Adriana Rakúsová: Pri písaní biznis plánu si uvedomíte, či ste na podnikanie pripravení

0
Adriana Rakúsová: Pri písaní biznis plánu si uvedomíte, či ste na podnikanie pripravení

„Prichádzajú za mnou ľudia, ktorí ešte len uvažujú, s čím by chceli začať podnikať,“ hovorí Adriana Rakúsová, špecialistka zo Slovenskej sporiteľne, ktorá pomáha ľuďom z Trnavského kraja rozbehnúť vlastný biznis. 

Prechádzali sme sa s Adrianou jesennými uličkami centra Trnavy. V Slovenskej sporiteľni pracuje už od skončenia strednej školy. Na začiatku sa starala o veľkých klientov banky, teraz sa venuje poradenstvu pre začínajúcich podnikateľov. V rozhovore nám prezradila aj:

  • aké majú začínajúci podnikatelia najčastejšie nápady,
  • akým najväčším výzvam čelia na začiatku podnikania,
  • ktoré biznis plány majú väčšiu šancu získať financovanie v banke,
  • ako im dokáže pomôcť konzultácia s odborníkom.

S akými podnikateľskými nápadmi sa pri svojej práci najčastejšie stretávate? 

Ľudia nás oslovujú s rôznymi zámermi. Od drobných remeselníkov, napr. elektrikárov, zámočníkov, inštalatérov, až po gastroprevádzky či eshopy. Rodičia reagujú na nedostatok miest v škôlkach tým, že uvažujú nad otvorením súkromných materských škôlok.

Foto: Simona Sčibravá, www.simonascibrava.sk

Je zaujímavé, že začínajúci podnikatelia zvyknú reagovať na dianie na Slovensku a vo svete, a v určitých obdobiach chodí viac podobných nápadov, napr. reagujú na energetickú neistotu a prichádzajú s nápadmi súvisiacimi s alternatívnymi zdrojmi energií (FVE). Prípadne sa zvyšuje počet lekárov či zverolekárov, ktorí si chcú otvoriť vlastné ambulancie.

S čím všetkým vie začínajúcim podnikateľom pomôcť banka?

Prirodzene sa na nás obracajú vtedy, keď im chýbajú peniaze na rozbeh podnikania. Potrebujú financie na zakúpenie zásob, zariadení, rekonštrukcie, vybavenie priestorov a podobne.

V banke sa venujete začínajúcim podnikateľom a podnikateľkám z Trnavského kraja. Čím sa odlišuje práca s nimi od práce s veľkými firmami?

Práca so začínajúcimi podnikateľmi je oveľa špecifickejšia, vyžaduje si individuálny prístup nielen pri komunikácii, ale aj vo vnútri banky. Pri zabehnutých podnikateľoch máme v rukách historické dáta, čísla, o ktoré sa vieme oprieť, dokážeme si urobiť obraz o tom, ako sa firme darí. Pri začínajúcich podnikateľoch tieto informácie nemáme, a preto s nimi riešime ich podnikateľské a finančné plány.

V akom štádiu vás oslovujú začínajúci podnikatelia a podnikateľky? Už majú hotový zámer?

Najčastejšie sa stretávam s ľuďmi, ktorí už majú jasnú predstavu o tom, čo chcú priniesť na trh, sú v danej oblasti rozhľadení, majú skúsenosti, a chceli by sa osamostatniť a podnikať takpovediac na vlastnú päsť. Majú už konkrétny biznis plán a spoločne rozoberáme životaschopnosť ich nápadu, a či ich uživí.

Nie je jednoduché získať absolútne jasnú predstavu a najmä vypočítať si, či vás to aj uživí. Viete im to pomôcť spočítať? 

Áno, prichádzajú za mnou aj ľudia, ktorí ešte len rozmýšľajú o začatí podnikania a sú vo fáze nápadu. Majú len približnú predstavu o tom, čo by chceli robiť, sú úplne na začiatku. Pomocou otázok z biznis plánu sa ich snažíme usmerniť, aby konkretizovali svoj nápad, zistili, koľko ich bude rozbeh podnikania stáť. A tiež ich povzbudzujeme, aby si začali testovať svoj nápad na prvých zákazníkoch.

Sú aj takí, ktorí už reálne naštartovali podnikanie?

Foto: Simona Sčibravá, www.simonascibrava.sk

Presne tak, pomáhame aj podnikateľom, ktorí už majú zriadenú živnosť, alebo nejakú inú formu podnikania, a je to krásna práca. Ide o malé, začínajúce firmy, ktoré podnikajú veľmi krátko – nemajú účtovnú závierku za súvislé obdobie 12 mesiacov. Títo podnikatelia majú už kus práce za sebou, majú konkrétnejšiu predstavu, reálne čísla, síce za krátke obdobie, ale podnikanie sa im z tohto dôvodu plánuje ľahšie.

