7 znakov, že si až moc milá. Všetko má svoje hranice

0
7 znakov, že si až moc milá. Všetko má svoje hranice
Zdroj: Unsplash.com

Pomáhať druhým a byť tu pre nich sú vlastnosti, ktorou by mal disponovať každý. Ale len v tej zdravej miere. Všetkého veľa škodí a možno aj ty máš problém niekoho odmietnuť a zamerať sa iba na seba a svoje problémy. Ak si príliš milá, potom sa nájdeš v nasledujúcich bodoch a je na čase s tým niečo spraviť.

Všetci a všetko je prednejšie

Vždy, keď sa môžeš aspoň na chvíľu venovať sebe, niekto náhle potrebuje tvoju pomoc. Alebo chce skočiť na kávu a presviedča ťa dovtedy, kým na to neprikývneš. To nie je správne. Všetky potrebujeme čas, kedy sme iba samé so sebou. Aj keby sme len mali sedieť na gauči a pozerať seriál, prípadne čítať knihu. Naša myseľ a telo vyžaduje, aby sme mali vlastnú „oázu pokoja“, ktorú nenaruší iný človek s jeho problémami.

Ak nedokážeš nikomu povedať nie a si pre ľudí dostupná 24/7, ovplyvní ťa to aj po iných stránkach. Stíhaš napríklad vykonávať všetky pracovné zadania alebo sa dostatočne venovať škole, rodine a pod.? Kedy naposledy si navštívila kurz, ktorý by ťa obohatil a posunul ďalej? Nemáš dojem, že len stojíš na mieste? Presne to sa deje vtedy, keď sú ti potreby druhých prednejšie ako tie tvoje.

zena mysli
unsplash.com

„Prepáč“ je tvoje najpoužívanejšie slovo

Treba mať v živote istú sebareflexiu a schopnosť ospravedlniť sa. Ale tiež len v tej zdravej miere. Ak sa neustále ospravedlňuje, môže sa to pokojne dostať do takého štádia, že sa ospravedlníme za veci, ktoré sme ani neurobili. To si všimne aj tvoje okolie. Akonáhle ťa upozornia na to, že až moc často hovoríš slovo „prepáč“, mala by si s tým niečo spraviť.

Skús byť viac asertívna. Príklad – si s partnerom v aute a idete niekam na výlet. Počas cesty ješ a nechala si po sebe omrvinky na sedačke. na miesto toho, aby si povedala „prepáč, prepáš“, skús radšej „hups, neskôr to určite povysávam“. Nemusíme sa ospravedlňovať za úplne maličkosti. Ak napríklad aj meškáš na stretnutie s kamarátkou, povedz radšej „ďakujem, že si na mňa počkala“.

Nemáš pokoj od práce

Ak sa v živote nenaučíme hovoriť „nie“, tento náš nedostatok budú zneužívať takmer všade. Aj v práci. Máš dojem, že si v práci 24/7 a oddych je v nedohľadne? Pamätaj, nemusíš brať každú pracovnú ponuku, výzvu, ktorá ťa podľa slov vedúcej osoby posunie ďalej. Je v poriadku povedať „nie“ a nevyhorieť. Nemali by sme na všetko bez váhania prikyvovať ani v zamestnaní. Keby príde za tebou šéf/ka so zaujímavým zadaním, radšej slušne povedz, že si premyslíš svoje možnosti, ako by si to mala hneď vziať a potom to len ľutovala, pričom nemusíš ani odviesť svoju prácu na 100%.

Neveríš si poriadne

Nedokážeš povedať svoj názor alebo prezentovať vlastný nápad. Bojíš sa, že keby sa nestretol s pochopením, tak si už nikoho nezaujímala. Radšej sa teda podriadiš a „ideš s davom“. V živote je potrebné, aby sme jasne vyjadrovali svoje myšlienky, názory a pocity. Keby nás kvôli tomu mal niekto odsudzovať a nebodaj opustiť, ber to tak, že sa „smeti vyniesli samé“. Sme tu práve od toho, aby sme boli jedinečné a samé sebou. Ak sa to niekomu nepáči, nechaj ho tak. Tie správne osoby pri tebe zostanú a budú ťa zbožňovať takú, aká si.

Zdroj: Unsplash.com

Ľudia si z teba robia terč

Akonáhle niekomu ukážeš, že si moc milá, nevieš sa poriadne ozvať a všetko prepáčiš…bude to zneužívať. Na dennom poriadku si z teba bude robiť posmešky, bude ťa priam vnímať ako boxovacie vrece, do ktorého si môže kedykoľvek kopnúť a udrieť. Musíš ukázať ľuďom svoje hranice. Musia ťa rešpektovať a nie urážať a zneužívať. Nie je nutné, aby si niekoho urážala späť. Otvorene povedz, že sa ti nepáči, ako dané osoby s tebou zaobchádzajú a ak to nemienia zmeniť, radšej odídeš.

Potláčaš emócie

Niečo ťa nahnevalo, urazilo alebo pociťuješ žiarlivosť, no nič nepovieš. Aj keby sa ťa partner spýta, či sa niečo deje, len sa milo usmeješ a pokrútiš hlavou. Bojíš sa, že by ho odplašila tvoja reakcia? Že by si ho stratila, keby mu otvorene povieš, čo ti vadí? Vzťah je ale aj o takýchto veciach a v ňom si tiež treba nastaviť hranice. Ak ťa niečo skutočne trápi, ale nevieš ešte, ako načať tú tému, daj si čas. Pokojne niekoľko týždňov, poriadne si to premysli a keď to tak budeš cítiť, vytiahni to na svoju polovičku. Samozrejme, nie takým štýlom, že budete po sebe kričať a hádzať taniere. Porozprávajte sa o tom ako dve vyspelé osoby.

Si stále vyčerpaná

Jediné, po čom na konci dňa túžiš je iba ľahnúť si do postele a vypnúť telefón? Nuž, zdá sa, že máš vybité baterky. Nemusela si ani robiť namáhavú prácu, ale počúvanie neustále sťažujúcich si ľudí je tiež vyčerpané. Aj to je dôvod, prečo by si si svoj voľný čas mala rozumne rozdeliť a časť z neho skutočne investovala aj do seba. Svoje baterky máme dobíjať, nie opačne.

žiadne príspevky na zobrazenie