Aké je byť mamou po 30

0
Aké je byť mamou po 30

Akčná mama Tami má po 30-ke naraz dve deti a nie sú to dvojičky :) Podporuje mamy, hrá sa s písmenkami a objavuje svet online. Najviac však miluje osobné stretnutia.

Si akčná žena a akčná mama. Počas materskej dovolenky si si veľmi od práce neoddýchla. Čo všetko si postíhala za prvé 3 roky?

Energie mám na rozdávanie, ale nebolo tak vždy. Materinský štart mi dal zabrať, lebo som stratila samu seba. Myslela som, že všetko môžem robiť na 100% a nemôžem. Chvíľu potrvalo objaviť, kto som nová „ja“. Potom prišla sebarealizácia novej „ja“. Hľadala som balans novej „ja“ vo vzťahu k manželovi a synovi. Akonáhle syn začal spať v noci aspoň 4 hodiny vkuse, pocítila som energiu ísť so svojimi myšlienkami, nápadmi a zdieľaním von. Takže najproduktívnejšia som len posledný rok. S Martinom Brunckom sme založili vydavateľstvo InspiraPublishing, vydala som knihu „Mamou po 30“, prekladám, tlmočím, servírujem angličtinu na raňajky „English for breakfast“, spravujem sociálne siete a som najnovší prírastok projektu „Čo dokáže mama“ a „Čo dokáže dieťa“ pod krídlom Andrejky Kováčovej. Sú to projekty, ktoré mi dovoľujú žiť zmysluplne.

Kedy ti napadlo, že napíšeš knihu? Snívala si o tom už pred materstvom?

Čítala som rada, ale písať som sa nikdy neodvážila. Možno kvôli zneisteniu, že nie som Slovenka a slovenčinu používam povedzme „nezvyčajným štýlom“. To sa však stalo mojou výhodou. Text je svieži a vyjadrovanie trefné a úprimné. Našla som si svoje čitateľky a tešia sa na pokračovanie. Prekážky sú v hlave, ale potrebujete podporu. Iniciátorom bol Martin, dodal mi odvahu a v roku 2016 uzrela svetlo sveta kniha „Mamou po 30“, ružová, krásna, vecná, praktická a celá taká chutnučká, že si ju hneď zamilujete! Až po jej vydaní som si uvedomila, že vydaním sa to nekončí a musím ju naučiť chodiť (ako s dieťatkom). Spoznala som sa s marketingom a sociálnymi médiami o niečo lepšie. Sme teraz celkom dobrá partia… Spätne chápem, že to je môj sen… Som asi spomalená.

Ponúkaš rady a tipy „od mamy po 30 pre mamy po 30“. Aký je podľa teba najväčší rozdiel medzi mamami pred a po 30-ke?

Rozdiel je obrovský! Mamy po 30, t.j. narodené v 70-80 rokoch, sú špecifická kategória. Máme uniformované detstvo, podobné školy, podobné kariéry a podobné komplexy/bariéry/mantry podedené od rodičov. Ja som vyrastala na Ukrajine, Východnom Nemecku a Francúzsku. Spoluautorky knihy a moje kamarátky Baška a Jana vyrastali na Slovensku, ale zápasíme s rovnakými tieňmi. Perfekcionizmus, kontrola, maximálne nasadenie, dokazovanie, že za niečo stojíte, sebaneláska, sebanedôvera, prehnaná zodpovednosť, neustále porovnávanie, atď. A štatistiky hovoria o trende, kedy ženy majú prvé dieťa okolo tridsiatky. Je to ale vek, kedy prichádza veková kríza, žena baží po sebarealizácii a zanechaní „impaktu“ a to sa stretne s potrebou „sedieť“ s dieťatkom doma. Je ako šelma v klietke, chce realizovať svoj potenciál, aplikovať skúsenosti a robiť svet lepším a zároveň chce byť „ideálnou“ mamou a „dokonalou“ manželkou. Náročné! Vývoj nie je možný bez kríz. Kríza vznikla z aktuálnej priepasti medzi tým, čo by si želala, a potrieb v daných životných podmienkach. Takže mamky po 30 to budú mať ťažké navždy… Lebo puberta prvého (aj druhého, atď.) dieťaťa sa stretne s menopauzou a krízou stredného veku partnera, ktorý sa vyholí, potetuje a kúpi si motorku s blond tuningom. Takže, drahé mamky po 30, nudiť sa nebudeme :)

Čomu všetkému sa aktuálne venuješ?

