Aj mobil môže byť užitočný v hľadaní šťastia. Tri aplikácie, ktoré vám pomáhajú k pocitu spokojnosti

Mobil je s nami už tak dlho, že už sa snáď ani nikto nepozastaví nad jeho funkciou predĺženia našej pravej či ľavej ruky. Už dávno sme prekonali jeho základnú funkcionalitu, ktorou je nadviazanie spojenia prostredníctvom hovorov a správ. Dnes sa do neho sypú nové a lepšie aplikácie. A ako vie uľahčiť život!

Jedna šikovná krabička, s ktorou sa napojíme na internet a už máme prístup k nespočetnému kvantu informácií. Nahradil nám audio prehrávače, v prípadoch “núdze (ak práve nie je k dispozícii väčšie plátno)” aj video prehrávače. Funguje spoľahlivo aj v roli navigátora na cestách. Trackuje nami stanovené ciele a výzvy. Kamaráti sa s “paperless prístupom“, nosí naše doklady, lístky, kalendáre, vstupenky, bločky, faktúry atď. Umožňuje nám vykonávať rôzne platby a tým prispieva k významnému zníženiu potreby nosievať hotovosť. Checkuje počasie, niekomu aj tep, spánok a počet krokov. A k tomu ešte stíha plne zastúpiť štandardný kompaktný fotoaparát. Celkom slušné na stupnici praktického využitia!

Lenže táto jeho super nadupaná funkčnosť skrýva v sebe taký malý potenciálny “bug” alebo “softwareovú chybičku” ako by ho možno označili programátori. V tomto prípade by sa viac hodil názov užívateľský bug, keďže si ho máme tendenciu vyvolávať my – skúsení úžívatelia. Je ním lákavá tendencia neustále odvádzať svoju pozornosť smerom do vonkajšieho diania (aj prostredníctvom sociálnych médií). Niekto si pomyslí, že je to predsa v pohode, aj nato sú už appky, ktoré to strážia. Ale aj to je len vyšpekulovanejší spôsob zveriť sa do rúk externým silám a vypnúť svoj barometer.

3 skvelé aplikácie, ktoré sme objavili počas karantény

Čo s tým teda? Byť offline? Dať si digitálny detox? Nie je to už v takom prípade neskoro?

Poďte sa s nami pozrieť na 3 mobilné aplikácie, ktoré pracujú s vami, nie s externými datami. S vami v prítomnosti, nie vašou minulou verziou pri zdieľaní fotiek. Nie vašou budúcou pri plánovaní úloh, trás, cieľov a výziev. Nie, nie je to návnada na ďalšiu distrakciu. Všetky tri aplikácie sú jednoduché, zdarma a neobsahujú žiadne reklamy, takže žiadne ďalšie rozptýlenia. Prečo? Možno preto, že žijeme vo vnútri, nie vonku.

JUST BREATHE

Aplikácia JUST BREATHE je dielom mindfulness iniciatívy https://www.justbreatheproject.com/. Môžeme ju nazvať aj časomierou pre váš čas s vaším dychom. Dva gongy ohraničujú úsek 20 minút, ktorý môžeme venovať starostlivosti o seba, spočinúť v pohodlnej pozícii a len dýchať, len byť.

Poviete si, že však na to nie je vôbec treba mobil. Ale možno práveže je. Táto jednoduchá aplikácia je taký malý sprievodca, vďaka ktorému sa 20 minutová pauza pre pokojné rozmýšľanie, meditáciu či modlitbu môže stať vaším novým zvykom. Krásne tak vyváži všetky aplikácie nadupané dátami. Ale pozor na lákavé notifikácie počas tohto ozdravného času, bezpodmienečne zamedziť! Pre predstavu vkladáme niekoľko snímkov.

PRESENTLY

Po rozdýchaní a naladení sa alebo aj kedykoľvek počas dňa je možné mať k dispozícií malý denníček vďačnosti s názvom PRESENTLY. Aplikácia je síce v anglickom jazyku, avšak vďačnosť je univerzálna.

Obsahuje časovú líniu a priestor na každý deň si uvedomiť a zapísať, za čo všetko sme vo svojom živote vďační. Ak je to pre vás veľmi intímna záležitosť, vstup do tejto aplikácie môžete zamknúť. Svoje slová si môžete archivovať a spätne sa k nim vrátiť. Možno zistíte, že na začiatku ich bolo len za hrsť a postupom času (keď sa osmelíte prekročiť drzú samozrejmosť) vám priestor ani nebude stačiť.

WORRY TREE

Že vás napadajú len samé nezdary a problémy? Aj to je v poriadku. Tie môžete zvedomovať a zhadzovať v tretej appke, ktorá sa volá WorryTree (strom starostí).

Poskytuje priestor na vymenovanie všetkého, čo vás trápi. Dokonca umožní vaše starosti aj zatriediť do kategórií (peniaze, rodina, práca, zdrávie, láska, biznis), ak by vás náhodou zaujímal nejaký prehľad. Prečo by ste to mali aspoň skúsiť? Pretože to je to, čo v daných chvíľach žijete. Je to možnosť spojenia so sebou. Je to váš život a je dôležité ho reflektívne zdieľať – so sebou.

Tip redakcie: Zamyslenia na každý deň

Aplikácia, kde si každý deň môžete nájsť krátky príbeh alebo zamyslenie inšpirovanú Bibliou. V Zamysleniach na každý deň vás čaká: Sväté písmo, modlitba, zamyslenie alebo krátky príbeh, myšlienka pre deň, večerný príbeh, večerná modlitba, spytovanie svedomia

Zamyslenia nájdete tu.

“Vedomé bytie nachádza krásu a útechu v tom, čo je, kým distrakcie žiadajú viac a väčšie a novšie a iné.!” (K.MCLAREN, NOXI, 2018, s.358)

Uvedené aplikácie sú k dispozícii na stiahnutie: