Type to search

AKČNÉ TIPY AKČNÉ ŽENY MAGAZÍN OSOBNÝ ROZVOJ

7 vlastností, ktoré nechýbajú žiadnej úspešnej žene, máte ich aj vy?

Share

Prosperita, nezávislosť, sebarealizácia, splnené priania. Úspech môže mať mnoho podôb a k jeho dosiahnutiu môže viesť mnoho ciest. Vlastnosti, ktoré vo výbave úspešných žien nechýbajú, sú však rovnaké. O 7 z nich sa zmieňujú úspešné podnikateľky, športovkyne, umelkyne či iné hviezdy, ktoré zažiarili na svojom poli pôsobenia.

Foto: classycareergirl.com

1. Sebavedomá

“Nečakajte na to, až vás niekto povedie.” (Matka Tereza)

Len ťažko hľadať ženu, ktorá by v recepte na úspech vynechala sebadôveru. Tá bude potrebná počas celej cesty vedúcej k naplneniu svojich snov. Kritika okolia a nedôvera najbližších číha všade, takže sebadôvera je často jediným zdrojom viery vo svoje schopnosti a v zmysluplnosť vynakladaného úsilia. Navyše, zdravé sebavedomie pôsobí priaznivo aj na obchodných partnerov a fanúšikov. Nikto predsa neuverí človeku, ktorý si sám neverí.

2. Nezávislá

“Nechcem, aby ostatní ľudia rozhodovali o tom, kto som.” (Emma Watson)

Výsledkom budovania sebavedomia býva často aj rastúca túžba po väčšej nezávislosti. Žena, ktorá si verí, je schopná robiť vlastné rozhodnutia a zároveň sa stať maximálne sebestačnou, čo jej pomôže v kariére aj v osobnom živote. Aj keď naďalej vie pracovať tímovo a nechá si poradiť, pri najdôležitejších životných krokoch berie zodpovednosť výlučne na seba.

3. Učenlivá

„Som vďačná všetkým ľuďom, ktorí mi pomohli v mojom rozvoji.” (Sheryl Sandberg)

Ako vraví staré známe príslovie, nikto učený z neba nespadol. Život je tá najväčšia škola a kto si myslí, že vie všetko, ten sa pravdepodobne veľa nenaučil. Na ceste za úspešným životom to platí dvojnásobne. Vedomosti získané vzdelaním sú len základ, ktorý treba neustále rozvíjať. Nie náhodou sa najúspešnejšie ženy pravidelne zúčastňujú rôznych prednášok či webinárov, čítajú knihy a stretávajú sa s priateľmi, s ktorými si vymieňajú poznatky a skúsenosti.

4. Odvážna

“Otázkou nie je, kto mi to dovolí. Otázkou je, kto mi v tom zabráni.” – Ayn Rand

Presadiť sa vo svete plnom konkurencie, v ktorom sa nie vždy hrá férovo, vyžaduje poriadnu guráž. Mnohé ženy neodradil strach začať, vstúpiť na trh, prezentovať svoj produkt či talent, prípadne spraviť riskantné rozhodnutie alebo nejakú veľkú investíciu. Ranou pod pás bola neprajnosť, podrazy, pocit, že sú na to samy. Práve v takýchto situáciách sa odvaha stáva kľúčovým atribútom, ktorý dodáva silu ísť ďalej a čeliť ďalším prekážkam.

5. Vytrvalá

“Nedostala som sa tam vďaka tomu, že by som po tom túžila alebo v to dúfala, ale vďaka tomu, že som na tom pracovala.” (Estée Lauder)

Odvaha ide ruka v ruke s vytrvalosťou. Jedna dopĺňa druhú. Odvážna žena sa nevzdáva ani vtedy, keď sa jej nedarí alebo je vyčerpaná. V tom prípade automaticky nastupuje vytrvalosť, schopnosť pokračovať aj napriek nepriaznivým okolnostiam. Obidve vlastnosti sú obrovským prínosom aj v prípade, že bol cieľ dosiahnutý. Práve vtedy treba nabrať odvahu pustiť sa do novej výzvy a vytrvalo za ňou kráčať, kým nebude pokorená.

6. Autentická

“Je potrebné byť odlišná, aby ste boli nenahraditeľná.” (Coco Chanel)

Niekto ide v rytme trendov, niekto proti prúdu. Úspech sa môže dostaviť v oboch prípadoch. Vyššia pravdepodobnosť, že daná práca alebo dielo spraví dieru do sveta, sa naskytá v tom druhom. Originalita a autentickosť boli vždy tŕňom v oku, no zároveň aj inšpiráciou. Svoje o tom vedia všetky úspešné ženy, ktoré sa nebáli vzoprieť zaužívaným konvenciám a vďaka svojmu autentickému pohľadu na svet priniesť nové diela, myšlienky alebo nový životný štýl.

7. Akčná

“Predovšetkým buďte hrdinkami a nie obeťami svojho života.” – Nora Ephron

Energia, flexibilita, obratnosť, vysoké nasadenie. K tomu trochu kreativity, nápaditosti a chuti do práce. To všetko je bonusom, vďaka ktorému sa cesta za úspechom mení na dobrodružnú jazdu. Akčná žena má výhodu v tom, že sa chytá príležitostí, hľadá riešenia a stíha viac vecí naraz. Tým eliminuje stres a únavu, vďaka čomu má ešte viac síl a elánu pokračovať.

Foto: coveteur.com

Sedmička uvedených vlastností je len základom výbavy potrebnej na splnenie svojich cieľov. V hre sú aj ďalšie vlastnosti, ktoré sú oporou na dlhej ceste za úspechom. Dobrou správou je, že žiadnu z nich nie je potrebné dostať do vienka. Všetky sa dajú vybudovať a správnym prístupom v sebe neustále pestovať.

Prečítajte si aj: Ako sa presadiť a zároveň si udržiavať dobré vzťahy

Zdroj foto na titulke: womenonbusiness.com

Tagy

You Might also Like

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X