Najnebezpečnejšie nástrahy vírusov – ako ochrániť svoj počítač a konto na Facebooku?

0
Najnebezpečnejšie nástrahy vírusov – ako ochrániť svoj počítač a konto na Facebooku?

V dobre počítačov sa čoraz viac trestných činov presúva do virtuálnej roviny. Začneme si sťahovať prílohu emailu alebo klikneme na súbor, ktorým sa dostane vírus do nášho počítača. Aké druhy vírusov poznáme a ako sa voči nim brániť? Pozrite si praktické ukášky falošných emailov.

Falošná antivírusová ochrana

Podvodný softvér sa zvyčajne maskuje ako antivírusová ochrana – teda falošná antivírusová ochrana. Toto je najbežnejšia podoba, ktorú vírus na seba preberá. Je to škodiaci softvér, tiež známy ako rogueware alebo scareware, sa v posledných rokoch stal vážnou počítačovou hrozbou. Zobrazuje zavádzajúce varovné správy o vírusových alebo spywarových infekciách, ktoré v skutočnosti neexistujú.

A aby sa ich počítače „vyčistili“, vyzýva sa od používateľov, aby zaplatili za stiahnutie plnej verzie (údajne) vysoko efektívneho antivírusového nástroja. Program rogueware má často súčasť trójskeho koňa. Tento trójsky kôň môže mať rôzne podoby: panel s nástrojmi prehľadávača, šetrič obrazovky, bezplatná služba na skenovanie škodlivého softvéru online, multimediálny program, ktorý je údajne potrebný na prezeranie určitého klipu, atď.

Zdroj foto: pchardwarepro.com

Falošná antivírová ochrana

Vírus môže byť pripojený aj k e-mailom alebo prehliadačom PDF. Po nainštalovaní vás začne upozorňovať, že váš počítač je napadnutý vírusom alebo spywarom, a odporučí inštaláciu falošného antivírusového programu alebo falošného nástroja na spyware. V niektorých prípadoch môžete naraziť na bannerové reklamy, ktoré vás nepravdivo varujú pred infikovaním vášho počítača, a lákajú vás na stiahnutie skúšobnej verzie falošného antivírusového alebo antispywarového programu.

Po nainštalovaní začne softvér zobrazovať ďalšie varovania o vírusových infekciách a presvedčí vás, aby ste si kúpili „plnú“ verziu falošného antivírusového softvéru. Nakoniec teda odovzdáte finančné údaje antivírusovej ochrane, ktorá v skutočnosti neodstráni škodlivý softvér, ale pridá ešte ďalšie.

Príklady rogueware: PCSecureSystem, AntivirusMaster, SpyMarshal.

Do mobilu sa votrie ako aplikácia

Ide zväčša o spustiteľné aplikácie s koncovkou „apk“, ktoré predtým neprešli žiadnou kontrolou. Stačí len klik na odsúhlasenie sťahovania.
Hackeri následne môžu prevziať kompletnú kontrolu nad napadnutým zariadením, a tak môžu sťahovať ďalší škodlivý obsah i ukradnúť naše fotografie, kontakty, správy a iné uložené dáta. Rovnako môžu špehovať každý náš klik cez dotykovú obrazovku. Problém je, že vírus je v systéme skrytý a nemá žiadnu ikonu. Pre bežného užívateľa je tak komplikované ho z infikovaného zariadenia odstrániť.

