7 najčastejších podvodov na letisku: Ako sa im vyhnúť?

pixabay.com

Letiská sú plné nadšených ľudí, ktorí sú zaneprázdnení premýšľaním o krásnej destinácii, ktorá ich čaká, čo bohužiaľ môže z letísk urobiť bežný cieľ podvodníkov.

Keď si uvedomíte, že ľudia sú často v časovom posune, majú jazykové bariéry a mnohí cestujú s deťmi, máte podvodnícky raj plný nič netušiacich obetí. Ale nebojte sa! Zostavili sme zoznam najbežnejších letiskových podvodov a ako sa im môžete vyhnúť.

1. Bezpečnosť

Ako to funguje

Konečne ste na čele frontu bezpečnostných previerok, hurá! Položíte svoj laptop a tašky na dopravný pás, aby ste prešli röntgenom, zatiaľ čo prejdete cez skener pre cestujúcich. Osoba pred vami prejde, ale zaznie bzučiak, tak si stiahne opasok a skúsi to znova. Tentoraz sú to jeho hodinky, potom kľúčenka… Vždy sa nájde niečo!

Keď prejdete cez skener, vaše veci sú preč. Oklamali vás. Kým vás nechal čakať, jeho komplic pred ním vám strhol veci, rýchlo ich schoval do vlastnej tašky a odišiel skôr, než ste si vôbec uvedomili, že je preč.

Ako sa tomu vyhnúť

Majte svoj laptop neustále pod dohľadom, aj keď si myslíte, že je bezpečný. Ak to nevidíte alebo vidíte, že sa na neho niekto naťahuje, okamžite to povedzte ochranke. Tiež sa snažte neumiestňovať ho na dopravný pás, kým nebudete vedieť, že dokážete prejsť skenerom sami.

Vždy je dobré, aby bola vaša batožina dobre viditeľná. Aj keď možno nebudete chcieť zakryť svoj laptop nálepkami, skúste ho oblepiť jasným popruhom, ktorý vám pomôže sledovať ho, aj keď je v rukách niekoho iného.
Ak cestujete so spoločníkom, skúste sa rozdeliť tak, aby prešiel váš priateľ, a potom umiestnite predmety na dopravný pás. Týmto spôsobom už veci čakajú na vaše vybavenie, keď prejdete röntgenom.

pixabay.com

2. Bluetooth omyl

Ako to funguje

Baví vás počúvanie hudby v slúchadlách Bluetooth. Neuvedomujete si, že pripojenie Bluetooth, ktoré spája váš telefón so slúchadlami, tiež umožňuje všetkým ľuďom vo vašom okolí prístup k vášmu telefónu a informáciám. To znamená čítanie e-mailov a textových správ, prezeranie fotografií a získanie prístupu k akýmkoľvek osobným informáciám, ktoré máte uložené v telefóne.

Ako sa tomu vyhnúť

Pripojenie Bluetooth je skvelé, ale bude lepšie, ak ho necháte vypnutý – aj keď to znamená vyhnúť sa bezdrôtovým slúchadlám. V predvolenom nastavení sa uistite, že je váš telefón pri Bluetooth nastavený na „nezistiteľný“, takže ak ho budete potrebovať použiť, bude váš telefón zabezpečený. Môžete si tiež zakúpiť softvér na šifrovanie telefónu, ak ukladáte citlivé údaje, aby ste zvýšili bezpečnosť a ochranu.

Nakoniec sa pokúste uložiť dôležité informácie niekde, kde sa nedajú ľahko nájsť, napríklad na flash disku alebo v zašifrovanom dokumente.

3. Akože pomocníci

Ako to funguje

Dorazili ste do cieľa, vyžiadali ste si batožinu a prešli ste colnou kontrolou. Keď prechádzate príletovou halou, približuje sa nejaká nápomocná osoba a ponúka vám, že vám odnesie ťažké tašky alebo postrčí váš vozík. Pozor! Aj keď sa títo ľudia môžu zdať nápomocní a zdvorilí, budú požadovať platbu za pomoc a dokonca je známe, že zadržiavajú batožiny cestujúcich na výkupné, kým ich poplatok nezaplatí.

Ako sa tomu vyhnúť

Zlatým pravidlom je nosiť si vlastnú batožinu a nikdy ju nenechať padnúť do rúk neznámych ľudí (okrem manipulátorov s batožinou a check-in personálu!).

Niektoré letiská majú nedostatok vozíkov na batožinu alebo ich používanie spoplatňujú. Majte na pamäti, že keď sa balíte, možno budete musieť nosiť tašky, takže ich balte naľahko. Je tiež dôležité, aby ste nikdy nespustili svoju batožinu z dohľadu, aj keď čakáte pri kolotoči s batožinou. Umiestnite vyzbieranú batožinu pred seba a ak uvidíte svoju tašku na kolotoči, sledujte ju, keď sa okolo nej blíži. Môže byť užitočné pripevniť si k taške svetlý popruh alebo stuhu, aby bola navyše výnimočne rozpoznateľná. Niektorí z týchto „pomocníkov“ sú dokonca známi tým, že berú tašky priamo z kolotoča!

Prečítajte si: Vyhnite sa poplatkom na letisku – ako sa zbaliť do príručnej batožiny?

4. Taxi triky

Ako to funguje

Ste unavení po dlhom lete a túžite dostať sa do svojho ubytovania. Nezorganizovali ste vyzdvihnutie vo svojom hoteli, ale keď opustíte príletovú bránu, uvidíte priateľskú osobu v uniforme s vaším menom na tabuli. Váš hotel pre vás určite zorganizoval vyzdvihnutie, skvelé! Ale pozor… na polceste k vášmu ubytovaniu zastavia a požadujú vysoké výkupné, aby vás odviezli na zvyšok cesty.

Je neskoro v noci a ste v neznámom meste, takže sa zdá, že nezostáva nič iné, ako vyhovieť. Stali ste sa obeťou sprisahania zosnovaného v spojení s nečestným personálom leteckej spoločnosti, ktorý týmto „vodičom“ dodáva mená cestujúcich a podrobnosti o ubytovaní prevzaté z colných príletových kariet.

Ako sa tomu vyhnúť

Pred odchodom sa uistite, že máte vytlačené kópie všetkých podrobností o ubytovaní, vrátane všetkých dopravných opatrení. Potvrďte vo svojom hoteli, či pre vás zabezpečili dopravu, a získajte to v písomnej forme, aby ste si to mohli uložiť s vašimi výtlačkami.

Nakoniec, ak vidíte svoje meno na tabuli a neočakávate vyzdvihnutie, úplne ho ignorujte. Radšej sa držte oficiálnych letiskových stanovísk taxíkov alebo sa opýtajte v informačnom centre na odporúčanú taxislužbu. Je oveľa lepšie premeškať potenciálnu voľnú jazdu, ako sa ocitnúť v drahej lepkavej situácii!

4. Naložená batožina

Ako to funguje

Opúšťate Filipíny, keď vaša batožina spustí bezpečnostný röntgen. Divné! Budete prevezený do miestnosti na výsluch. Úradníci vás obviňujú, že máte v taške guľku, ktorú tajne nastražil personál letiska, keď ste sa nepozerali.

Samozrejme, nosenie zbraní akéhokoľvek druhu je prísne zakázané a vy ste nútení zaplatiť prehnanú pokutu, aby ste sa vyhli zadržaniu alebo dokonca uväzneniu! Tento podvod bol od začiatku roka 2015 viackrát nahlásený cestujúcimi odlietajúcimi z letiska v Manile.

Prečítajte si: 20 hackov na dovolenku v zahraničí alebo jednodňový výlet

Ako sa tomu vyhnúť

Nie je to ľahké, keď sú úradníci pri čine, ale existuje niekoľko krokov, ktoré môžete podniknúť, aby ste sa uistili, že vaša batožina je nepriestrelná:

Ak si pred cestou kupujete nový kufor, vyskúšajte jeden z dizajnov škrupiny s tvrdým obalom. Nielenže sú dostatočne pevné, aby pomohli ochrániť čokoľvek krehké, ale ich nedostatok vonkajších vreciek znamená, že nie je kam skryť žiadne záludné guľky (alebo čokoľvek iné).

Ak používate kufor, ktorý má vonkajšie vrecká, skúste použiť obal na batožinu dostupný v kioskoch na väčšine medzinárodných letísk. Tento obal na batožinu je v podstate ako plastový obal na potraviny, aj keď je podstatne pevnejší a bezpečnejší. Odstráni všetky priestory, v ktorých by bolo možné skryť guľky alebo iné veci, a navyše zakryje zipsy a otvory, aby bola vaša batožina v bezpečí.

Vždy uzamknite svoj kufor vrátane vonkajších vreciek. Použitie kombinovaného zámku znamená, že kľúče sa nemôžu dostať do nesprávnych rúk. Ak svoje vonkajšie vrecká vôbec nepoužívate, skúste ich pevne upevniť plastovou sťahovacou páskou. Nezabráni to ľuďom v prístupe k vreckám, ale je to odstrašujúci prostriedok!

6. Skorumpovaná mena

Ako to funguje

Pristáli ste na novom mieste a uvedomili ste si, že ste pred odchodom zabudli zameniť menu! Zamierite k prvým konvertorom mien, ktoré uvidíte, ale keď získate späť svoju novú menu, nie je to suma, ktorá by mala byť. Výmenný kurz vám bol drasticky naúčtovaný. Úradník hovorí, že inzerovaná sadzba je „denná“, ale keďže je teraz večer, musíte zaplatiť vyššiu sadzbu po pracovnej dobe.

