6 zaujímavých tipov, čo s použitou kávou

0
6 zaujímavých tipov, čo s použitou kávou

Chcete žiť ekologickejšie? Čo tak začať používať odpad z kávy, ako masku na pleť, hnojivo alebo ako odpudzovač hmyzu. Káva má množstvo pozitívnych účinkov, zabraňuje celulitíde, kruhom pod očami, urýchľuje rast mrkvy a mnohé ďalšie. Poradíme vám 6 tipov, ako využiť odpad z vášho obľúbeného nápoja.

Peeling

Káva je v kozmetike obľúbeným prvkom. Vedeli ste, že kávový peeling na pleť a vlasy si môžete pripraviť aj vy doma? Stačí, keď zvyšky kávy vmasírujete do vlasov alebo na pokožku tela a tváre, necháte chvíľu pôsobiť a následne zmyjete. Káva má na pleť a vlasy blahodárne účinky. Omladzuje, zabraňuje tvorbe celulitídy, vlasom dodáva lesk a jemnosť, stimuluje rast vlasov a navyše nahrádza kondicionér. Do kávy tiež môžete pridať med, cukor, škoricu, jogurt, argánový alebo kokosový olej.

Okrem peelingu si z kávy môžete vyrobiť pastu spojením kávových zvyškov s vodou alebo kokosovým olejom na zmiernenie kruhov pod očami. Kávovú pastu si rozotrite na kruhy pod očami, nechajte pôsobiť 10 minúť a zmyte vodou.

Dá sa z kávy schudnúť? Aké účinky má na našu náladu a na náš organizmus?

Prečítajte si: Manažér vs líder. Aký je rozdiel?

Hnojivo

Kávové zrná obsahujú minerály, ako je draslík, vápnik, horčík, dusík, železo, fosfor a chróm. Všetky tieto minerály sú veľmi prospešné pre rast rastlín. Preto je odpad z kávy vhodným hnojivom. Z kávy si vieme urobiť suché a tekuté hnojivo. Suché hnojivo znamená, že odpad z kávy použijeme bez akejkoľvek inej suroviny. Jednoducho odpad pred polievaním kvetov rozsypeme okolo rastliny. Ak si chceme vyrobiť tekuté hnojivo, odpad z kávy zalejeme vlažnou alebo studenou vodou a rastliny polejeme vzniknutou tekutinou.

Kávové hnojivo môžeme používať rovnako na bytové rastliny, ale aj na rastliny v záhrade. Dokonca káva pôsobí prospešne na rýchly rast mrkvy. Pri sadení mrkvových semiačok ich skúste zmiešať so suchými zvyškami kávy. Mrkvy tak dodáte kofeín, ktorý podporí jej rast.

Kávový odpad môžeme tiež vysypať do kompostu, čím zabránime jeho pachu a zároveň podporíme jeho ďalšie využitie.

Odpudzovač hmyzu

Chcete sa zbaviť hmyzu v záhrade? Rozsypte zvyšky z kávy okolo rastlín. Dokonca ak ku káve pridáte šupky z citrusov zbavíte sa mačiek vo vašej záhrade.

Repelent

Medzi využitie kávy rozhodne patrí aj prírodný repelent. Stačí, keď zvyšky z kávy nasypete do vhodných nádob, rozmiestnite po byte a prírodný repelent je na svete, navyše vám to krásne rozvonia váš domov.

Prečítajte si: 7 spôsobov, ako byť inkluzívnejší vo svojom každodennom živote

Odstraňovač bĺch

Káva je tiež výborný pomocník v prevencii proti blchám. Máte domáceho miláčika? V prevencii voči blchám mu skúste po osprchovaní do srsti vmasírovať odpad z kávy, nechať chvíľu pôsobiť, následne zmyť s vodou a vysušiť. Okrem prevencii voči blchám, káva tiež pomáha na zlepšenie srsti vášho zvieratka. Vďaka kávovému peelingu bude mať váš domáci miláčik krajšiu a kvalitnejšiu srsť.

Čistiaci prostriedok

Káva je výborný čistič na pripálené povrchy, navyše káva nie je drsná takže nepoškriabe žiadny povrch.

Šmykľavé povrchy v zime

Kávu môžete použiť aj na posyp chodníkov a cesty v zime, namiesto soli alebo štrku. Kávový odpad rýchlejšie rozpúšťa ľad.

Zbraň proti zápachu

Káva má veľmi výraznú vôňu, preto vie pomôcť ako eleminácia zápachu. Káva dokáže slúžiť ako prírodný osviežovač. Ako na to? Nasypte odpad z kávy do misky a položte ju na miesto, ktoré chcete rozvoňať. Napríklad ku smetnému košu alebo do chladničky. Kávu tiež môžete použiť ako odbúraniu pachu na vašich rukách, napríklad po krájaní cibuli.

 Zdroj foto: Pexels

 

žiadne príspevky na zobrazenie