Som hlavne mama a manželka! Čas, ktorý si vytvorím na sebarealizáciu, sa snažím maximálne efektívne využiť. Všetko sú to projekty blízke môjmu srdcu a časovým možnostiam. Ide o miniprojekty alebo mikroprácu. Som kreatívna duša vo vydavateľstve Inspira Publishing. Venujem sa organizovaniu networkingových stretnutí pre ženy a mamy – vymieňame si informácie, nápady na sebarealizáciu, novinky o online možnostiach práce, marketingové triky, podporujeme vzájomné projekty, atď. Môžete sa ku mne pridať na Facebooku.

Vediem besedy a stretnutia ohľadom mojej knihy „Mamou po 30“, organizujem súťaže a vymýšľam nové koncepty promo. Lektorujem anglický jazyk v projekte „English for breakfast“ takže na raňajky si pochutíme na pikoškách zo sveta angličtiny. Pracujem s jazykom, prekladám, píšem texty, copywriting. Som čerstvá členka tímu „Čo dokáže mama“ a adminka stránok na sociálnych sieťach (mám ich „asi“ 8). Chýba mi cestovanie, tak si to vynahrádzam pestrosťou aktivít.

Vieš povedať, ktorú  časť práce máš najradšej?

Počas materskej som sa rozhodla nevrátiť do korporátnej práce, pretože mi nedáva zmysel, nie je kompatibilná s rodinným životom a mám oporu v manželovi. Som na voľnej labke, robím to, čo mi dáva zmysel, ponechávam si časovú flexibilitu a možnosť robiť čo najviac online. Milujem čítať kvalitné rukopisy a odporúčať ich do vydavateľstva. Rovnako milujem inšpiratívne „Brunch s Tami pre mamy“ networkingové stretnutia s maminami – tam sa vzájomne motivujeme, nabijeme energiou a chuťou niečo na tomto Slovensku meniť k lepšiemu.

Aké máš ďalšie plány do budúcna?

Stretnúť všetky svoje čitateľky osobne a dopísať ďalšiu knihu. Byť zdravá, veselá a šťastná. A to isté želám každej akčnej a neakčnej žienke, ste úžasné a s vami je svet pestrejší.

Kto ťa pri práci inšpiruje?

Vďaka knihe som spoznala toľko úžasných ľudí, od ktorých sa učím každý deň a sú mojím majákom. Mám tu česť, že mi venujú svoj čas, energiu a skúsenosti… Všetko, čo sa nedá kúpiť.

V čom by si sa rada zlepšila?

Chcem sa profilovať viac v online podnikaní, je to parádna vec a chcela by som sa zlepšiť v promo, marketingu a digitálnych zručnostiach – tu ide pokrok neúprosne dopredu. A to ma na tom baví, dnešná doba praje digitálnym nomádom. Chcem to skúsiť.

Čo je pre teba najlepšia forma prezentácie/reklamy?

Jednoznačne osobné stretnutia. Atmosféra a energia sa nedajú preniesť. Pre mňa optimálnou formou organického promo sú aj Facebook a Instagram (2 v 1). Je to dynamická, interaktívna, instantná, stručná komunikácia s okamžitými leadmi a konverziami. Každý má šancu, stačí mať publikum :)

Čo je pre teba psychohygiena? Ako rada oddychuješ?

Miešanie peny v rannej káve. Čítanie knihy odzadu. Víno s mužom. Denník. Klavír. Šteklenie syna.

Aký je tvoj najväčší úspech doteraz?

Dokážem byť vďačná za každý nádych, každý deň, každého človeka v mojom živote. Ďakujem aj za túto príležitosť, Martinka.

Martina: Akčné ženy ďakujú :)

Prezraď nám tri rady, ktoré fungujú u teba, pre ženy, ktoré by sa chceli rovnako vydať na cestu za vlastným podnikaním.

  1. Neanalizujte a nerozmýšľajte, konajte! Teraz hneď, odložiť telefón a vychutnať si koláč.
  2. Zmeňte prostredie a ľudí, pokiaľ vás nepodporujú.
  3. „NIE“ len znamená ďalšiu šancu a príležitosť.

žiadne príspevky na zobrazenie