Ako reálne pracujete s týmito ľuďmi? Poskytujete im len úvery?

S každým záujemcom či záujemkyňou preberáme ich predstavy o podnikaní. Pomáha im náš vzorový biznis plán, ktorý je akýmsi návodom, ako si naplánovať svoje podnikanie. Človek si pri jeho písaní dokáže veľa vecí uvedomiť a častokrát podľa toho, ako biznis plán vyplní, vieme, ako je na svoje podnikanie pripravený.

Čo si myslíte, že býva pre začínajúcich podnikateľov najťažšie?

Najťažšie bývajú vždy začiatky. Ľudia, ktorí chcú začať podnikať, často nemajú svoj nápad dostatočne otestovaný. Majú veľké očakávania, no realita môže byť iná. Než sa rozbehnú, môžu zažiť rôzne situácie, ktoré musia ustáť a prekonať, aby mohli vo svojej činnosti pokračovať.

Človek si pri písaní biznis plánu dokáže uvedomiť veľa vecí.

Na čo sa pozeráte v banke, keď posudzujete tieto žiadosti?

Každého uchádzača riešime individuálne. Zaujíma nás nielen samotný podnikateľský zámer, ale aj človek, ktorý je nositeľom nápadu, a jeho tím. Vôbec nechceme, aby si ľudia dávali vypracovať biznis plán cez agentúru, ale jednoducho vlastnými slovami opísali, ako budú podnikať, a s čím konkrétne potrebujú pomôcť, aby sa im to dobre rozbehlo.

Berieme ohľad na ich skúsenosti, ako skúšobne otestovali svoj nápad, či zistili záujem ľudí o ich produkty či služby, či si všimli riziká, a ako ich budú riešiť. Zaujíma nás ich finančná spoluúčasť, čo do toho podnikania už investovali a akú majú rezervu, ktorá ich uživí, ak nastanú nečakané situácie (ďalšia vlna koronavírusu, vyššie náklady na energie a podobne).

Nepotrebujeme od začínajúceho podnikateľa vyšperkovaný biznis plán. Dôležité je, aby človek pochopil, či sa mu jeho podnikanie oplatí, či ho dokáže uživiť a nedostane do finančných ťažkostí. Dôležité je uvedomiť si všetky výdavky, a či zvládne popri svojom podnikaní splácať úver.

Foto: Simona Sčibravá, www.simonascibrava.sk

V rámci našej spolupráce budú mať začínajúci podnikatelia možnosť využiť osobné konzultácie v Trnave. Priblížte nám trochu, na čo sa môžu tešiť.

Náš program určený začínajúcim podnikateľom má aj edukačný charakter, a preto veľmi rada so záujemcami prekonzultujem ich podnikateľské zámery. Skôr, než sa stretneme, rada by som ich poprosila, aby si stiahli nižšie priložený biznis plán, vyplnili ho a poslali na rakusova.adriana@slsp.sk. Následne si dohodneme termín individuálnej konzultácie online alebo naživo.

Pre koho je bezplatná konzultácia určená? 

Konzultácia je určená pre kohokoľvek bez ohľadu na to, či o podnikaní ešte len uvažuje, alebo už má biznis plán, či už začal podnikať a chce si overiť, či má dobre nastavený cash flow či finančný plán. Bez biznis plánu a cash flow projekcie úvery začínajúcim podnikateľom skrátka poskytnúť nevieme. Konzultácie sú dostupné online cez aplikáciu MS Teams alebo osobne, priamo v pobočke Slovenskej sporiteľne v Trnave v týchto termínoch: 16.11., 21.11. a 23.11. v čase od 10:00 do 16:00 hodine. Stačí, ak ma skontaktujete cez vyššie uvedený email.

Častokrát podľa toho, ako ČLOVEK biznis plán vyplní, vieme, ako je na svoje podnikanie pripravený.

Vaša práca vyžaduje vysokú koncentráciu a intelektuálnu prácu. Pri čom si najlepšie oddýchnete?

Relax je pre mňa mimoriadne dôležitý. Po celodennej práci, potrebujem byť aspoň na chvíľu “sama so sebou”. K mojim každodenným rituálom patrí večerná prechádzka s mojou rodinou a s mojím štvornohým parťákom. Výborne sa dokážem zregenerovať v prírode a pri počúvaní hudby, no ak mi to čas dovolí, milujem cestovanie a spoznávanie nových miest.

Článok bol pripravený v spolupráci so Slovenskou sporiteľňou.

Foto: Simona Sčibravá, www.simonascibrava.sk

žiadne príspevky na zobrazenie