Ako jednoducho potešíte iných? Dávajte komplimenty!

kamaratky
pixabay.com

Komplimenty sú druh meny, ktorú by svet mohol používať viac. Štúdia z roku 2012 v časopise PLOS One zistila, že dostať kompliment je rovnako skvelé ako dostať peniaze, pokiaľ ide o to, ako to váš mozog interpretuje. Navyše, malé komplimenty sú vzájomne prospešné pre tých, ktorí prijímajú aj dávajú.

“Komplimenty môžu pozdvihnúť náladu, zlepšiť zapojenie sa do úloh, zlepšiť učenie a zvýšiť vytrvalosť,” povedal profesor University of Melbourne Nick Haslam pre HuffPost. “Rozdávať komplimenty je pravdepodobne lepšie ako ich prijímať, rovnako ako dávanie darčekov alebo prispievanie na charitu má výhody pre darcu.”

Na to, aby ste niekomu zmenili deň, stačí pár sekúnd, takže si pozrite tento zoznam najlepších malých komplimentov.

1. Si taká odvážna, že si sa pokúsila zmeniť svoj život

„Naozaj prospešným komplimentom môže byť, keď niekto prechádza obdobím, v ktorom sa snaží zmeniť jeden aspekt svojho života,“ hovorí životná koučka Rachel Wallová, zakladateľka Feeling is Healing. Počas takejto doby môže človek často „premýšľať, či je na správnej ceste a či sa veci niekedy zlepšia,“ vysvetľuje. Pochválením ich statočnosti ich v tom utvrdzujete a upevňujete v nich nádej, že čokoľvek, čím prechádzajú, sa určite vyplatí. Môže to byť práve to, čo potrebujú, aby mohli pokračovať.

2. Tvoja pokožka žiari

Aj keď komplimenty na vzhľad nie sú v móde, neznamená to, že nemôžete pochváliť krásnu pleť. Sarah Payne, spoluzakladateľka kozmetického a wellness webu You Glow Gal, hovorí, že každý rád dostáva komplimenty na svoju pleť, bez ohľadu na vek alebo pohlavie. Malé komplimenty, ako aj tento, „môžu výrazne posilniť sebavedomie niekoho v spoločnosti posadnutej starnutím a krásou,“ vysvetľuje.
pixabay.com

3. Máš pekné držanie tela

Jednou fyzickou črtou, ktorá príliš často zostáva nepovšimnutá, je niečí postoj, hovorí Kelsey Zamoyski, fyzikálna terapeutka v Defy Therapy and Wellness. „Neviem vám povedať, ako sa rozžiaria tváre našich klientov, keď nám hovoria, že ich niekto pochválil za ich držanie tela,“ hovorí. Držanie tela často odzrkadľuje to, ako sa niekto cíti vo vnútri, takže ak niekomu pochválite, je to plus pre jeho fyzickú postavu a duševné zdravie.

4. Máš silnú energiu

Niekedy sa nemôžete úplne dotknúť toho, ako niekto prispel k vášmu životu, ale viete, že je obrovský. Ak je vo vašom živote osoba – či už je to kolega, člen rodiny alebo niekto vo vašej miestnej kaviarni – ktorej prítomnosť zrejme každému zdvihne náladu, dajte mu vedieť, že má skvelú energiu. Čokoľvek robia, je pre nich pravdepodobne druhou prirodzenosťou, takže kompliment bude príjemným prekvapením.

5. Bolo skvelé, že si to tak dobre urobila

Väčšina komplimentov sa môže zdať dosť vágna, takže je dôležité, aby ste niekomu dali presne vedieť, za čo ich komplimenty skladáte, hovorí Amanda Ponzar, riaditeľka pre komunikáciu a stratégiu Community Health Charities. „Nie je to len: ‚To bolo skvelé‘, ale skôr ‚Ďakujem, že ste stihli včas poslať ten naliehavý e-mail‘,“ vysvetľuje. Príjemca bude cítiť, že si ho skutočne vážite, ak uvidí, že bol zaznamenaný jeho konkrétny čin a je hodný vašej vďaky.

6. Myslíš na všetko

„Je naozaj dôležité poďakovať ľuďom za to, že si pamätajú kľúčové momenty vo vašom živote, a dať im najavo, že si vážite, že sú ohľaduplní,“ hovorí Ben Taylor, zakladateľ nezávislého poradenského portálu HomeWorkingClub. Keď si napríklad niekto spomenie, že ste mali pohovor, a opýta sa vás, ako to dopadlo, dajte mu vedieť, že ste si všimli jeho svedomitosť.

