Ak je človek zdravší, aj jeho partnerstvo bude krajšie

0
Ak je človek zdravší, aj jeho partnerstvo bude krajšie

„Ideálny muž sa nachádza v srdci ženy. Ak však žena nemá vybraný správny vzor muža, nevie si toho správneho muža ani tam vonku ani vybrať“, hovorí terapeut Ján Veselý v podcaste s moderátorkou Mirkou Luberdovou.

Mirka sa už dlhšie venuje zdravej výžive a tomu, ako si urobiť spokojnejší a šťastnejší život. Mirka si do štúdia pozvala terapeuta Jána Keselého (terapky.sk), ktorý jej na osobnej ceste životom pomohol nielen po psychickej, ale aj po fyzickej stránke. A o túto svoju skúsenosť sa Mirka podelila v podcaste.

Veci, ktoré sa dejú našim deťom, najmä, keď sú veľmi maličké, sa týkajú aj nás

Dieťa prežíva to isté, čo prežívajú rodičia. Zrkadlí rodiča či už po psychickej alebo po zdravotnej stránke. Všetko sú to skutočnosti, ktoré treba riešiť u rodičov. Ak niekto príde na terapiu s dieťaťom, a dieťa je vo veku od 0 do 7 rokov, dokonca 10-12 rokov, tak naozaj sa riešia veci len s rodičmi.

Podľa Jána Keselého nie je dôvod v tomto veku niečo riešiť s dieťaťom. Podľa neho vyriešenie problému u rodiča, sa okamžite prejaví zlepšením aj u dieťaťa. Dieťa prežíva svet, ktorý žijú rodičia. Je na nich napojené, pozoruje ich. Všetkými zmyslami je napojené najmä na matku, resp. na dospelého, ktorý sa o neho viac stará. Ak by sme mali dieťa v láskyplnom pokojnom prostredí, tak nikdy by vlastne do problému neprišlo. Bolo by úplne zdravé.

Ako je to možné? Prečo nám dáva telo signály, aby sme sa zastavili a niečo robili inak?

Telo je veľmi inteligentné. Naučilo náš reagovať na rôzne situácie. Ak my prežívame stres alebo vnútorný konflikt, telo reaguje svojimi programami, ktoré telo pripravuje nato, aby sme dané ohrozenie prežili. Telo často nastavuje naše psychické funkcie tak, aby sme boli odolnejší v tom, čo sa deje, čo mu my signalizujeme prostredníctvom toho, čo prežívame ako negatívne. Následne sa dávame do poriadku a prichádza liečenie.

Prečo nemáme seba na prvom mieste, ale sme naučení byť dokonalí pre všetkých ostatných a chceme, aby nám iní nahrádzali, že sme milovaní, prijímaní a že máme hodnotu?

Po skončení ranného detstva nás spoločnosť učí, že naša hodnota je smerom von. Pri práci s klientami sa ich často pýtam nasledovné:

„Akú máš hodnotu?“

Ženy často povedia: „Som dobrá matka. To môžem o sebe povedať.“

Ja sa ich však pýtam: „Akú máš ty hodnotu? Predstav si, že nie si matka. Že nie si nič. Len ležíš alebo sedíš, nič nerobíš. Akú máš hodnotu?“

„Nemám žiadnu, však to nie je hodnota.“

Našu hodnotu by sme mali cítiť bez toho, aby sme ju pomerovali a odvíjali od toho, čo dávame smerom navonok. A potom dokazujeme, že máme hodnotu lebo sme dosiahli to a ono, alebo nás niekto miluje. Preto sa hovorí, že sebaláska je základ“, hovorí svoje skúsenosti Ján Keselý.

Ako sa však k sebaláske dopracovať?

„Videl som u mnohých klientov, že sebaláska je prirodzený stav. Netreba ju hľadať. My sa milujeme, pokiaľ nám je to dovolené. Bránia nám však bolesti, strachy, obavy, pochybnosti, pocity zrady, pocity krivdy. Všetko sú to bolesti na hlbokej vnútornej úrovni, ktoré nám bránia dostať sa k sebe. Ony sa pýtajú ako prvé: toto mi vyrieš, toto ma bolí a potom sa môžeš milovať. Preto v našej terapeutickej skupine robíme aj to, že liečime bolesti duše podľa Lise Bourbeau. Ak zahojíme tieto bolesti, tak človek sa zrazu dostane k sebe a začne sa úplne prirodzene milovať. Každý z nás je milovania hodný, úžasne mysliaci s telom a s dušou.

Všetko sa dá zmeniť

„Verím, že sme mnohým ženám dali chrobáka do hlavy. Ak sú s niečím nespokojné, alebo majú nespokojnosť duše, choré deti alebo choré vzťahy, netreba zúfať. Dá sa z toho vyjsť. Je to stav menný, ale chce to prácu, chce to svoj čas. Niečo, čo trvalo roky, nespravíme za 30 minút ani za hodinu, len sa treba odvážiť a možno dovoliť si vystúpiť zo svojho nekomfortu a uveriť, že to môže byť komfortnejšie,“ povzbudzuje v závere podcastu všetky ženy Mirka Luberdová.

V podcaste s Mirkou Luberdovou a terapeutom Jánom Keselým sa dozviete aj:

  • prečo nehojiť bolesť výberom partnera,
  • ako je partner súčasťou sveta, ktorý si tvoríme,
  • o ženách so strachom z osamelosti, ktoré si nachádzajú ovládajúce typy,
  • ako si vieme pomôcť proti únave zo života,
  • o dôležitosti výberu správneho vzoru muža,
  • o hľadaní partnera cez zranenia,
  • o význame presvedčení,
  • čo nás môže v detstve zraniť až tak, že to dokáže ovplyvniť celú našu budúcnosť?

Celý podcast si vypočujete tu.

 

žiadne príspevky na zobrazenie