22 najbohatších mužov sveta má väčší majetok ako 325 miliónov žien v Afrike

0
22 najbohatších mužov sveta má väčší majetok ako 325 miliónov žien v Afrike
Foto: pixabay.com

Podľa nedávnej štúdie Oxfamu má 22 najbohatších mužov na svete viac bohatstva ako všetkých 325 miliónov žien v Afrike.

Ženy a dievčatá na celom svete prispievajú do svetovej ekonomiky odhadom 10,8 miliárd dolárov s celkovým počtom 12,5 miliárd hodín denne neplatenej starostlivosti. A to je viac ako trojnásobok hodnoty svetového technologického priemyslu. Správa Oxfamu bola zverejnená v pondelok pred Svetovým hospodárskym fórom v Davose.

Charita hovorí, že ženy na celom svete, najmä ženy žijúce v chudobe, vykonávajú viac ako tri štvrtiny všetkých neplatených opatrovateľských prác, ktoré sú podhodnotené a podniky i vlády ich považujú za samozrejmé. Dospievajúce dievča v Malawi ešte pred tým, ako jej začne škola, prinesie domov vedro vody. Ženy v chudobných krajinách trávia hodiny prepravovaním vody zo vzdialených zdrojov.

Správa varuje, že starnúce obyvateľstvo, škrty vo verejných výdavkoch a klimatická kríza prehĺbia rodovú a hospodársku nerovnosť.

„Keď má 22 mužov viac bohatstva ako všetky africké ženy dohromady, je zrejmé, že naša ekonomika je obyčajná sexistka,“ uviedol Danny Sriskandarajah, výkonný riaditeľ Oxfam GB.

Prečítajte si aj článok: Startupy, ktoré vedú ženy, sú úspešnejšie ako tie s mužmi

Boj proti diskriminácii začína v investovaní

„Ak sa svetoví lídri, ktorí sa stretávajú tento týždeň, vážne zaoberajú znižovaním chudoby a nerovnosti, naliehavo musia investovať do starostlivosti a iných verejných služieb, ktoré uľahčujú život osobám zodpovedným za starostlivosť, a bojovať proti diskriminácii, ktorá obmedzuje ženy a dievčatá.“

Napriek zvyšujúcej sa informovanosti o rozdieloch v bohatstve väčšina svetových vodcov pokračuje v uskutočňovaní politických programov, z ktorých majú úžitok bohatí a ubližujú chudobným, uvádza sa v správe. Poukazuje na zníženie daní pre miliardárov, ktoré presadzoval prezident USA Donald Trump a brazílsky vodca Jair Bolsonaro.

„Bohatší by mal platiť svoj spravodlivý podiel na daniach, nemal by sa vyhýbať svojej dani alebo ju odmietať,“ povedala Katy Chakrabortty z Oxfam GB.

zena
Foto: pixabay.com

„Ak by sa našlo 1% najbohatších, ktorí by zaplatili iba 0,5% dane z ich majetku, počas nasledujúcich 10 rokov by sa vytvorilo dostatok peňazí na zaplatenie 117 miliónov pracovných miest v oblasti vzdelávania, zdravotníctva a starostlivosti o starších ľudí. Ak si skutočne vážime starostlivosť, musíme pomáhať pri plnení povinností, aby si ženy a dievčatá mohli nájsť čas na vzdelanie alebo na výkon lepšie platených aktivít.“

2,3 miliardy ľudí bude potrebovať starostlivosť

Odhaduje sa, že do roku 2030 bude potrebovať starostlivosť 2,3 miliardy ľudí, čo je od roku 2015 nárast o 200 miliónov. Podľa Oxfamu však vlády zvyšujú zdaňovanie najchudobnejších, znižujú verejné výdavky a privatizujú vzdelávanie a zdravotníctvo.

Klimatická kríza bude mať vplyv na približne 2,4 miliardy ľudí, ktorí v nasledujúcich piatich rokoch bojujú s nedostatkom vody. Ženy a dievčatá to postihne asi najviac, pretože musia ísť ďalej, aby našli vodu.

Riešenia spočívajú vo vládach, ktoré musia myslieť nad zisk a investovať do vody, hygieny, elektrickej energie, detí a zdravotnej starostlivosti, aby zlepšili kvalitu života a uvoľnili hodiny práce, tvrdí Oxfam.

„Feministi hovorili, že ženy držali polovicu sveta – teraz je to väčšina žien, ktoré držia veľmi malú skupinu mužov na veľmi vysokých pozíciách,“ uviedla Beverley Skeggsová, profesorka sociológie na University of Lancaster.

„Táto správa nás vyzýva, aby sme mysleli inak. Čo ak plánujeme našu ekonomiku na základe základnej sociálnej situácie starostlivosti o ostatných?“

Ženy a dievčatá vykonávajú neplatenú opatrovateľskú prácu počas 12,5 miliardy hodín každý deň, foto: pixabay.com

Zdroj: guardian.com, oxfam, com, pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie