5 tipov, vďaka ktorým budete v práci šťastnejšia

foto: unsplash.com

V práci podľa prieskumov strávime približne 10 rokov života. To je dosť dlhá doba na to, aby sme ju jednoducho len tak pretrpeli. Stres a nespokojnosť môžu totiž negatívne ovplyvniť aj náš súkromný život. Ako si teda čas strávený v práci spríjemniť a tešiť sa na každý nový deň?

Príjemné prostredie

Ak pracujete v súkromnej spoločnosti, asi ťažko si môžete pracovný priestor pretvoriť presne podľa svojich predstáv. Niekedy však stačí niekoľko malých zmien, ktoré vám za pár sekúnd pozdvihnú náladu. Ozdobte si pracovný stôl obľúbenou rodinnou fotografiou, ktorá vám vždy vyčarí úsmev na tvári. Alebo zmeňte pozadie na pracovnej ploche svojho počítača. Prírodné motívy pôsobia upokojujúco, naopak motivačné citáty vás nabudia, aby ste v práci podali čo najlepší možný výkon. Skvelou voľbou sú aj rastlinky v kvetináči, ktoré pracovný priestor krásne oživia. Voľte rastliny, ktoré sú nenáročné na starostlivosť a nezaberajú príliš veľa miesta.

foto: unsplash.com

Základom je komunikácia

Každý z nás sa na pracovisku stretol s konfliktami, či ostrou výmenou názorov. Takáto situácia určite nie je vôbec príjemná, no dá sa vyriešiť inak, ako hádkami, či urážkami. Ak máte problém s kolegom, či kolegyňou, buďte úprimný a povedzte mu, čo sa vám nepáči. Je to oveľa lepšie, ako keby sa to mal dozvedieť od niekoho iného. Najviac konfliktov, ktoré by možno ani vôbec nemuseli nastať, vzniká najmä vtedy, keď medzi ľuďmi zlyhá komunikácia.

Vytvorte si svoju nástenku snov

Stop večnému porovnávaniu sa

Vždy sa v práci nájde niekto, kto bude mať od vás lepšie platové ohodnotenie, či kariéru. Prehnané porovnávanie sa s dotyčnou osobou vám však nijako nepomôže. Práve naopak, môže viesť k zníženiu sebavedomia a tiež pocitu menejcennosti. Zamerajte sa preto len na seba, na svoje ciele a kariérny rast. Ste jedinečná osobnosť a to, že vám niečo v práci nejde tak, ako inému kolegovi ešte neznamená, že v niečom nemôžete od ostatných vyniknúť.

Úsmev, prosím!

S úsmevom ide všetko ľahšie a táto fráza má skutočne niečo do seba. Keď máte dobrú náladu, ovplyvňujete tým aj svoje okolie a tak sa vám bude pracovať omnoho lepšie. Zlý deň v práci sa tak za pár sekúnd môže premeniť na príjemne strávený čas nielen pre vás, ale aj vašich spolupracovníkov. Usmievajte sa od srdca, neúprimný a strojený úsmev sa dá totiž veľmi rýchlo odhaliť.

foto: unsplash.com

Stanovte si cieľ

Je dobré vedieť, čo chceme v práci dosiahnuť. Len tak máme motiváciu pracovať na sebe a posúvať sa ďalej. Stanovte si preto každý mesiac jeden veľký cieľ a niekoľko čiastkových cieľov. Aj keď sa vám ich nepodarí splniť hneď všetky, presuňte si ich na nasledujúce obdobie a pracujte na nich opäť. Rovnako si môžete každý deň spísať plán úloh, ktoré potrebujete vybaviť.  Môžete tak urobiť hneď ráno po zobudení a tak vám v práci ostane viac času napríklad na vybavovanie neodkladných e-mailov. Ráno tak bude bez stresu a vy si môžete užiť zvyšný čas napríklad pri dobrej káve.