5 znakov, že vaša práca, je tá, pre ktorú ste sa narodili

0
5 znakov, že vaša práca, je tá, pre ktorú ste sa narodili

Nájsť si prácu snov je niekedy otázkou niekoľkých rokov. Je to ale faktor, ktorý prispieva k našej životnej spokojnosti. Personálni experti zhrnuli 5 znakov, vďaka ktorým zistíte, že vaša práca vám dokonale sedí.

Ak sa ľudí spýtate, ako rozpoznali svojho životného partnera, odpoveď je zvyčajne rovnaká: „jednoducho to medzi nami fungovalo“, prípadne „cítil som, že je to ono“. Podobné je to aj so zamestnaním. Na rozdiel od nášho milostného života, v práci nie sme natoľko ovládaní srdcom a emóciami. O našich pocitoch z novej práce nám najlepšie napovie intuícia a dobré výsledky. Ideálne je, ak sú tieto faktory pozitívne.

Do práce sa potom zobúdzame svieži a pripravení čeliť prekážkam nového dňa. Tešíme sa na spoluprácu s tímom, kolegami aj zvyškom spoločnosti. Vtedy vzniká rovnaký pocit: „to je ono, to pravé pre mňa!“ Ako sa však uistiť, že robíme to, na čo sa najlepšie hodíme?

1. Využívate vaše silné stránky

Rokmi skúseností dokážeme povedať, v čom najviac bodujeme. A naopak, ktoré činnosti nám veľmi nejdú. Poznáme svoje limity a vieme oceniť naše úspechy. Tento level sebapoznania prichádza len časom a s mnohými skúsenosťami. Na základe toho vieme, čo nám ide a v čom sme dobrí.

To správne zamestnanie hrá do karát vašim silným stránkam. Taktiež by malo napomáhať vášmu rastu a vzdelávaniu. Využívajte to teda a chváľte sa zručnosťami, ktoré iní nemajú a dlhé roky na nich pracujete.

2. Medzi vaším pracovným a osobným životom existuje synergia

Znie to skôr metaforicky ako prakticky, ale ak ideme po správnej kariérnej ceste, postupom času nachádzame harmóniu, ktorá prepojí naše pracovné aj osobné životy. Vďaka tomu nadobúdame pocit, že robíme niečo, v čom sme dobrí a za čo sme oceňovaní.

Práca sa už viac nestáva prácou. Vaše hodnoty sa stávajú rovnakými ako v práci, tak aj v živote. Mnohí ľudia striktne oddeľujú tieto dve oblasti života. No spájať ich dokážu len tí, ktorí majú medzi prácou aj súkromím harmóniu a ich prepojenie im nespôsobuje stres ani frustráciu. Ak pracujete v kreatívnom zamestnaní, každý deň zbierate nové impulzy a uvažujete, ako by sa dali pretaviť do toho, čo robíte.

3. Učíte sa stále niečo nové

Zamestnanie nám ponúka rôzne výhody – flexibilný pracovný čas, home office, príjemný kolektív a mnoho iného… Ak vám však nedáva možnosť rásť, v podstate predávate len svoj čas. Podľa expertov je najlepšia práca tá, ktorá ponúka možnosti na kariérny postup a umožňuje nám učiť sa stále niečo nové. Podnecuje tak zvedavosť a napĺňa túžbu po sebarealizácii.

Čo sa toho týka, nikdy by sme sa nemali uspokojiť so stagnáciou. Navyše najrýchlejší spôsob, ako prísť o záujem zo strany dobrého zamestnávateľa, je stratiť vôľu vzdelávať sa a vyhýbať sa výzvam.

Prečítate si aj o najčastejších dôvodoch nespokojnosti v práci

4. Hoci je vaša práca stresujúca, stále vás baví

Stres ide ruka v ruke prakticky s každým zamestnaním, nech už ide o akúkoľvek pozíciu alebo pracovnú oblasť. Nikdy nič neprebieha hladko – začiatky ani každodenné riešenie problémov. Na vyšších pozíciách sa musíme vysporiadať s prebdenými nocami, tesnými deadlinami a náročnými zákazníkmi. Ak ste však v tom správnom zamestnaní, sú pre vás tieto veci úplnými malichernosťami.

Pozitíva totiž vždy prevážia negatíva. Nemusíte teda rozmýšľať, prečo vlastne robíte to, čo robíte,a či v tom chcete pokračovať. Ak u vás prevláda pozitívna perspektíva, ste na dobrej ceste.

5. Ste zo svojej práce nadšení

Pre mnohých je nedeľa strašidelným dňom. Po víkende sa totiž musíme vrátiť do práce. Nie je to však váš prípad, ak robíte to, čo vás napĺňa. Áno, všetci by sme si najradšej užívali dlhé voľno a nekonečné víkendy. Ak ale do práce idete s radosťou, je to príznakom šťastného života.

Je super, ak zistíte, že pri pomyslení na prácu ste spokojní. Nikto netvrdí, že máte byť teraz premotivovaní a priam sa tešiť do práce. Zo zamestnania by však mala vychádzať zdravá spokojnosť, nie nepokoj a stres. Ak to u vás takto nie je, skúste zvážiť, v čom môže byť problém a nájsť to správne riešenie.

žiadne príspevky na zobrazenie