Prečítajte si o najnovšom víruse, ktorý napáda mobily

Škodlivé aplikácie na Facebooku

Problematické môže byť nielen prehliadanie webu, ale aj vytváranie sociálnych sietí. Facebook bol hlavným cieľom nečestných aplikácií tretích strán určených na podvodné získavanie informácií o účtoch od používateľov. Zvyčajne majú podobu dodatočnej funkcie alebo funkcií Facebooku a sú doplnené lákavými správami, ako napríklad „Wow, vidím, koľko hodín som strávil na Facebooku… Aby si to zistil aj ty, klikni sem“, „Pozri sa, koľko ľudí si pozrelo tvoj profil!“ alebo „Úžasné! Práve som videl, kto ma followuje na Facebooku. Môžeš aj ty!“

Akonáhle kliknete na „Povoliť“ (Allow), aby ste aplikáciu nainštalovali, udeľujete povolenie na prístup k informáciám o vašom účte a následne odošlete rovnakú správu – pozvánku – do aplikácie svojim priateľom. Takéto nečestné aplikácie sa zvyčajne šíria prostredníctvom chatových správ, komentárov, aktualizácií stavu alebo dokonca fotografií.

Falošné emaily

V súčasnosti sa často vyskytuje falošný mail od „Slovenskej pošty“ – v prvom rade si pozrite si adresu odosielateľa! Rovnako vám môžu prísť falošné emaily z „Paypalu“, z kuriérskych služieb ako DHL a pod.

Roznako vám môže prísť mail, že ste vyhrali nejakú sumu peňazí. Alebo vám príde správa, že ste boli sledovaní, ako ste si pozerali nejakú pornostránku (alebo vás pri niečom „prichytili“). Keďže na také stránky nechodím, bolo okamžite jasné, že ide o podvod a mohla som sa na tom zasmiať. Horšie je, keď sa človek nechá vydierať…

Tu je niekoľko rád, ako sa vyhnúť nepríjemným vírusom pri prehliadaní webu a vytváraní sietí

  • Nepodľahnite taktike vydesenia. Vyskakovacie reklamné pruhy, ktoré vás varujú, že váš počítač je infikovaný, a ktoré vám na vyčistenie ponúkajú platený / skúšobný antivírusový program, sú určite znakmi rogueware.
  • Pre bezpečné prehliadanie je nevyhnutné, aby ste mali Link Scanner na zobrazovanie bezpečných výsledkov vyhľadávania vo vyhľadávacích nástrojoch a na sociálnych sieťach.
  • Spamfilter je tiež nevyhnutný, aby ste vytriedili falošné e-maily.
  • Pri inštalácii aplikácií z Facebooku buďte veľmi opatrní. Ak vás aplikácia žiada o príliš veľa povolení, celkový prístup k vášmu účtu na Facebooku, vrátane Facebook Chatu alebo práva na správu vašich stránok alebo udalostí, potom je to určite nečestná aplikácia.
  • Mali by ste tiež zvážiť odstránenie adresy a telefónneho čísla z vášho profilu na Facebooku. Ak ste si nainštalovali takúto aplikáciu, vyčistite svoj Facebook Newsfeed a odstráňte ju z účtu Facebook.
  • Pouvažuje tiež nad zmenou hesla. Aby ste predišli infikovaniu počítača malvérom vrátane rogueware, nainštalujte si efektívny antivírusový program. 
  • Nedôverujte verejným Wi-Fi sieťam
  • Neinštalujte neznáme aplikácie
  • Pozor na falošné emaily (overte si adresu, z ktorej je mail posielaný, nie len meno odosielatela)
  • Pozor na falošné srávy z fejkového účtu na Facebooku

Na Facebooku mi nedávno prišlo upozornenie na to, že bude moja stránka deaktivovaná. Aby som tomu zabránila, mala som kliknúť na uvedený link. Samozrejne, na link som neklikla, ale som si overila údajnú „information page“. Išlo o fejkový účet.

Taktiež sú rozšírené finty, že vám váš priateľ na Facebooku pošle v messengeri správu ako: „Pozri si toto“ alebo „Tento sa na teba podobá“. V správe je link alebo príloha na kliknutie. Často o tom dotyčný ani netuší.

Prečítajte si aj rozhovor so šéfredaktorom magazínu HOAX, ktorý taktiež varuje pred útokmi na internete

Zdroj: www.bullguard.com

žiadne príspevky na zobrazenie