Vianoce sú s nami dlho, ale toto ste vedeli? Zaujímavosti, ktoré vás prekvapia

0
Vianoce sú s nami dlho, ale toto ste vedeli? Zaujímavosti, ktoré vás prekvapia

Najkrajšie sviatky roku sú opäť tu. Hoci ich zažívame už nespočetne veľa rokov, nemuseli sme doteraz o nich všetko vedieť. V tento krásny sviatočný čas vám prinášame zaujímavosti o Vianociach, o ktorých ste možno ani netušili!

Kedy sa vlastne narodil Ježiš?

Počas Vianoc oslavujú veriaci narodenie Ježiša Krista. Zaujímavé však je, že Ježiš sa ani nemal narodiť v decembri. Historici tvrdia, že v skutočnosti mohol prísť na svet niekedy na jar. Odborníci vysvetľujú, že dátum 25.12 bol vybraný preto, lebo sa časovo zhoduje so sviatkom Saturnálie, ktorý oslavoval boha Saturna a dával mu dary.

Stromčeky majú dlhú históriu

Zaujímala vás niekedy história vianočných stromčekov? Nie je to iba novodobý trend. Ich korene siahajú až do starovekého Ríma a Egypta. Ľudia ich používali počas zimného slnovratu a dávali tak najavo, že sa vracia jar. Ak je aj váš domov vyzdobený zelenými stromčekmi, vencami, vedzte, že dodržiavate staroveké tradíciu.

Zdroj: Unsplash.com

Druhá stránka imela

Tento zvyk určite poznáte – romantický bozk pod imelom. Avšak, viete čo v skutočnosti znamená tento výraz? Zaručene aj vy viete o tom, že tým najlepším hnojivom je trus. Drozdy napríklad svojim trusom pomáhajú vyklíčiť imelu. Nemci majú pre to aj zaujímavé pomenovanie. Túto rastlinu nazývajú aj ako „trus na vetvičke“. Tak čo, ešte stále chcete mať pod imelom pusu?

Jingle Bells hrali doslova všade

Existuje niekto, kto by nepoznal túto pesničku? Veď ju bolo počuť už aj vo vesmíre. Posádka kozmického letu Gemini 6A agentúry NASA boli síce niekde mimo Zeme, ale vianočná nálada nesmela chýbať. Astronauti si tak 16. decembra 1965 pustili pieseň Jingle Bells, ktorá sa tak zapísala do Guinessovej knihy rekordov ako prvá skladba, ktorá sa hrala vo vesmíre.

Tichá noc zožala veľký úspech

Sú aj iné skladby, bez ktorých by Vianoce neboli Vianocami, no Tichá moc má medzi nimi zaručené miesto. Vedeli ste, že je najnahrávanejšou pesničkou v histórii? Od roku 1978 má takmer 750 rôznych verzií! Tie sú, samozrejme, chránené autorskými právami.

V USA boli Vianoce zakázané

Ak by Američania v rokoch 1659 – 1681 čo i len trošku oslavovali Vianoce, dostali by pokutu. V tom čase prebiehala vojna, tento sviatok vtedy nemal absolútne žiadne uplatnenie. Svedčí o tom už len fakt, že 25. decembra 1789 mal americký Kongres svoje prvé zasadnutie. Trvalo takmer storočie, kým boli na tomto území Vianoce vyhlásené za štátny sviatok.

Najväčší darček na svete

Socha slobody. Kto by ju nepoznal? Veď sme ju už mohli vidieť v toľkých filmoch či seriáloch, no predsa má svoje tajomstvá. Je vysoká takmer 46 metrov a váži 225 ton. Francúzsko ju dalo Spojeným štátom americkým v roku 1886 ako vianočný darček. Stala tak najväčším darčekom na svete.

Samé prekvapenia

Svadobní odborníci naznačili, že práve vianočné obdobie preferujú ľudia na požiadanie o ruku. Viete si predstaviť, že by ste si pod stromčekom našli zásnubný prsteň? Niekomu to môže pripadať ako klišé, ale treba uznať, že tento darček by potešil nejednu ženu.

Zdroj: Unsplash.com

Sám doma je klasika

Film, ktorý netreba špeciálne predstavovať. Vyrastali na ňom viaceré generácie a stal sa neoddeliteľnou súčasťou Vianoc. Sám doma je však najlepšie zarábajúca vianočná snímka všetkých čias v USA! Niet divu. Keď Macaulay Culkin zahral opusteného malého chlapca, stala sa z neho veľká hviezda.

Zdroj: Good house keeping, Best Life,

žiadne príspevky na zobrazenie