Andrea Jánošík: Deti a opora zo strany manžela a rodičov je pre pacientky hnacím motorom

0

V našom magazíne sme nedávno robili rozhovor s pani Ivetou Kundráčovou, ktorá chodila k sympatickej doktorke Andrei Jánošík. Pani Iveta totiž prekonala rakovinu prsníka a doktorka Andrea Jánošík jej robila rekonštrukciu prsníka. Rozhodli sme sa, že sa tejto pálčivej téme budeme dnes venovať trochu viac.

Ivete Kundráčovej ste spravili skvelú rekonštrukciu prsníka po tom, čo jej bol odstránený nádor. Aké máte pocity, keď sa to „podarí“ a ešte to aj dobre vyzerá?

Rakovina prsníka čoraz častejšie postihuje mladé ženy, ktoré sú náročné na vzhľad prsníkov po operácii. V rámci chirurgickej liečby karcinómu prsníka sa do popredia dostáva tzv. onkoplastická chirurgia prsníkov. Po odstránení nádoru využívame plastické operačné techniky, ktorými upravujeme tvar, veľkosť a celkový vzhľad prsníkov.

Je to úplne nové odvetvie onkochirurgie, ktorý ženám pri často náročnej onkologickej liečbe uľahčuje sa integrovať do bežného života a zvyšuje ich sebavedomie . Čiže vyliečiť ženy, ktoré majú rakovinu prsníka a popritom im zvyšovať sebavedomie a spokojnosť s vlastným vzhľadom je naozaj vynikajúci pocit.

Iveta mi o vás rozprávala v superlatívoch a že svoju prácu robíte s obrovským nadšením. Kde čerpáte energiu?

Práve mladé pacientky ako Ivetka mi dávajú obrovský elán sa v mojej profesii posúvať ďalej a ďalej. Niekedy je moja práca fyzicky a hlavne psychicky náročná, ale spokojnosť a radosť pacientiek je mi práve tou hnacou silou, že to, čomu sa venujem má veľký význam. V neposlednom rade, moja rodina, hlavne môj manžel je mi veľkou oporou, ktorý ma aj v tých ťažších chvíľach drží nad vodou.

Ste mladá lekárka. Venujete sa diagnostike a operačnej liečbe nádorov prsníka. Čo bolo vašou motiváciou pri výbere povolania?

Od malička som chcela byť chirurgičkou. Počas štúdia medicíny som sa rozhodla pre plastickú chirurgiu. Po skončení univerzity, pre nedostatok pracovných miest na Klinike plastickej chirurgie som nastúpila na Chirurgickú kliniku v Nemocnici Košice-Šaca, kde bolo v roku 2011 založené Mamárne centrum. Keďže operovať ženy pre nádor v prsníku bolo najbližšie k môjmu vysnívanému odboru, mamárnu chirurgiu som si veľmi rýchlo obľúbila.

Neskôr sa celosvetový trend vylepšovať vzhľad prsníkov a tým zlepšovať kvalitu života pri operáciách pre onkologické ochorenie dostal aj ku nám. V roku 2013 sme v Nemocnici Košice-Šaca vykonali prvú onkoplastickú operáciu. Operovala teraz už nebohá primárka MUDr. Maryna Kačmarčíková, ktorá je doteraz mojím vzorom. Jej životný elán a láska k svojmu povolaniu a k pacientkam zostane navždy v mojej pamäti. Takže po tom, čo som zatestovala z chirurgie a zvládla certifikačnú prípravu z prsníkovej chirurgie som sa prihlásila na atestáciu z plastickej chirurgie. Plním si svoj sen.

Považujete svoju prácu za psychicky náročnú?

Prácu v Mamárnom centre a na operačnej sále milujem. Nepovažujem ju za veľmi psychicky náročnú. Žiaľ, neoddeliteľnou časťou mojej práce sú aj služby na urgentnom príjme, ktoré sú pre mňa oveľa náročnejšie.

Ako psychicky zvládate tie ťažšie prípady?

Vďaka onkologickej liečbe a dlhodobému prežívaniu pacientiek, karcinóm prsníka je pomerne dobre liečiteľné a často vyliečiteľné ochorenie. Viac prežívam a súcitím s pacientkami, ktoré v mladom veku bojujú s týmto zákerným ochorením. Ale zároveň, práve liečiť tieto pacientky je obrovskou výzvou.

Liečba nespočíva iba v odstránení nádoru, ale v plánovaní a realizovaní rekonštrukčného výkonu. Robiť primárny rekonštrukčný výkon t.j. odstrániť celú žľazu chorého prsníka a nahradiť ju implantátom, prípadne telu vlastným tkanivom je mojím snom. Ženy prídu do nemocnice s chorým prsníkom a budú odchádzať s novým, krajším a vylepšeným prsníkom. Je to otázka krátkej budúcnosti a veľmi sa na to teším.