7. Vďaka tebe sa cítim dobre

“Najdôležitejšie a najpôsobivejšie komplimenty sú tie, ktoré dávajú ľuďom vedieť, že byť v ich blízkosti je dobrý pocit,” hovorí životná koučka Iva Ursano, zakladateľka hnutia Amazing Me. Pre jeho nehmotnosť však často zanedbávame dávať iným komplimenty ohľadom ich vplyvu na našu náladu. Ak vás napríklad niekto vždy rozosmeje, tak keď mu to dáte vedieť, bude sa usmievať aj on!

8. Si dobrý poslucháč

Keď si jeden z vašich priateľov – alebo dokonca neznámy človek – nájde čas, aby si vás vypočul, je dôležité dať mu najavo, ako veľmi si to vážite. V našom svete vyhladovanom pozornosťou je požičanie ucha veľkým prejavom láskavosti. Zdieľať svoje ocenenie za ich citlivosť a pozornosť je ako oplácať ich láskavosť.

9. Ovplyvnila si môj život

Či už je to učiteľ, zamestnávateľ alebo priateľ, veľa ľudí vo vašom živote vám pomôže bez toho, aby za to niečo očakávali. Netreba však veľa, aby ste im pripomenuli, že zmenili váš život k lepšiemu. Dáte im tak vedieť, akí sú dôležití a že ich prínos bol zaznamenaný.
unsplash.com

10. Naozaj máš na to talent

Každý má svoj vlastný súbor jedinečných zručností, no niekedy si možno neuvedomuje, aký výnimočný je jeho talent. Dajte niekomu vedieť, že ste v úžase nad jeho schopnosťou robiť X, Y alebo Z. Okrem toho, že im to v danej chvíli dodá impulz, pripomenie im to, že sú jedineční a výnimoční.

11. Si skvelá vo svojej práci

Pravdepodobne prichádzate do kontaktu s desiatkami ľudí, ktorých úlohou je „slúžiť“ vám v tej či onej forme. Okrem zvyčajného „ďakujem“ dajte všetkým od účtovníka až po baristu vedieť, že si vážite ich skvelú prácu. Koniec koncov, nie každý vykonáva svoju prácu s rovnakou starostlivosťou a nadšením, takže je dôležité rozpoznať tých, ktorí ju vykonávajú.

12. Si skvelý rodič

Rodičovstvo môže niekedy pôsobiť ako nevďačná práca. Ale máte možnosť to obrátiť. Či už sú to tí, ktorí vás vychovali, váš spolurodič alebo priateľ, o ktorom si myslíte, že robí skvelú prácu, dajte niekomu vedieť, že je vynikajúci rodič. Môže to byť to najkrajšie, čo za posledné týždne počul.

13. Naozaj tvrdo pracuješ

Tvrdá práca sa nie vždy vypláca — a ak áno, trvá to dlho. Ak uvidíte niekoho, kto si veci odmaká, dajte mu vedieť, že obdivujete jeho pracovnú morálku. Bude ich to motivovať pokračovať.
Foto: pixabay.com

14. Vždy ma rozosmeješ

Smiať sa na vtipoch svojich priateľov je skvelé. Ale povedať im, že si ceníte, ako sú neustále vtipní, bude pre nich znamenať skutočne veľa. Ľudia so schopnosťou vyčariť úsmev na tvári sú vynikajúcim pozitívnym momentom vo vašom živote. Dáte im pocítiť, že si ich za to vážite, ak na to poukážete.

15. Dávaš dobrý príklad

Či už je to zamestnanec, ktorý prichádza do kancelárie každý deň o 10 minút skôr, alebo vaše dieťa, ktoré sa stará o to, aby bola umývačka vždy vyprázdnená, nájdite si čas, aby ste im dali vedieť, že to vidíte a že sú skvelým príkladom pre svoje okolie. Vedieť, že naše správanie ovplyvňuje ostatných, je skvelý pocit.

16. Cením si tvoj názor

Jedným z najlepších komplimentov, ktoré môžete niekomu dať, je opýtať sa ho na názor na niečo, na čom vám záleží. Ukazujete tým hlbokú úroveň dôvery a rešpektu. Čo môže byť lepší kompliment ako toto?

17. Inšpiruješ ma

Ak máte to šťastie, že máte vo svojom živote niekoho, kto vás skutočne núti byť tými najlepšími, nájdite si čas a dajte mu o tom vedieť. Je to mimoriadne silný kompliment, ktorý takmer vždy prekvapí.

18. Si skvelý priateľ

Poznáte priateľa alebo člena rodiny, ktorému by ste mohli povedať väčšinou čokoľvek z tohto zoznamu? Je skvelý poslucháč? Inšpirácia? Vždy vás rozosmeje? Namiesto toho, aby ste sa snažili zdôrazniť každý jeden bod, jednoducho tejto osobe povedzte, že je úžasným priateľom, ktorého by chcel mať každý. Rozžiari to ich ducha a vaše puto s nimi bude silnejšie ako kedykoľvek predtým.
Zdroj: bestlifeonline.com