8 krokov na prekonanie strachu z lietania

0
8 krokov na prekonanie strachu z lietania
pexels.com, Palu Malerba

Bojíte sa lietať? Postupujte podľa týchto 8 krokov z workshopu Freedom to Fly Now Dr. Martina N. Seifa, ktoré vám pomôžu prekonať váš strach.

1. Identifikujte spúšťače, ktoré naštartujú strach

Zistite, čo vás desí, a preskúmajte, ako sa spúšťa vaša úzkostná reakcia. Vaším cieľom je identifikovať vaše konkrétne spúšťače, aby ste mohli zvládnuť svoj strach, keď sú úrovne úzkosti nízke. Keď sa naučíte, čo vás znervózňuje, bude jednoduchšie to zvládnuť.

2. Nastúpte do lietadla so znalosťami

Úzkosť prekvitá z nevedomosti a živí sa otázkou „čo ak?“ a katastrofickými myšlienkami. Ale akonáhle sa stanete informovanými, vaše „čo ak?“ myšlienky sú obmedzené faktami. Zoznámte sa s faktami, aká je pravdepodobnosť, že vaše lietadlo padne. Neodstránia vašu úzkosť, ale pomôžu vám ju zvládnuť.

3. Predvídajte svoju úzkosť

Anticipačná úzkosť je to, čo zažívame v očakávaní strachu. Je to často najintenzívnejšia úzkosť, ktorú počas letu zažijete, ale nie je presným prediktorom toho, ako sa budete počas letu cítiť. Často je oveľa väčšia ako to, čo v skutočnosti zažívate.

4. Oddeľte strach od nebezpečenstva

Často je ťažké oddeliť úzkosť od nebezpečenstva, pretože vaše telo na obe reaguje úplne rovnako. Svoj strach určite označte ako úzkosť. Povedzte si, že úzkosť zvyšuje pravdepodobnosť výskytu vašich desivých myšlienok a pripomeňte si, že pocit úzkosti neznamená, že ste v nebezpečenstve. Ste v bezpečí, aj keď cítite intenzívnu úzkosť.

pexels.com, Rodrigo Menezes

5. Uvedomte si, že sa treba riadiť zdravým rozumom

Časť A: Úzkosť oklame zdravý rozum

Úzkosť vás prinúti myslieť si, že ste v nebezpečenstve, aj keď ste úplne v bezpečí. Vaše pocity vám v týchto prípadoch vždy povedia, aby ste sa týmto situáciám vyhýbali, ale ak sa budete týmito pocitmi riadiť, budete posilňovať svoju úzkosť.

Časť B: Môžete prekabátiť úzkosť

Spravidla robte opak toho, čo vám úzkostné pocity hovoria. Bojujte s tým, čo vám úzkosť hovorí, aby ste urobili, ale prijmite nepohodlie, ktoré úzkosť prináša.

6. Vyrovnávajte sa s vecami, ktoré počas letu hrozia

Ak chcete zvládnuť úzkosť, keď vaše lietadlo zasiahnu turbulencie, prečítajte si o lietadlách a o tom, ako sú navrhnuté tak, aby zvládali turbulencie. Zamerajte sa skôr na zvládanie úzkosti, než na to, kedy turbulencie skončia alebo aké vážne môžu byť. Pripomeňte si, že ste v bezpečí.

Prečítajte si: 10 tipov čo si zabaliť do príručnej baložiny v lietadle

https://www.pexels.com/photo/cabin-of-aircraft-with-passengers-on-board-4606720/, Natã Romualdo

7. Vzdelávajte spolucestujúcich, ako vám môžu pomôcť

Ostatní spoluletiaci musia vedieť, čo vás desí, spolu s tým, čo vám najviac pomáha vyrovnať sa s úzkosťou počas letu. Vašou úlohou je mať jasno vo svojich spúšťačoch a pýtať sa konkrétne na to, čo považujete za najužitočnejšie. Napríklad partner vás môže počas letu držať za ruku.

8. Oceňte každý let

Expozícia je aktívnou zložkou pri prekonávaní vašej fóbie. Každý let vám poskytuje možnosť uľahčiť si ten ďalší. Vaším cieľom je pretrénovať svoj mozog, aby bol menej citlivý na spúšťače, ktoré spúšťajú váš strach.

Zdroj: https://adaa.org/understanding-anxiety/specific-phobias/treatment/8-Steps-to-Overcoming-Your-Fear-of-Flying

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu