Ako Čína úspešne bojuje s koronavírusom a prečo sa jej to darí. Čo robí Európa zle?

0
Ako Čína úspešne bojuje s koronavírusom a prečo sa jej to darí. Čo robí Európa zle?

Základné fakty o tom, ako a prečo sa darí Číne bojovať s koronavírusom. Základom ich úspechu je neustále a rýchle testovanie. 

Testovanie prebieha na každom kroku

Keď ide človek nakúpiť, merajú mu teplotu. Keď ide z domu, v obchode, pri vstupe do metra, jednoducho pri vstupe do akýchkoľvek verejných priestorov prebieha meranie teploty. Číňania majú dokonca políciu, ktorá má na hlave špeciálne prilby s kamerou. Tie merajú teplotu všetkých okoloidúcich v oblasti piatich metrov. Ľudia tu nechodia k svojim všeobecným lekárom a v žiadnom prípade neostávajú doma.

Policajti merajú teplotu cez prilby. Zdroj: metro.co
Policajti merajú teplotu cez prilby na 5 metrov. Zdroj: metro.co

Až 70 % prípadov sa nakazilo od rodinných príslušníkov

Väčšina prípadov sa nakazila vďaka rodinným príslušníkom a najbližším. Preto idú ľudia v Číne na špeciálne infekčné kliniky, v ktorých sú od začiatku maximálne izolovaní a tam ich opäť testujú. Ako prvé prebehne testovanie teploty. Následne prebieha rozhovor o tom, kde sa ľudia mohli nachádzať. Dokonca má každý špeciálnu aplikáciu v mobile, ktorá funguje ako „semafor“ a ukazuje farebne potenciálnu pravdepodobnosť toho, či môže byť nakazený. Na základe tejto aplikácie ho následne púšťajú aj na úrady či do obchodu. Kontrolujú to v nemocnici, úplne všade. Táto aplikácia zistí, či ste sa nachádzali posledné dni v rizikovom prostredí, odkiaľ sú aj nakazené osoby. Dokonca do tejto appky na základe QR kódu môžete nahrať, na ktorom sedadle v metre ste sedeli, a na základe toho vám vedia určiť aj pravdepodobnosť.

Ako ďalšie sa testujú biele krvinky a CT scan

Následne prebehne vyšetrenie bielych krviniek, ktoré ukáže, či máte nejaký vírus v tele. Potom absolvujete test na chrípku. Keď je negatívny a test na biele krvinky je pozitívny, pokračujete ďalej. Jeden CT scan vyšetrí až 200 ľudí denne. Číňania majú špeciálne prenosné CT scany. Pokiaľ CT scan ukazuje, že máte napadnuté pľúca, až potom vás pošlú na finálne vyšetrenie PC art. To je vyšetrenie, ktoré potvrdzuje, či máte nový koronavírus v tele. Preto k nim v Číne pristupujú až po všetkých predošlých testovaniach. Výsledok dostanete do štyroch hodín. Pacient čaká na mieste alebo je prevezený v hoci do izolovaného hotela, kde sa vyspí. Ak ste nakazený, nedovolia vám ísť domov. To je základ. Domáca karanténa v Číne neexistuje, pretože to je najväčšia hrozba ako nakaziť najbližších. 

Čítajte aj: Herec Tom Hanks a jeho žena sa nakazili novým koronavírusom

Pacienti spoločne cvičia a tanujú vo veľkých halách

Nakazení sú izolovaní vo veľkých športových halách, v hoteloch, a tam sa liečia. Dokonca im tam robia aj spoločný program. Cvičia, tancujú. Nie je to len o tom, aby ľudia posilňovali imunitu, ale hlavne preto, že je to najrýchlejší, najjednoduchší a najlacnejší spôsob, ako rozlišovať vážnosť ochorenia u jednotlivých ľudí. Keď človek pri tancovaní nevládze, musí si sadnúť, alebo ani nevstane a nejde tancovať, okamžite ide za nimi zdravotný personál a zisťuje, prečo sa nepridá. V prípade, že mu ochorenie zvážňelo, posunú ho o level vyššie k horším prípadom.

Čo sú to ľahké symptómy koronavírusu podľa Číňanov

Od žiadnych až po veľmi silný zápal pľúc. Vážne sú až tie, pri ktorých človek musí byť pripojený na prístroje na jiske. Kľúčom k úspechu Číny je od začiatku neustále testovanie. Čísla k Anglicku, či v západných krajinách sú absolútne nesmerodajné, pretože ľudí tam odmietajú testovať. Ich teória je vybudovanie kolektívnej imunity. Pritom ale zomrie množstvo ľudí.

Už ste čítali: Nerobte paniku, hovorí žena, ktorá sa zotavila z koronavírusu

Zaujímavé je, že Čína ešte neuzavrela letiská

Proces, ktorým prechádzate po prílete je zdĺhavý. Kým prejdete testovaním, trvá to minimálne štyri hodiny. Denne priletí do Číny zhruba 30 – 50 nakazených ľudí. Vezú ich automaticky do spomínaných hál.

Odkaz od Pavla je výzva, aby sme brali situáciu od začiatku vážne

„Nepodceňujte situáciu. Čochvíľa bude zdravotnícky systém preťažený a bude to problém. Chráňte sa, nebojte sa, že budete vyzerať smiešne. Ak môžete, zostante maximálny možný čas v bezpečí domova. Informácie zdieľal cestovateľ a bloger Pavel Dvorak“.

Koronavírus je nesmierne nákazlivý. Iba jeden z piatich ľudí má skutočne príznaky. Vírus sa najskôr prejaví po troch dňoch, ale väčšinou až po dvoch týždňoch. Úmrtnosť je 7-násobne vyššia v Taliansku ako v Číne. Prečo? Lebo ľudia boli nedisciplinovaní.

Úvodná fotografia:

Autor fotografie: Pavel Dvorak

Na fotografii je doktor Jiang Wenyang, ktorý leží na prázdnej posteli v provincii Hubei, kde epidémia začala. V deň, keď bola fotografia urobená, pustili posledných 49 pacientov domov, deň na to aj táto dočasná nemocnica zavrela. Takmer všetky dočasné nemocnice zatvárajú, včera bol čínsky prezident vo Wuhane a dnes vláda vyhlásila víťazstvo.

Epidemiologička Jana Skalová: Top priorita je umývanie rúk pred jedlom

V Európe to len začína, preto prosím poslúchajte a buďte doma. Iba jeden z 5 nakazených má príznaky, ale všetci 5 vírus ďalej roznášajú. Okrem toho sa vírus prejaví po 2 až 3 týždňoch od infikovania. Dva týždne sa tak človek cíti zdravý a veselo roznáša vírus ďalej. Keď sa príznaky prejavia, počet chorých rastie extrémne rýchlo. Tým sa preťaží zdravotníctvo a život prestane fungovať. V Číne napríklad museli stopnúť všetky liečby (nie len) rakoviny a ľudia dva mesiace nedostávali chemoterapiu. Buďte doma, nech k tomu nedôjde aj na Slovensku. „Ja som zdravý, môžem ísť teda von“ naozaj neplatí. „A hlavne necestujte“, dodáva Pavel žijúci v Shanghai. 

žiadne príspevky na zobrazenie