Vašimi pacientkami sú ženy. Ako to zvyčajne znášajú ony?

Je to veľmi individuálne. Veľmi záleží od povahy pacientky, ale hlavne od rodinného zázemia. Deti a opora zo strany manžela a rodičov je pre pacientky veľkým hnacím motorom v boji s týmto ochorením. Je pravda, že ženy vyžadujú a podľa môjho názoru si aj zaslúžia veľmi citlivé a diskrétne zaobchádzanie už od oznámenia diagnózy, plánovania onkologickej či chirurgickej liečby. S pacientkami sa vždy snažím komunikovať úprimne, citlivo a „na rovinu“, aj keď prognóza je niekedy nepriaznivá.

Andrea Jánošík bude aj na našej konferencii Pre zdravie ženy v Košiciach

Hovorí sa, že si prácu netreba “nosiť domov“? Dokážete to?

Áno. Aj keď priznávam, niektoré pacientky mi tak prirástli k srdcu, že sa zároveň stávajú
mojimi kamarátkami a poznajú aj moje súkromie.

O rakovine sa hovorí stále viac. Dá sa povedať, že sa vyskytuje u žien čoraz častejšie?

Karcinóm prsníka je celosvetovo najčastejšie onkologické ochorenie žien. V SR je ročne
novodiagnostikovaných približne 2500 žien s karcinómom prsníka. Pravdepodobne tento
počet v nasledujúcich rokoch narastie, totiž od roku 2020 bude na Slovensku prebiehať
celoplošný skríning. T.j. ženy vo veku od 50-65 budú predvolávané na certifikované
mamografické pracoviská za účelom realizovania mamografie a ultrasonografie prsníkov.

Onkologické ochorenia všeobecne majú stúpajúcu tendenciu, ale vďaka onkologickej liečbe, čoraz častejšie sú vyliečiteľné, prípadne ochorenie sa dá dlhodobo stabilizovať. Tým pacienti pri relatívne dobrej kvalite života sa liečia na rakovinu podobne ako aj na iné nevyliečiteľné ochorenia ako je napr. cukrovka alebo vysoký krvný tlak.

Dokážete odhadnúť, čo je podľa vás najčastejšia príčina?

Rakovina prsníka prsníka je multifaktoriálne ochorenie, ktorej príčinu ešte doposiaľ úplne
presne nepoznáme. Existujú však určité rizikové faktory ako napr. obezita, vysoká hladina
estrogénov (ženských pohlavných hormónov), ženy ktoré nerodili.

Genetický karcinóm prsníka tvorí osobitnú kategóriu karcinómu prsníka. Často sa stretávame s pacientkami, ktoré sú dlhodobo exponované chronickému stresu (starajú sa o postihnuté dieťa, problémový manžel) eventuálne majú duševné ochorenie.

Aký vplyv má genetika?

5-10 % karcinómov prsníka má genetický pôvod. Najčastejšie sa jedná o mutáciu v génoch
BRCA1 a BRCA2, ktorých bielkovinové produkty potláčajú vznik nádorov na molekulárnej
úrovni. BRCA 1 pozitívne pacientky majú riziko ochorieť na karcinóm prsníka okolo 80% a na karcinóm vaječníkov 40%. Ide väčšinou o mladé ženy.

Preto ženy, ktoré ochorejú na karcinóm prsníka pred 35. rokom života sú indikované na genetické vyšetrenie. V prípade BRCA pozitivity sú pacientky indikované na obojstrannú mastektómiu (odstránenie prsníka) s možnosťou okamžitej alebo odloženej rekonštrukcie prsníkov a na odstránenie vaječníkov. BRCA pozitívne pacientky majú všeobecne vyššie riziko ochorieť aj ja iné nádorové ochorenia, preto pre nich platia špeciálne preventívne opatrenia.

Čo by ste odkázali všetkým ženám v súvislosti s prevenciou?

Každá žena by si mala vedieť systematicky vyšetriť svoje prsníky raz mesačne, ideálne na 5. deň menštruačného cyklu. Od 18. roku života sa odporúča ultrazvukové vyšetrenie prsníkov raz ročne. Od 40. roku života usg raz ročne, mamografia každé dva roky a raz ročne palpačné vyšetrenie prsníkov gynekológom v rámci gynekologickej prevencie.

Tak, ako pre ostatné onkologické ochorenia aj pre karcinóm prsníka platí, že sa treba stravovať zdravo, dostatočne sa hýbať, vyvarovať sa nadmernej konzumácie alkoholu a vyvarovať sa stresu. Silikónové implantáty nezvyšujú riziko ochorenia na karcinóm prsníka.

žiadne príspevky na zobrazenie