25 skvelých tipov na sebalásku alebo ako sa mať rád

0
25 skvelých tipov na sebalásku alebo ako sa mať rád

Prečítajte si 25 úžasných tipov na starostlivosť o seba, ktoré ste ešte neskúsili. V dnešnom svete je starostlivosť o seba dôležitejšia ako kedykoľvek predtým, a tak neváhajte a spravte niečo pre seba.

Trávite všetok svoj čas tým, že sa správate milo k ostatným, ale je tu jedna osoba, na ktorú pravdepodobne zvyknete zabúdať: na seba. Sebaláska sa kedysi považovala za sebecký čin, ale v dnešnom uponáhľanom a neustále sa meniacom svete je to nevyhnutnosť! Okrem toho, prejavenie určitej láskavosti má schopnosť znížiť úroveň stresu, posilniť imunitný systém a pomôcť vám cítiť sa lepšie vo vnútri aj navonok.

Či už si doprajete dezert alebo zvládnete nové cvičenie, každý sa môže trochu o seba starať. Neviete, kde začať? Pozrite si týchto 25 úžasných tipov na starostlivosť o seba.

1. Napíšte si milostný list

Kto hovorí, že milostné listy vám musí písať niekto iný? Ak sa cítite na dne, niekedy môže byť jednoduché zdvihnúť pero a zapísať si všetky príjemné veci, ktoré máte v pláne. Je to skvelý spôsob, ako posilniť svoju náladu. Môžete si ho tiež nechať v zálohe, keď budete nabudúce potrebovať zdvihnúť náladu.

2. Začnite prijímať komplimenty

Ak vám niekto povie, že sa mu páči váš outfit alebo naňho zapôsobila vaša práca na projekte, nereagujte tým, že by ste to popreli alebo odmietli. Namiesto toho to prijmite a povedzte „ďakujem“. Nie je to také náročné, ako si myslíte, a vďaka tomu sa budete cítiť naozaj skvele.

Prečítajte si: 6 tipov, ako si zvýšiť sebavedomie

3. Strávte nejaký čas osamote

Byť k sebe milší niekedy jednoducho znamená dať si pauzu a oddýchnuť si v zaslúženom čase osamote. The Rest Test, prieskum z roku 2016 medzi 18 000 ľuďmi zo 134 krajín, zistil, že „trávenie času osamote“ je piatou najuvoľňujúcejšou aktivitou, ktorú uviedli. Možno je to preto, že aj keď je príjemné tráviť čas s ostatnými, všetci sa musíme sami nabiť energiou, aj keď to znamená len sledovanie vašej obľúbenej relácie na Netflixe.

dych
Foto: pixabay.com

4. Vezmite sa na večeru

Nemusíte čakať na konkrétny dôvod, aby ste si dopriali večeru vo svojej obľúbenej reštaurácii. Byť k sebe milší niekedy znamená urobiť niečo, čo vás urobí šťastnými úplne bezdôvodne, ako napríklad dať si misku špagiet vo vašom obľúbenom talianskom podniku.

5. Alebo choďte do kina

Potrebujete duševnú pauzu na zbavenie sa stresu? Nemusíte hľadať nič iné ako kino. Jedna z najkrajších vecí, ktoré pre seba môžete urobiť, je kúpiť si lístok na film, ktorý chcete vidieť, a vychutnať si pukance a colu.

6. Správajte sa k sebe tak, ako by ste sa správali k svojmu najlepšiemu priateľovi

Povedali by ste svojmu najlepšiemu priateľovi, ako veľmi nenávidíte ich stehná, alebo ako si myslíte, že sú vo svojej práci zlí? V žiadnom prípade! Tak prečo o sebe neustále hovoríte negatívne? Zastavte tieto návyky v ich začiatkoch a namiesto toho sa zamerajte na veci, ktoré na sebe máte radi, či už sú to fyzické veci o vašej postave alebo o schopnostiach, hovorí psychoterapeutka. Melanie Lopes. „Rozprávajte sa so sebou, ako by ste sa rozprávali s priateľom alebo dieťaťom,“ hovorí. Musíte byť predsa svojím fanúšikom číslo jedna.

priatelky
Foto: pixabay.com

7. Prepnite telefón do režimu v lietadle

Nemusíte úplne zahodiť telefón, aby ste si duševne oddýchli. Namiesto toho ho občas prepnite do režimu V lietadle, aby ste neboli zahltení SMSkami a hovormi. Trochu oddychu od technológií vám urobí dobre.

Prečítajte si: 10 tipov, ako si zlepšíte vnímanie svojho tela

8. Opýtajte sa sami seba, čo potrebujete

Vždy riešite potreby iných, ale čo vy? Psychoterapeutka Michelle Croy z Pennsylvánie hovorí, že položiť si otázku, čo potrebujete, je výnimočne dobrý spôsob, ako byť k sebe milší, ale konečne získať v živote to, čo si zaslúžite.

Croyle navrhuje myslieť na skratku „H.A.L.T.“ ako pripomienku, aby ste sa sami seba spýtali, či ste hladný, nahnevaný, osamelý alebo unavený. „Fyzické a emocionálne potreby nás často môžu negatívne ovplyvniť, ak ich prehliadame,“ hovorí. „Keď si nájdete čas na to, aby ste sa naladil na to, čo potrebujete alebo cítite, môžete si lepšie vybrať, ako sa o seba starať.“

9. Necíťte sa zle, keď poviete „nie“

Je ľahké chcieť byť stále dobrým. Jediným problémom je, že keď poviete áno príliš veľa ľuďom, budete sa cítiť úplne vyčerpaní a nemáte čas pre seba. „Povedať nie niečomu, čo nechcete, ale cítite sa zaviazaní urobiť, nie je len posilňujúce, ale je to aj akt starostlivosti o seba,“ hovorí Sheila Tucker, partnerská manželská a rodinná terapeutka. Precvičte si hovorenie „nie“ a udržujte svoj rozvrh trochu voľnejší, aby ste si dali čas na zotavenie sa.

Foto: pixabay.com

10. Investujte do seba

Ak veríte, že niečo dokážete, nečakajte ani sekundu, aby ste to začali realizovať. Investujte do seba tým, že sa prihlásite do jazykového kurzu, začnete podnikať alebo napíšete knihu. Nech je to čokoľvek, dajte si šancu to dosiahnuť!

11. Prihláste sa na kurz varenia

Namiesto toho, aby ste svoje telo naplnili mrazenými jedlami a polotovarmi, urobte si láskavosť a naučte sa robiť zdravé jedlo tak, že sa prihlásite na kurzy varenia. Môžu vám pomôcť naučiť sa cítiť v kuchyni nielen sebavedomo pri príprave jedla, ale tiež aby ste mohli konzumovať to, čo potrebujete, aby ste sa cítili čo najlepšie.

12. Sústreďte sa na svoje úspechy, nie na svoje zlyhania

Všetci zlyhajú. Iste, budete sa cítiť zle, keď sa vám to stane, ale mali by ste myslieť len na negatíva? Rozhodne nie. Namiesto toho sa poučte z týchto neúspechov – potom sa zamerajte na svoje úspechy. Toto pozitívne myslenie vám pomôže rásť, či už v živote alebo v kariére.

13. Doprajte si správny odpočinok

Môže byť zábavné zostať dlho hore pri sledovaní filmu za filmom, ale to nie je láskavé k vášmu telu – ani trochu. Dostatok spánku každú noc – čo je podľa National Sleep Foundation sedem až deväť hodín – vám pomôže zostať nabití a cítiť sa čo najlepšie.

14. Prestaňte počítať kalórie

Je načase prestať byť posadnutý kalóriami a dať svojmu mozgu oddych. Keď budete jesť zdravú stravu, ktorá dodá vášmu telu všetko, čo potrebujete, budete fyzicky aj emocionálne najzdravší.

15. Vyskúšajte každodenné afirmácie

Môžete sa cítiť hlúpo, keď začnete praktizovať každodenné afirmácie a budete začínať svoj deň polootrepanými frázami ako „Som úžasný“ a „Som dôležitý“. Pravda, však? Podľa výskumu z roku 2014 publikovaného v časopise Annual Review of Psychology to v skutočnosti robí veľa dobrého pre vaše duševné zdravie a buduje to vašu vlastnú hodnotu. Tu sú najlepšie afirmácie, ktoré fungujú.

16. Nájdite si čas na to, čo vás robí šťastnými

S nabitým pracovným a osobným rozvrhom môže byť ťažké nájsť si čas na to, čo vás skutočne rozžiari a urobí šťastnými. „Zvyknite si dopriať si potešenie,“ hovorí Damon Nailer, životný kouč a motivačný rečník v Louisiane. „Čokoľvek si prajete, doprajte si to čo najčastejšie.“

pixabay.com

17. Oslávte ciele, ktoré ste splnili

Keď dosiahnete jeden zo svojich cieľov, veľký alebo malý, je to dôvod na oslavu. Či už je to konečne dokončiť kilometer na bežiacom páse bez zastavenia alebo získať pozitívnu spätnú väzbu od svojho šéfa, každá výhra si zaslúži pochvalu, najmä od vás samých. „Vždy si pamätajte, nikto vás nebude oslavovať ako vy,“ hovorí Nailer. „Potľapkajte sa po pleci, usporiadajte si vlastný večierok a užite si ‚vás‘ naplno.“

18. Rozosmejte sa

Smiech je naozaj najlepší liek. Podľa štúdie z roku 2017 publikovanej v časopise The Journal of Neuroscience bolo vedecky dokázané, že dať si šancu chichotať sa tak často, ako je to len možné, že uvoľňuje endorfíny, chemické látky, ktoré zlepšujú náladu. To však neznamená, že musíte sedieť a hovoriť si vtipy klop-klop. Nejaký čas strávený sledovaním komediálneho seriálu určite pomôže.

19. Vyčerpajte si dovolenku

Nemyslite stále na ostatných a čo sa stane v kancelárii počas vašej neprítomnosti. Doprajte si dovolenku a robte to, po čom túžite. V práci sa zaobídu aj bez vás a nič sa nestane, ak pár dní vynecháte.

20. Kúpte si dezert

Ak zvyčajne hovoríte „nie, ďakujem“ dezertnému menu v reštauráciách, zmeňte to raz za čas a doprajte si niečo sladké. Kúsok koláča vás nezabije – a jeho zhltnutie vám určite vyčarí úsmev na tvári.

linecke pecivo
Foto: pixabay.com

21. Prestaňte sa snažiť robiť všetko

Superhrdinovia sú vymyslení. Keď to všetko prekročíte, budete totálne vyčerpaní. Namiesto toho si urobte zoznam všetkých vecí, ktoré musíte urobiť, a vyberte si to najdôležitejšie. Tieto ostatné položky môžu počkať na ďalší deň.

22. Naplánujte si masáž

Dopriať si masáž je dosť vysoko na stupnici príjemnosti. Podľa Cleveland Clinic sú rovnako skvelé na zmiernenie každodenného stresu, ako aj na liečbu chronickej bolesti. Inými slovami, masáž je niečo, za čo by ste sa nikdy nemali cítiť previnilo. V skutočnosti by to malo byť súčasťou vášho mesačného rozpočtu.

23. Majte so sebou trpezlivosť

Niekedy, keď sa vám zdá, že sa pomaly dostávate na miesto, kde chcete byť rýchlo, je ľahké položiť sa alebo sa nahnevať. Zbavte sa tejto negativity tým, že budete namiesto toho precvičovať trpezlivosť. Dostanete sa tam, sľubujeme, a to, že sa vzchopíte namiesto toho, aby ste sa skĺzli, vám len pomôže napredovať.

unsplash.com

24. Prestaňte brať všetko tak vážne

Život nemusí byť vždy taký vážny – dovoľte si užiť si viac zábavy vo svojom živote tým, že ho necháte plynúť. Nebojte sa dať si šancu byť hravejší a uvoľnenejší.

25. Urobte odvážnu zmenu

Mohlo by to byť také malé ako ostrihať sa, po akom túžite už roky, alebo zbaliť kufre a presťahovať sa do vysnívaného mesta. Stačí si vybrať niečo, čo ste sa príliš báli urobiť, a potom to urobte. Byť odvážny a statočný je skvelý spôsob, ako prejaviť láskavosť.

Zdroj: Bestlifeonline.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu