Ako efektívne pripojiť svoje zariadenia na internet alebo ako si vybrať router

0
Ako efektívne pripojiť svoje zariadenia na internet alebo ako si vybrať router
Máte nový byt a chcete si zaviesť do neho internet. Ak si zaplatíte túto službu u nejakého poskytovateľa, zďaleka to nie je všetko. Poskytovateľ internetu vám síce zabezpečí pripojenie do domácnosti, avšak na jeho využívanie potrebujete rôzne sieťové zariadenia. Môže to byť switch, modem, prístupový bod alebo router.

 

Najčastejšie využívaným zariadenim je práve router. Čo je vlastne router? Netechnicky povedané, router spája dve siete a prenáša medzi nimi dáta. Úlohou routra je usmerňovať údaje, ktoré sa posielajú medzi jednotlivými počítačmi. Robia to pomocou hľadania najkratšej cesty medzi nimi, pričom na to využívajú systém pravidiel nazývaný aj smerovací protokol.

 

Prečo si kúpiť konkrétny router?

Väčšina poskytovateľov internetových služieb vám dodá bezdrôtový smerovač – často spojený s káblovým alebo DSL modemom – a mnohí ľudia predpokladajú, že je kvalitný. Pripojí vaše zariadenia k internetu, a to je hlavné. V niektorých prípadoch vám router bude skutočne dobre slúžiť, najmä ak vám to bolo zapožičané v rámci predplatiteľského balíka.

Ak si však musíte prenajať router od svojho poskytovateľa alebo ak je zastaraný v porovnaní so zariadeniami, ktoré už používate vo svojej domácnosti, pravdepodobne nie je na škodu poobzerať sa po lepšom modeli. Najmä, ak potrebujete pracovať z domu.

Foto: pixabay.com

Ako si vybrať najlepší router?

Prioritou by malo byť to, že router by sa mal ľahko nastavovať, mal by mať dobrý dosah na šírenie internetu do vašich zariadení a mal by byť rýchly.

Routre sa rozdeľujú podľa základného faktora – či je router drôtový alebo bezdrôtový. Najväčšou výhodou bezdrôtového pripojenia k Wi-Fi je jeho pohodlie. Medzi hlavné nevýhody patrí možné prerušovanie s inými sieťami. K drôtovému routeru sa notebook alebo iné zariadenie musí pripojiť pomocou káblu. I napriek nevýhode v podobe pripojenia má aj niekoľko výhod. Je to napríklad vyššia stabilita a bezpečnosť.

 

Router TP-Link Archer

Výkonný dvojpásmový Wi-Fi router TP-Link Archer AX55 sa postará o rýchle, stabilné a bezpečné pripojenie na sieť vo vašej domácnosti i kancelárskych priestoroch. Router je založený na modernom štandarde Wi-Fi 6 a v oboch pásmach poskytuje celkovú prenosovú rýchlosť 3 Gb/s. Je vynovením Wi-Fi štandardu 802.11ac.

Alebo môžete siahnuť po lacnejšej variante, routeri TP-Link Archer AX23, ktorý má rychlosť prenosu 1,8 Gb/s.

TP-Link Archer AX55

Ak siahnete po výkonnejšom routeri, zmeny uvidíte vo vyššej efektivite a rýchlosti sieťového signálu a poteší aj pri hraní online hier, sledovaní videí alebo počúvaní hudby a to všetko na viacerých zariadeniach súčasne. TP-Link nájdete na tejto stránke.

Router Mercusys

 

Dvojpásmový Wi-Fi router Mercusys MR70X ponúka dobrú cenu a bezdrátový prenos dát kombinovanou rýchlosťou až 1 800 Mb/s. Disponuje externími anténami, rozhraniami 1× Gigabit WAN, 3× Gigabit LAN, technológiami OFDM, MU-MIMO, Beamforming, funkciou Smart Connect aj rodičovskou kontrolou. Podporuje IPTV, IPv6 a VPN. Nechýba možnost vytvorenia siete pre hostí.

Mercusys MR70x
Wi-Fi router Mercusys MR50G je lacnejšia verzia (cena sa pohybuje okolo 30 eur), zaisťuje bezdrátové pripojenie s podporou štandardu Wi-Fi 802.11 a, b, g, n, ac. Pracuje v 2 pásmach (2,4 GHz a 5 GHz), na ktorých poskytuje rýchlosť 600 a 1 300 Mb/s.

Ak túžite pripojiť oveľa viac zariadení, ideálny je systém Mercusys Halo H50G zložený z troch routerov. Vytvára jednotnú bezdrátovú sieť s pokrytím 550 m2. Prenos dát kombinovanou rýchlosťou je až 1 900 Mb/s. Každá jednotka má tri gigabitové porty RJ-45. Môžete k nemu pripojiť až 100 zariadení! Mercusys nájdete tu.

Aké sú rôzne typy štandardov Wi-Fi?

Wi-Fi je globálny štandard a na zabezpečenie bezproblémového pripojenia zariadení existujú špecifikácie, ktoré musí dodržiavať. Tento štandard je známy ako 802.11 a písmená a, b, g, n, ac a nová ax, ktoré za ním nasledujú, označujú verziu. Verzie sú navzájom kompatibilné, ale pripojenie k staršej verzii znamená, že vaše zariadenie bude obmedzené na nižšiu rýchlosť. S vydaním 802.11ax vstúpila do platnosti nová metóda pomenovania, ktorá pomáha odlíšiť staršie verzie Wi-Fi.

Foto: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie