať vďaka ich špeciálnym materiálom a odpruženiu, pričom ceny sa môžu vyšplhať na tisíce eur.

Veľká časť tejto konečnej ceny pochádza zo stoviek eur, keď sa matrac predáva cez rôznych sprostredkovateľov a predajcov. Obchody s matracmi sťažujú porovnávacie nákupy a niekedy dávajú rovnakému matracu rôzne názvy v jednotlivých obchodoch. Nafukujú ceny a potom tvrdia, že ponúkajú vražedné zľavy (cenovka môže tvrdiť, že matrac bežne stojí 3 000 dolárov, ale v súčasnosti je k dispozícii so 60-percentnou zľavou za 1 200 dolárov. V skutočnosti nikto nikdy nezaplatí 3 000 dolárov; 1 200 dolárov je normálna cena). Takže pozor na to.

9. Hotelové pobyty

Rovnako ako matrace, aj pobyt v hoteli je v mnohých ohľadoch nevyhnutnosťou (aspoň keď cestujete), ale to neznamená, že musíte zvoliť tú najluxusnejšiu možnosť. Najmä preto, že rezortné poplatky, dane a iné príplatky sú pripočítané k (už aj tak vysokej) cene za izbu, je to jednoduchý spôsob, ako minúť stovky dolárov za… dobrý spánok?

Namiesto toho vám služby, ako sú tajné ceny HotWire.com alebo prísne tajné hotely LastMinute.com, umožňujú rezervovať hotely najvyššej kvality so zľavou 20 až 50 percent. Alebo ak budete múdri s využívaním vernostných programov a bodov, môžete ušetriť ešte viac. A môžete tiež využiť ponuky na booking.com alebo Airbnb.

Prečítajte si: 13 spôsobov ako prestať plytvať peniazmi a ušetriť

pixabay.com

10. Členstvo v telocvični

Len málo poplatkov je tak nepriehľadných a nekonzistentných ako členstvo v telocvični. Zaregistrujete sa počas propagačnej akcie, ktorá vám sľubuje 10 eur mesačne, len aby ste sa dozvedeli, že existuje aj „začiatočný poplatok“, ktorý stojí 20 eur. Plus ročný členský poplatok, ktorý vstúpi do platnosti o niekoľko mesiacov neskôr. Zrazu sa tých 10 dolárov mesačne, o ktorých ste si mysleli, že platíte, nafúkne na oveľa viac. A to za predpokladu, že permanentku skutočne používate.

Podľa StatisticBrain.com ich takmer nepoužíva 67 percent Američanov, ktorí sa prihlásili do telocvične. Priemerný člen telocvične chodí len dvakrát týždenne, aj keď za členstvo platí v priemere 58 dolárov mesačne (podľa StatisticBrain „nedostatočne využíva“ svoje členstvo o 39 dolárov mesačne).

11. Internetové služby

Podobne ako pri členstve v posilňovni, aj tieto služby vás často prilákajú atraktívnou akciou, ktorá sa zdá byť skutočne výhodná, no po niekoľkých mesiacoch alebo roku zrazu vaše mesačné náklady začnú tikať bez toho, aby ste si to všimli.

Buď akcia vypršala, alebo sa zmenila štruktúra účtovania a zrazu platíte takmer dvojnásobok toho, s čím ste súhlasili. Je čas im zavolať a získať lepší plán alebo lepšieho poskytovateľa služieb. Jedným z bežných spôsobov, ako ľudia preplatia, je mesačný „poplatok za prenájom“, ktorý vám poskytovateľ účtuje za používanie svojho modemu, pričom vás to zvyčajne mesačne stojí 5 až 10 eur. Mali by ste si byť istí, že si zaobstaráte svoj vlastný modem a vrátite ho poskytovateľovi čo najskôr.

pixabay.com

12. Externé úložisko

Pre obyvateľov mesta bez veľkého priestoru v skriniach môže byť ideálnym riešením externý úložný priestor. Ale to, čo vyzeralo ako rýchla oprava, sa môže pretiahnuť na roky alebo desaťročia trvajúci vzťah, pričom mesačné náklady pomaly stúpajú. Môžete dokonca zmeniť byty, ale pokračovať s tým istým poskytovateľom úložného priestoru, čo vyžaduje, aby ste si vždy, keď potrebujete do úložného priestoru vložiť viac vecí, odviezť taxíkom cez mesto. Možno by bolo lacnejšie získať väčší byt.

13. Doprava

Si zaneprázdnený človek a váš kamarát má narodeniny. Kúpa darčeku sa v posledné dni nedostala medzi vaše priority. Ale zrazu si uvedomíte, že narodeniny sú o štyri dni a radšej by ste túto vec mali kúpiť hneď. A tak musíte zaplatiť možno viac za samotné poštovné, ako darček v skutočnosti stál. Trocha predbežného plánovania a nakupovania môže výrazne znížiť vaše prepravné. A to ani neberie do úvahy premyslené podvody a nafúknuté prepravné poplatky od predajcov na Amazone, eBay a inde.

pixabay.com

14. Darčeky

Nákup vecí pre iných môže výrazne zasiahnuť váš účet za kreditnú kartu. Nie je to tak, že by ste svojmu priateľovi alebo manželovi nemali kúpiť niečo pekné, ale často sa pristihneme pri snahe zapôsobiť na inú osobu alebo urobiť veľký dojem, pričom v skutočnosti by to stačilo niečo oveľa skromnejšie.

Michael Levin, odborný asistent marketingu na Otterbein University vo Westerville, Ohio, uvádza tento príklad pre U.S. News & World Report: „Váš šéf vás pozýva do svojho domu na večeru. Rozhodnete sa priniesť fľašu vína. Ak o víne toho veľa neviete, potom utratíte viac za fľašu vína, pretože cenu používate ako náhradu za kvalitu.“

15. Pohľadnice

Podľa asociácie Greeting Card Association si 90 percent domácností v USA kupuje pohľadnice – ročne si kúpia asi 7 miliárd kariet. Najmenej štvrtina týchto ľudí platí príliš veľa.

Kľúčové je zahrnúť kartu s darčekom k sviatku alebo narodeninám – to však neznamená, že to musí byť jedna z tých kariet v hodnote 5 USD, dokonca 8 USD s efektnými textúrami a elegantne decentným dizajnom. Prečo tak zdraželi?

Čiastočne kvôli nedostatku konkurencie – podľa IBISWorld, Hallmark a American Greetings kontrolujú viac ako 90 percent trhu darčekových kariet – ale viac než čokoľvek iné kvôli emóciám, ktoré zvyčajne riadia nákup týchto kariet. Nezabudnite, že všetko začína u vás a u ducha romantiky. Platíte 5 eur za kus papiera, pretože chcete.“

pixabay.com

16. Balená voda

Koľko by ste mali minúť za balenú vodu? Nula eur.

Ako zdôrazňuje hlavný stratég trhu ConvergEx Group Nick Colas, balená voda stojí v priemere 1,22 USD za galón, čo je najmenej 300-krát viac ako cena vody z vodovodu. Ale ako zdôrazňuje: „Ak vezmeme do úvahy skutočnosť, že takmer 2/3 všetkých predajov balenej vody tvoria jednotlivé fľaše s objemom 500 ml, tieto náklady sú oveľa, oveľa vyššie: približne 7,50 USD za galón, podľa American Water Works Association. To je takmer 2000-násobok nákladov na galón vody z vodovodu a dvojnásobok ceny za galón bežného benzínu.“

Vďaka vývoju vo filtrácii vody a širokej dostupnosti pitných fontán je dosť ľahké nájsť vodu, keď ju potrebujete. Alebo, ešte lepšie, majte jednu z tých kovových fliaš s reguláciou teploty poruke a doplňte, keď budete mať príležitosť. Za veci predávané v plastových fľašiach by ste nemali platiť ani cent.

17. Obed

Je pochopiteľné, že keď máte v práci prestávku, chcete si ju naplno užiť, dopriať si fantastický sendvič či šalát alebo sa zastaviť v hipsterskom food trucku na predražené kórejské taco. Raz-dva je to v poriadku, ale je pravdepodobné, že si na to začnete zvykať a budete míňať stovky dolárov týždenne na jedlá, ktoré nepotrebujete (finančne aj kaloricky), namiesto toho, aby ste si obed pripravovali doma.

foto: unsplash.com

18. Potraviny

To, že si obed pripravíte doma, samozrejme nie je zárukou nadmerného míňania, najmä ak ste niekto, kto rád skúša organické alebo špeciálne veci – alebo ak máte tendenciu nakupovať, keď ste hladní.

Obchod s potravinami je mínovým poľom šikovných akcií a zavádzajúcich ponúk, ktoré vás prinútia minúť viac, než by ste inak minuli, od cien končiacich na „99 centov“ až po ponuky „kúpte 2 za 4 eur“. Držte sa produktov, ktoré sú v akcii alebo ktoré nie sú najexotickejšie. Chutia rovnako dobre a nebudú vás stáť stovky pri každom vstupe do obchodu.

Zdroj: Bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie