Prečo ste zrazu v zamestnaní nespokojné?

0
Prečo ste zrazu v zamestnaní nespokojné?

Mladí ľudia dnes menia zamestnanie častejšie než kedysi. Doba, keď zamestnanci pracovali v jednej firme na rovnakej pozícii 30 rokov a vyhovovalo im to, je nenávratne preč.  

V súčasnosti zostávajú na jednom mieste priemerne 4 roky a stúpajúcim trendom do budúcnosti je práca pre viacero firiem či projektov súčasne. Čo sú hlavné príčiny, ktoré vedú ľudí k tomu, aby svoju, kedysi obľúbenú, pracovnú pozíciu zmenili, a často aj radikálne?

Svoj pozitívny postoj k práci meníme vtedy, ak to, čo je pre nás v danej dobe podstatné, už v súčasnom povolaní nájsť nevieme. Zmena mohla nastať buď na pracovisku, alebo v našom osobnom živote. Aj keď je prehodnocovanie priorít prirodzené, mnohí ľudia majú z neho zmätok v hlave a nevedia, čo s tým.

Aké sú časté dôvody, kvôli ktorým sú ľudia v práci nespokojní?

1. Pracovná náplň sa neustále opakuje a neučia sa nové veci, ktoré by ich zaujímali. Stereotyp nie je pre každého. Mnohých nudí a stáva sa, že sú čoraz častejšie pri práci nepozorní. Myšlienkami odbiehajú inam a rátajú minúty, kým si svoje odpracujú a môžu odísť domov.

https://www.instagram.com/p/BdVWcSgnYyX/?taken-by=zuzanapalkova

2. Pracovná náplň sa zmenila a už im nevyhovuje – nezaujíma ich a nevyužívajú v nej svoje silné stránky. Pracovné aktivity sa nehodia povahe, ktorú majú, a ich vykonávanie im spôsobuje stres.

3. Vo svojej práci nevidia ďalší bod, do ktorého by sa sa túžili posunúť, a prirodzene strácajú motiváciu robiť svoju prácu naplno. Ženám sa to stáva napríklad vtedy, ak uprednostnia materstvo pred vyšším stupienkom na kariérnom rebríčku.

4. Chýba im ocenenie vlastného pokroku a snahy od nadriadeného alebo od kolegov, na ktoré si zvykli, kým začínali a neustále sa zlepšovali v nových schopnostiach. Majú pocit, že ich vysoký výkon sa stal pre ostatných samozrejmosťou, za čo sa pochvaly nerozdávajú.

5. Pracovný kolektív sa zmenil, a tým sa narušila atmosféra, v ktorej sa cítili dobre. Zmeniť sa mohol tím, ktorý vedú, alebo ich nadriadený. Nevedia sa s novou situáciou vysporiadať a zaujať k nej pozitívny postoj.

6. Vykonávanie pracovnej náplne nepodporuje ich životné hodnoty. Tie sa môžu postupom času meniť. Napríklad, ak je ich práca časovo náročná a je potrebné, aby sa jej venovali až do večerných hodín, kým nemajú iné priority, vedia to prijať. Ak v ich súkromí nastane zásadná zmena, ktorá si vyžaduje nielen ich pozornosť, ale aj čas (starostlivosť o dieťa, zdravotné problémy atď.), vtedy už cítia, že budú musieť nájsť vhodné riešenie, ako si zosúladiť pracovný život s rodinným.

O tom, kedy je ideálny čas na výpoveď v práci, sa môžete dočítať v tomto článku.

https://www.instagram.com/p/BaWUB8iAOGb/?taken-by=zuzanapalkova

7. Nespokojnosť so súčasným zamestnaním môže vzniknúť aj vtedy, keď si začnú uvedomovať svoje silné stránky a objavia to, čo im prirodzene robí radosť. Postupne k nim prichádzajú nápady, ako by svoj potenciál využili v inom povolaní, a tento chrobák im vŕta v hlave deň aj noc.

Často sa stáva, že nespokojný zamestnanec zotrváva v zamestnaní ešte dlhé mesiace, než sa rozhodne svoju situáciu riešiť. Na jednej strane po zmene túži, no na strane druhej sa k nej nevie odhodlať. Je to prirodzené, pretože sa svojím spôsobom nachádza stále v zóne komfortu. Nová pracovná pozícia pre neho predstavuje riziko a neistotu. Ak je v súčasnosti frustrovaný a nevie presne povedať, čo mu prekáža a po čom túži, môže sa stať, že aj keď zamestnanie nakoniec zmení, opäť sa ocitne v prostredí, ktoré mu nebude vyhovovať.

https://www.instagram.com/p/Bde4Z4MngDm/?taken-by=zuzanapalkova

Aby sme si rozhodovanie o novej práci uľahčili, potrebujeme si na to vytvoriť jasný pohľad a preskúmať svoje pohnútky. Emócie je potrebné zmeniť na fakty a pomenovať veci čo najkonkrétnejšie. Nehovorte, že máte zlú prácu, ale povedzte si, čo vám v nej chýba, čo chcete mať inak a ako by mal podľa vás ideálny stav vyzerať. Aké svoje silné stránky chcete v zamestnaní využívať? V čom ste dobrí a čo vám robí radosť? Napíšte si, aké sú vaše potreby a aké očakávania od nového zamestnania máte, aby ste sa do hľadania novej práce pustili s rozvahou.

Ak sa budete vo svojich myšlienkach strácať, porozprávajte sa s niekým, kto vás dokáže počúvať bez posudzovania alebo využite systematický rozhovor s koučom. Pomôže vám prísť na to, čo vlastne chcete a nájsť možnosti, ako sa k svojej predstave môžete dostať.

Zuzana Palková

www.zuzanapalkova.sk

žiadne príspevky na zobrazenie