Koľko času strávime na červenej, čo je cherofóbia a kedy bola použitá skratka OMG?

0
Koľko času strávime na červenej, čo je cherofóbia a kedy bola použitá skratka OMG?
pixabay.com

Svet je zaujímavé miesto a často nás udivuje svojou rozmanitosťou. Týchto 9 faktov vás určite zabaví!

1. Výskum ukazuje, že všetci modrookí ľudia môžu byť príbuzní

Alebo majú rovnakého vzdialeného predka. Po štúdiu DNA modrookých jedincov zo Škandinávie, Turecka, Jordánska a Indie dánski vedci zistili, že všetci mali identické génové sekvencie pre farbu očí. Veria, že táto vlastnosť pochádza od jediného jedinca, nazývaného „zakladateľ“, ktorého gény zmutovali pred 6 000 až 10 000 rokmi. Predtým mal každý rôzne odtiene hnedých očí.

2. Priemerný človek strávi šesť mesiacov svojho života čakaním, kým sa červené svetlá semaforu rozsvietia na zelené

Šoférovanie môže byť zábavnou a užitočnou činnosťou – kým sa nezaseknete na červenej. Národná asociácia predstaviteľov mestskej dopravy uvádza, že priemerný čas strávený čakaním na červenú je 75 sekúnd, čo predstavuje približne 20 % celkového času jazdy. To je veľa času nič nerobenia a len ďalší dôvod, prečo prejsť na verejnú dopravu.

3. Cherofóbia je slovo pre iracionálny strach byť šťastný

Nie, nie je to strach zo speváčky Cher, ako by vás názov mohol viesť k presvedčeniu. Pochádza z gréckeho slova „chero“, čo znamená „radovať sa“. Ľudia, ktorí trpia cherofóbiou, sa často, až ochromujúco, boja urobiť čokoľvek, čo by mohlo viesť k šťastiu. To zahŕňa účasť na zábavných aktivitách a odmietanie príležitostí, ktoré môžu viesť k pozitívnym výsledkom.

stastna
pixabay.com

4. Áno, cítite vôňu dažďa

Počasie vytvárajú zreteľné pachy a jedným z nich je ľahko štipľavý zápach ozónu, ktorý pramení z hnojív a môže byť prenášaný v búrkových prúdoch z vyšších nadmorských výšok, čím upozorňuje ľudí s citlivým nosom, že sa blíži dážď.

5. Praskavý zvuk, ktorý vydávajú vaše kĺby, je zvuk uvoľňovaných plynov

Niektorí ľudia to milujú a niektorí ľudia to nenávidia, ale čím to je, že praskanie kĺbov je také hlasné? Keď sú kĺby natiahnuté, uvoľnia sa vrecká plynu, ktoré sa medzi nimi zachytia. Keď tieto bubliny kyslíka, dusíka a oxidu uhličitého uniknú, môžu spôsobiť praskanie. Či je alebo nie je úmyselné praskanie kĺbov škodlivé pre vaše zdravie, sa ešte musí rozhodnúť. Niektorí vedci tvrdia, že je neškodný, zatiaľ čo iní tvrdia, že môže viesť k osteoartritíde.

Prečítajte si aj: Vianoce sú s nami dlho, ale vedeli ste o nich toto?

ruky
pixabay.com

6. Vaše kosti sa môžu byť oveľa hustejšie – krát osem

Zatiaľ čo väčšina ľudí pozná osteoporózu, ktorá vedie ku krehkým kostiam, vy možno menej poznáte génovú mutáciu LRP5. Tí s mutáciou majú kosti, ktoré sú mnohonásobne hustejšie – v extrémnych prípadoch až osem násobne ako má priemerný človek, pričom prípady postihnutých jedincov prežili dopravné nehody a iné poranenia nárazom bez zlomenín.

7. Prvé písomné použitie „OMG“ bolo v liste z roku 1917 Winstonovi Churchillovi

Počas prvej svetovej vojny bola smutná doba, keď bola Európa vo vojne a svetové mocnosti ako Británia mobilizovali svoje sily. Jeden slávny britský admirál Kráľovského námorníctva, Lord Fisher, odišiel do dôchodku va  roku 1917 písal Winstonovi Churchillovi list. Chcel sa podeliť o svoj pohľad na titulky dňa, z ktorých niektoré boli také vzrušujúce, že použil skratku: „OMG (Ó, môj Bože!). Ako mohol vedieť, že skratka, ktorú vymyslel, sa stane jednou z najpoužívanejších fráz na svete?

Winston Churchill s manželkou Clementine a deťmi Sarah a Randolphom, wikipedia.com

8. Kráska a zviera bola napísaná s cieľom pomôcť dievčatám prijať dohodnuté manželstvá

Pôvodnou verziou rozprávky Kráska a zviera bol príbeh z roku 1740 od francúzskej spisovateľky Gabrielle-Suzanne Barbot de Villeneuve, v ktorom bolo zviera príšernou kombináciou slona a ryby. Podľa akademičky pre detskú literatúru Márie Tatarovej bol tento príbeh napísaný s cieľom povzbudiť dievčatá, aby prijali dohodnuté manželstvá, „pre spojenectvo, ktoré si vyžadovalo potlačenie vlastných túžob a podriadenie sa vôli netvora.“

9. Tektonické dosky sa hýbu približne rovnakou rýchlosťou, ako rastú nechty

Teda asi milimeter týždenne. Tektonické platne, ktoré rozdeľujú kontinenty, sa unášajú kvôli teplu, ktoré si tlačí cestu na povrch zo zemského jadra. Ide o rovnakú činnosť, ktorá spôsobuje zemetrasenia a sopečnú činnosť. Rýchlosťou, ktorou sa pohybujú, sa tektonické platne každý rok pohybujú medzi jedným a dvoma palcami, čo je 2,5 až 5 cm.

Zdroj: Bestlifeonline.com, foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie