5 najšikovnejších trikov, ktorými sa hackeri dostanú k vašim údajom

0
5 najšikovnejších trikov, ktorými sa hackeri dostanú k vašim údajom
pixabay.com

O plusoch, ktoré prinášajú informačné technológie, niet pochýb. Rozvoj digitalizácie ale má aj odvrátenú stránku. Tou je stále rastúca kybernetická kriminalita, ktorá aj vďaka šikovným trikom hackerov číha na každom kroku.

Napriek tomu, že experti na kybernetickú bezpečnosť vyvíjajú stále nové softvéry zamerané na ochranu počítačových systémov, hackeri sú naďalej obrovskou hrozbou. V snahe získavať údaje užívateľov nachádzajú sofistikované metódy, ktoré im umožňujú dosahovať svoje ciele. Niektoré z týchto trikov sú známe a správcovia serverov na nich opakovane upozorňujú, iným sa zatiaľ darí čeliť ťažšie, nakoľko ide o nové a extrémne šikovné kyberútoky.

1. Phishing

Na vylákanie citlivých údajov prostredníctvom metódy známej ako phishing nie je potrebné byť žiadnym IT expertom. Celý trik spočíva v získaní dôvery užívateľa pomocou vytvorenej falošnej identity, vďaka ktorej sa útočník vydáva za nejakú inštitúciu, najčastejšie za banku alebo firmu poskytujúcu finančné služby. Prostredníctvom chatu alebo mailovej komunikácie sa následne snaží získať citlivé údaje, napríklad číslo platobnej karty.

Ako sa chrániť pred phishingom?

– neposkytujte nikomu číslo bankovej karty, heslá alebo PIN kódy

– po prijatí e-mailu si preverte v banke, či je odosielateľom správy

– citlivé osobné alebo firemné údaje neposielajte neznámym osobám

– nainštalujte si bezpečnostný softvér s anti-phishingovou ochranou

2. Malvér

Phishing môže byť často spojený s ďalším často využívaným trikom. Ten spočíva v napadnutí systému škodlivým softvérom známym ako malvér, ktorý sa do počítača dostáva niekoľkými spôsobmi. Najčastejším je posielanie škodlivých príloh v e-maili alebo vyzývanie ku kliknutiu na vybraný odkaz, ktorým si užívateľ stiahne vírus, červa, ransomware alebo bankový malvér. Ten je potom skrytý v systéme a pri vybraných operáciách tajne špehuje aktivity užívateľa.

Ako sa chrániť pred malvérom?

– investujte do kvalitného antivírusového programu

– pravidelne zálohujte údaje uložené na pevnom disku

– operačný systém a vybrané softvéry vždy aktualizujte

pixabay.com

3. Vishing

Získavanie údajov o platobnej karte alebo o iných prostriedkoch umožňujúcich pohyb na účte nemusí prebiehať len v online priestore. Potvrdzuje to vishing, ktorý je ďalšou sofistikovanou metódou tohto typu. Trik využíva podobný postup ako vyššie zmienený phishing, no v tomto prípade sa údaje nezískavajú e-mailom, ale telefonickým rozhovorom, pri ktorom sa útočník vydáva za pracovníka banky alebo inej inštitúcie.

Ako sa chrániť pred vishingom?

– v telefonických rozhovoroch nezmieňujte žiadne citlivé údaje

– nereagujte na tzv. autorizačné sms správy vyžadujúce kódy

– preverte si v banke, či aktuálne prebieha nejaký zber údajov

– overte si telefónne číslo na webe inštitúcie, pod ktorou útočník vystupuje

4. Skimming

Ďalší trik patrí medzi najšikovnejšie, aké útočníci doteraz vymysleli. Nakoľko nejde o priamy kybernetický útok vykonávaný prostredníctvom počítača, odhaliť takýto podvod je pomerne náročnejšie. Skimming sa totiž zameriava na sledovanie alebo kopírovanie údajov o platobnej karte využívanej v bankomate alebo pri platbách u obchodníkov. Na ich získanie slúžia skryté kamery alebo čítačky údajov z magnetického prúžka karty, ktoré dokážu skopírovať PIN kód alebo číslo platobnej karty využiteľné pri online platbách.

Ako sa chrániť pred skimmingom?

– pri výbere hotovosti využívajte iba overené bankomaty konkrétnej banky

– pri vyťukávaní PIN kódu počas výberu peňazí zakryte klávesnicu rukou

– v prevádzkach nedávajte platobnú kartu do rúk obsluhujúcemu personálu

5. Pharming

Posledným z pätice najšikovnejších trikov je stále viac rozšírený pharming. Pri tejto metóde dochádza k útoku na internet banking. Útočník dokáže pomocou úpravy tzv. súborov hosts na diaľku presmerovať názov stránky, ktorú navštevujete za účelom vstupu do internet bankingu, na inú IP adresu. Po zadaní danej www stránky sa vám zobrazí len jej imitácia. Pri prehliadaní útočník potajomky sleduje vašu aktivitu a v prípade nejakej operácie si skopíruje vaše údaje.

Ako sa chrániť pred pharmingom?

– nastavte si notifikácie, ktoré vás upozornia na každý obrat na účte

– využite bezpečnostné aplikácie, ktoré chránia súbory pred zmenou

– dbajte o pravidelnú aktualizáciu systému a antivírusového programu

Hackerské útoky sú fenoménom doby, ktorý s rozvojom digitalizácie naberá na sile. S tým sa kladie vyšší dôraz na kybernetickú bezpečnosť, ktorá vás vie pred takýmito hrozbami chrániť. Posledné slovo pri odolávaní pred útokmi má však vždy ľudský faktor. Schopnosť brániť sa podvodnému konaniu závisí najmä od správania užívateľov v online priestore.

Pozor na túto sociálnu sieť: Deti dokáže zneužiť za pár minút

žiadne príspevky na zobrazenie