4 tipy ako mať doma viac tepla a ušetriť

0
4 tipy ako mať doma viac tepla a ušetriť
pexels,žena, vianoce, zima

Aj napriek nezvykle teplému počasiu meteorológovia sľubujú ochladenie, ktoré znamená, že vykurovacia sezóna sa už čoskoro začne. Spolu s teplotou v interiéri sa ale zvýšia aj naše obavy o finančný rozpočet. Vyhnúť sa im vám pomôže niekoľko jednoduchých tipov, vďaka ktorým zistíte, ako si teplo domova udržať čo najdlhšie a za prijateľné ceny.

Vložte medzi zdroj vykurovania a stenu ochrannú platňu z hliníkovej fólie

Ak máte svoj nový trvalý pobyt v regióne, kde sú chladnejšie obdobia výraznejšie, mali by ste v rámci úspory za vykurovanie zvážiť aj použitie vhodných izolačných materiálov. Bez zásahu do konštrukcie tak môžete urobiť inštaláciou platne alebo samotnej hliníkovej fólie medzi stenu a zdroj vykurovania-radiátor.

Tento proces spôsobí, že studené múry teplo nepohltia, ale ho naopak budú posielať do miestnosti. Vďaka tejto metóde tak môžete zvýšiť prenos tepla od 3 do 12 %. Viac menej to ale platí iba pri liatinových radiátoroch, ktoré vyžarujú teplo vo všetkých smeroch.

Prečítajte si aj tipy na šetrenie vody

Dostatočne vetrajte

Krátke vetrania v častejších intervaloch sú ideálne. Takýto systém vám umožní udržiavať teplo, pretože počas dlhodobého vetrania sa steny zbytočne len ochladzujú a potom im dlhšie trvá, než sa pohltením teplého vzduchu zahrejú. Je preto účinnejšie otvárať ventiláciu na 2 až 3 minúty ako celé okno na niekoľko hodín.

Utesnite dvere, okná aj balkón

A nemusíte byť žiadnym profesionálnym majstrom. Dobré tesnenie dnes kúpite v každom jednom obchode nachádzajúcom sa v lokalite vášho výhodného prechodného pobytu. Mnohé veci si dnes ale objednáte už aj na internete a bez nutnosti opustiť svoj domov. Podstatné je, že s dobrým tesnením zabránite úniku tepla von a prefukovaniu, ktoré je často vidieť aj pri nových plastových oknách. V opačnom prípade môžete prísť o 5 až 15 % tepla.

Odstráňte ťažké záclony

Aj keď strop v miestnosti krásne zvýšia a dodajú jej ten správny nádych luxusu, nie vždy musia byť ideálnym riešením. Mnohé z nich zbytočne zakrývajú zdroj tepla, ktoré sa dostáva do miestnosti potom oveľa ťažšie. Takáto bariéra dokáže z interiéru ubrať až 20 % tepla, čo je pri nedostatočne izolovanom murive problém. Teplejšie sa obliekajte a občas si uvarte aj teplý čaj. Na škodu nebude ani fyzická aktivita, ktorá vás nielen prekrví, ale aj príjemne zahreje.

žiadne príspevky na zobrazenie