Ďalším bežným podvodom je, že úradník počíta peniaze tak pomaly, že nakoniec stratíte trpezlivosť a jednoducho prijmete to, čo vám dajú, v zhone, aby ste nahradili stratený čas. Akonáhle ste z letiska, uvedomíte si, že ste sa značne zmenili.

Ako sa tomu vyhnúť

Čo sa týka výmeny meny, letisko je na to najhoršie. Niektoré letiská nemajú pre svojich zmenárenských agentov postupy preverovania, a preto by ste mohli mať do činenia s kýmkoľvek. Existujú dva spôsoby, ako obísť tento bežný podvod:

Pred odchodom si zmeňte menu prostredníctvom svojej banky. Nakupujte najlepšie výmenné kurzy a ak je to možné, získajte svoju menu vopred, aby ste boli pripravení.

Ak ste na letisku a nemáte žiadnu miestnu menu, vystúpte len toľko, aby ste pokryli taxík do vášho ubytovania a pre každý prípad niečo navyše. Nasledujúci deň môžete vyhľadať renomovaného banku pre prevod meny, aby ste získali zvyšné peniaze, ktoré potrebujete.

Prečítajte si: Ako sa vyhnúť poplatkom na letisku a zbaliť sa do príručnej batožiny?

pixabay.com

7. Problémy s telefónnym automatom

Ako to funguje

Ste na letisku a pristávate v novej destinácii, keď si zrazu spomeniete, že musíte zavolať do ubytovacieho zariadenia a dohodnúť si vyzdvihnutie. Problém je, že váš telefón je hluchý a zatiaľ ste nezmenili žiadnu menu. Našťastie si všimnete telefónny automat, ktorý ako platbu prijíma kreditné karty. Nie sú na ňom vyznačené žiadne poplatky, ale musíte uskutočniť hovor a zdá sa, že je to vaša najlepšia voľba. Počkajte minútu!

Chystáte sa byť oklamaný jedným z najstarších trikov v knihe. Mnohé z týchto telefónov sú zodpovedné za nehorázne telefónne účty za minútové telefonáty, pričom operátori tvrdia, že si účtujú minimálne päť minút hneď po prepojení hovoru

Ako sa tomu vyhnúť

Používanie akéhokoľvek stroja, ktorý akceptuje kreditné karty, so sebou nesie riziko, ale keď nie je označený žiadny štandardný poplatok a nikto nebude braný na zodpovednosť, zostanete úplne napospas neznámemu. Ak naozaj potrebujete zavolať, najprv si vyberte nejaké peniaze. Môže to spôsobiť trochu oneskorenia, ale z dlhodobého hľadiska vám to veľa ušetrí.

Prípadne zvážte nosenie cestovnej USB nabíjačky pre váš telefón, aby ste ho mohli nabíjať kedykoľvek a v prípade núdze vás nezastihne. Ak je možné zavolať neskôr, počkajte, kým budete mať prístup k telefónu, ktorý vás nebude stáť majland – aj keby to znamenalo vykašľať sa na taxík do hotela.

8. Wi-Fi starosti

Ako to funguje

Uviazli ste v ďalšej odletovej hale na ďalšie dlhé čakanie. Dobrá správa však je, že keď prehľadáte zoznam dostupných sietí Wi-Fi, objaví sa niekoľko s názvom „Bezplatné Wi-Fi“. Perfektné! Prihlásite sa a začnete prehliadať svoje obľúbené webové stránky, aby ste si krátili čas, s úľavou, že môžete niečo urobiť namiesto toho, aby ste tam len sedeli a čakali.

Buďte však opatrní, pretože mnohé z týchto „bezplatných sietí Wi-Fi“ sú čokoľvek iné a nastavili ich hackeri, aby vytvorili prepojenie na váš počítač alebo telefón, aby mali prístup k vašim súkromným informáciám. Nehovoriac o získaní záznamu o všetkých navštívených webových stránkach – vrátane online bankovníctva.

Ako sa tomu vyhnúť

Mnohé letiská majú k dispozícii bezplatné Wi-Fi, ale oplatí sa pred prihlásením skontrolovať – opýtajte sa na informačnom pulte, či je k dispozícii Wi-Fi, a ak áno, na ktorú sieť by ste sa mali pripojiť.

Vždy sa vyhýbajte akýmkoľvek sieťam, ktoré sú medzi počítačmi namiesto Wi-Fi, pretože sa pravdepodobne pripájajú priamo k počítaču hackera. Aj keď ste si istí, že sieť je bezpečná, neprihlasujte sa do aplikácií, ako je online bankovníctvo, kedykoľvek je to možné.

Nezabúdajte, že pokiaľ ide o cestovanie, väčšine problémov sa dá vyhnúť vykonaním prieskumu, prípravou a rozumom. Vždy si zaobstarajte aj cestovné poistenie, aby ste boli krytí v prípade neočakávaných udalostí.

www.scti.co.nz