Aké predsavzatia si dávajú Slováci?

pisanie
pixabay.com

Dávali ste si na tento rok nejaké predsavzatia? Posledné dni roka ľudia obyčajne bilancujú uplynulý rok a dávajú si plány na nasledujúci rok. Aké sú naše novoročné predsavzatia? Práve na to sa zameral prieskum, ktorý zisťoval, čo je pre Slovákov v živote dôležité, čo by chceli zmeniť a ako dlho im tieto predsavzatia vydržia.

Prieskum si nechala spracovať sieť výživových poradní NATURHOUSE v prvej polovici decembra agentúrou STEM/MARK, ktorá oslovila vyše 500 respondentov.

Kto si dáva predsavzatia?

Novoročné predsavzatia si podľa prieskumu už niekedy dali tri štvrtiny ľudí, častejšie ženy, mladšie ročníky a vysokoškolsky vzdelaní. Za dôležité ho považuje približne polovica respondentov. Práve tí si predsavzatia plánujú dať aj tento rok. Pre takmer polovicu Slovákov sú predsavzatia dôležité na realizáciu dlhodobých plánov.

Dodržíme naše predsavzatia?

Viac ako polovica Slovákov predsavzatia väčšinou nedodrží (51,8%) a až štvrtina opýtaných dokonca priznáva, že im predsavzatia vydržia iba pár dní. V oboch prípadoch slabú vôľu priznávajú častejšie ženy. Medzi predsavzatia, ktoré Slováci najrýchlejšie vzdajú, patrí snaha prestať fajčiť. Predsavzatia sa obvykle týkajú zdravšieho životného štýlu – prevažuje túžba začať chudnúť a jesť zdravo, mať menej stresu a viac športovať, to sú tiež najčastejšie predsavzatia roka 2019.

stihlost ako schudnut
Foto: pixabay.com

Prečo ľudia často predsavzatia nedodržia?

„Novoročné predsavzatia väčšinou nevychádzajú, pretože ich ľudia neberú vážne. Nemajú tiež silnú motiváciu a
dávajú si nereálne ciele, ako napríklad schudnem 10 kg za mesiac“, myslí si Mgr. Zuzana Bohátová, hlavná nutričná poradkyňa NATURHOUSE. Dodáva, že pomôcť s motiváciou môže napríklad rodina a priatelia, prípadne renomovaný odborník.

Na prvom mieste je túžba po štíhlosti

Tento rok si plánuje dať predsavzatia 43% ľudí, častejšie ženy a ide predovšetkým o oblasť životného
štýlu. V roku 2019 chcú Slovenky aj Slováci najčastejšie začať chudnúť (43,8%), zdravšie sa stravovať (37,8%),
menej sa stresovať (31,8%) a športovať. Tento rok chcú zarobiť aj viac peňazí.

Muži chcú častejšie prestať fajčiť a obmedziť konzumáciu alkoholu či viac sa venovať rodine (29,2%). Ženy chcú najčastejšie schudnúť (62,8%), dodržiavať pitný režim (31,1%) a menej sa stresovať (47%).

Respondenti v produktívnom veku by chceli vylepšiť rovnováhu medzi prácou a voľným časom, viac sa venovať rodine. Mladá generácia Slovákov si častejšie plánuje nájsť partnera (22,3%), viac športovať (53,2%) a viac dodržiavať spánok (26,6%).

zelenina
Foto: pixabay.com

Koľko cez Vianoce priberieme?

Ako je to s vianočným prejedaním? K zvýšenej konzumácii jedla a pitia v období Vianoc sa priznávajú štyri pätiny oslovených (81%). Častejšie muži a mladšie generácie, tá ju však väčšinou zvláda bez zdravotných problémov. Zdravotné komplikácie spôsobené prejedaním nemalo nikdy 53% respondentov a 8% má problémy každé Vianoce. Sú to skôr muži v stredných rokoch.
„Priemerne Slováci cez Vianoce priberú dve až päť kilogramov a trvá im potom aj niekoľko mesiacov dostať sa na pôvodnú hmotnosť. Nie náhodou je potreba schudnúť jedným z najčastejších predsavzatí“, potvrdzuje Mgr. Zuzana Bohátová.