Aké sociálne siete najviac využívajú mladí ľudia a čo im pri tom hrozí?

0
Aké sociálne siete najviac využívajú mladí ľudia a čo im pri tom hrozí?

Generácia Z bola jednou z prvých generácií, ktorá mala široký prístup k internetu už v mladom veku. Pri výchove boli vystavení bezprecedentnému množstvu technológií, pričom používanie mobilných zariadení časom ešte exponenciálne narástlo.

Anthony Turner charakterizuje generáciu Z ako osoby, ktoré majú „digitálne puto k internetu“ a tvrdí, že môže pomôcť mladým ľuďom uniknúť z emocionálnych a duševných problémov, ktorým čelia offline.

„Keď ma nič nezaujíma, prvá vec, ktorú urobím, je siahnuŤ po telefóne“

Podľa amerických konzultantov Sparks and Honey v roku 2014 41 % generácie Z trávi viac ako tri hodiny denne používaním počítačov na iné účely ako školské účely, v porovnaní s 22 % v roku 2004. Je možné, že deti budú mať oslabené schopnosti učenia prostredníctvom väčšej závislosti na technológiách a nedostatku sebaregulácie.

To môže brániť vývoju dieťaťa. Rodičia Gen Zers sa obávajú nadmerného používania internetu a nepáči sa im ľahký prístup k nevhodným informáciám a fotografiám, ako aj stránky sociálnych sietí, kde môžu deti získať prístup k ľuďom na celom svete. Deti sa naopak cítia na svojich rodičov naštvané a sťažujú sa, že rodičia príliš kontrolujú používanie internetu.

unsplash.com

Najprv siahnu po telefóne

Štúdia spoločnosti Microsoft z roku 2015 zistila, že 77 % respondentov vo veku 18 až 24 rokov odpovedalo áno na vyhlásenie: „Keď ma nič nezaujíma, prvá vec, ktorú urobím, je siahnuť po telefóne,“ v porovnaní s iba 10 % respondentov vo veku 65 rokov a viac.

Psychológovia pozorovali, že sexting — alebo výmena sexuálne explicitného obsahu prostredníctvom elektronických zariadení – zaznamenal medzi súčasnými dospievajúcimi výrazný nárast. Starší tínedžeri sa častejšie zúčastňujú sextingu.

Okrem niektorých kultúrnych a sociálnych faktorov, ako je túžba po prijatí a popularite medzi rovesníkmi, môže k rastu tejto aktivity prispieť aj klesajúci vek, v ktorom dieťa dostane smartfón. Aj keď je jasné, že sexting má na dospievajúcich emocionálny vplyv, stále nie je jasné, ako presne ich ovplyvňuje.

Poškodenie dobrého mena a dopad na psychiku

Niektorí to považujú za vysoko rizikové správanie, pretože sa ľahko šíri tretím stranám, čo vedie k poškodeniu dobrého mena a spája sa s rôznymi psychickými stavmi vrátane depresie a dokonca samovražedných myšlienok. Iní obhajujú slobodu prejavu mládeže cez internet. V každom prípade existujú určité dôkazy, že aspoň z krátkodobého hľadiska sexting prináša pozitívne pocity živosti či spokojnosti. Dievčatá však častejšie ako chlapci dostávajú v dôsledku sextingu urážky, sociálne odmietnutie alebo poškodenie dobrého mena.

Čo je kyberšikana a ako sa proti nej brániť?

unsplash.com

Používanie sociálnych sietí

Používanie sociálnych médií sa stalo súčasťou každodenného života väčšiny Generácie Z s prístupom k mobilnej technológii, ktorá ich používa predovšetkým na udržiavanie kontaktu s priateľmi a rodinou. Výsledkom je, že mobilné technológie spôsobili, že rozvoj online vzťahov sa stal novou generačnou normou. Generácia Z využíva sociálne siete a iné stránky na posilnenie väzieb s priateľmi a na rozvoj nových. Interagujú s ľuďmi, ktorých by inak v reálnom svete nestretli, čím sa stávajú nástrojom na vytváranie identity. Negatívnou stránkou mobilných zariadení pre generáciu Z je podľa Twengea, že sú menej „tvárou v tvár“, a preto sa cítia viac osamelí a vylúčení.

TikTok, Snapchat a Twitter vedú

Testovanie cieľových skupín zistilo, že hoci tínedžerov sa niektore aspekty Facebooku nepáčia, naďalej ho používajú, pretože participácia je dôležitá z hľadiska socializácie s priateľmi a rovesníkmi. Zdá sa, že Twitter a Instagram získavajú na popularite medzi členmi generácie Z, pričom 24 % (a stále viac) dospievajúcich s prístupom na internet má účty na Twitteri. Je to čiastočne spôsobené tým, že rodičia zvyčajne nepoužívajú tieto sociálne siete.

Zdá sa, že Snapchat si získal príťažlivosť aj v generácii Z, pretože videá, obrázky a správy sa na ňom odosielajú oveľa rýchlejšie ako pri bežných správach. TikTok si získal čoraz väčšiu popularitu medzi používateľmi Gen Z a v roku 2021 prekonal Instagram. Takže od roku 2022 má TikTok približne 689 miliónov aktívnych používateľov, z ktorých 43 % pochádza z generácie Z.

V Spojenom kráľovstve tínedžeri uprednostňujú získavanie správ zo sociálnych sietí, ako sú Instagram, TikTok a YouTube, pred tradičnými médiami, akými sú rádio alebo televízia.

unsplash.com

Na základe aktuálnych údajov o raste sa predpokladá, že do konca roka 2023 sa publikum TikTok rozrastie o 1,5 miliardy aktívnych používateľov, z ktorých 70 % bude z generácie Z. Rýchlosť a spoľahlivosť sú dôležitými faktormi pri výbere platformy sociálnych sietí pre členov Generácie Z. Táto potreba rýchlej komunikácie je prezentovaná v populárnych aplikáciách generácie Z, ako je Vine a rozšírené používanie emotikonov.

Rozmyslia si, čo dajú na siete

Prieskum medzi americkými tínedžermi od reklamnej agentúry J. Walter Thomson tiež zistil, že väčšina tínedžerov má obavy z toho, ako budú ich príspevky vnímať ľudia alebo ich priatelia. 72 % respondentov uviedlo, že používajú sociálne médiá denne a 82 % uviedlo, že si dobre premyslia, čo na sociálnych sieťach uverejnia. Navyše 43 % uviedlo, že ľutujú predchádzajúce príspevky.

Prieskum Childwise z roku 2019 medzi 2 000 britskými deťmi vo veku päť až šestnásť rokov zistil, že popularita Facebooku klesla v porovnaní s predchádzajúcim rokom o polovicu. Deti staršej vekovej skupiny, pätnásť až šestnásťročné, hlásili známky únavy online, pričom asi tri z desiatich uviedli, že chcú tráviť menej času na internete.

Zdroj: wikipedia.org

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu