Ako na efektívny networking?

0
Ako na efektívny networking?
networking

O networkingu sme sa rozprávali a aj ho aplikovali na októbrovej handmade konferencii v Bratislave, ktorej sme boli súčasťou. Svoje podnikanie s ručne vyrábanými produktami predstavilo viacero handmade tvorkýň aj vďaka svojim vizitkám, profile na Instagrame a organizovanému networkingu. Počnúc najznámejšou handmade mamou a kreatívnou hlavou Kristínou Tormovou až po hlavnú organizátorku Veroniku Boškovú, ktorá handmade podnikanie a jednotlivé značky pomáha rozbiehať.

Networking je základ akéhokoľvek projektu

Ak chcete začať, máte nápad, ale nemáte naň objektívnu spätnú väzbu vašich „potenciálnych zákazníkov“, ťažko sa pohnete ďalej, alebo vytvoríte niečo, čo sa môžno bude páčiť len vám. Teraz z vlastnej skúsenosti. Projekt, ktorý by podporoval a pomáhal ženám pri štarte, ale i zotrvaní v podnikaní alebo realizovaní vlastného nápadu som mala v hlave už dávno. Rozprávala som o ňom a otravovala každého, koho som stretla. Testovala som, nasávala reakcie okolia. Medzičasom sme sa sťahovali a projekt začal reálne naberať kontúry online v Budapešti. Tvorila som prvé obsahy, študovala technické možnosti a stále som mala potrebu dostávať spätnú väzbu.

Pýtať sa a diskutovať

V Maďarsku som to mohla robiť online a tak som sa pridávala do rôznych skupín a pýtala som sa. Offline som stretávala cudzie mamy v parku, a im sa nápad pozdával aj v angličtine (alebo boli len rady, že sa nebavíme o plienkach?). Občas som pričuchla k startup-ovej komunite, ktorú som objavila najbližšie, ale ihriská boli pre mňa v tom čase najpraktickejšie. Za pol roka som vyskúšala a preklikala viacero webových rozhraní, až som skončila pri klasickom wordpresse, ktorý mi ponúkol všetko, čo som potrebovala. Pekný dizajn, flexibilita a bolo to aj pre mňa – netechnický typ. Medzičasom som otravovala na Facebooku aj ďalšie podobne naladené kamarátky, aby sa pridali.

Akčné ženy a Akční ženy

Následne sme sa presťahovali do Brna. Tu sa mi naskytlo hneď viacero možností. Hneď prvý deň v škôlke ma oslovila akčná mama – Noemi Vranková, ktorá teraz stojí za „českou sestrou“ a portálom Akční ženy. Vtedy sme ešte netušili, že sme susedky z jednej dediny, že sa budeme nie len kamarátiť, ale i úzko spolupracovať. Že budeme vymýšľať bláznivé veci, plniť si sny, organizovať eventy v Čechách, že pôjdeme na Maltu a kto vie, čo ešte:) Myslíte, že sa dejú náhody? Ja si myslím, že jednoznačne nie. Noemi okrem iného žila skoro 2 roky na Malte, a tak ma namotivovala a ja som si zorganizovala pobyt…

https://www.instagram.com/p/BkBPW8IAGP7/?taken-by=akcnezeny.sk

Akčné ženy na Malte

Viete kde vznikol nápad s výletom pre akčné ženy? Pred rokom som bola na spomínanom vzdelávaco jógovom pobyte, kde som spoznala super ľudí. V zahraničnej jazykovej škole, kde gro triedy tvorili šikmookí študenti, Nemci, Taliani a vôbec ľudia z celého sveta som stretla slovensky hovoriace mladé dievča. Keby sme sa nenetworkovali, len by každý pozeral do svojho zošita, netušila by som ani, že je zo Slovenska. Keď mi povedala, že študuje posledný ročník na vysokej škole, popritom už rok úspešne podniká a čo všetko stihla, musela som o nej napísať v magazíne. Za 21 dní na Malte som si ju zamilovala. Myslím Maltu. Ale aj Krizstínu! Jej entuziazmus, prístup, zodpovednosť a energiu. Povedali sme si, že niečo spolu musíme vymyslieť, a tak sa aj stalo. Viac ako 20 akčných žien bolo tento rok na Malte. Vzdelávali sme sa, jogovali, výletovali a rady to zopakujeme znova.

https://www.instagram.com/p/Bn7HxiVgxec/?taken-by=akcnezeny.sk

Ako vznikli akčné ženy?

Preskočila som ale fázu „Akčné ženy“. Mala som zaregistrovaných už x domén, ale žiadna mi úplne nesedela a zistila som, že sa nechcem orientovať len na mamy. Prečo obmedzovať ostatné ženy a vôbec, všetky sa v prvom rade chceme cítiť ako ženy, nie? Keď som si v jeden večer vypisovala aj s Katkou Hodorovou, ako by sme sa mohli nazývať, vznikol chtiac, či nechtiac názov akčné mamy, a na to akčné ženy. Odvážne? Provokujúce? Také tu ešte neboli?

Reakcie boli a sú doteraz rôznorodé, ale kto nás už pozná, ten vie. Nie sme žiaden ezoterický ani feministický spolok. I keď feminizmus je veľká téma, sústredíme sa na podporu, networking, podnikanie a na naše vzdelávacie podujatia chodia prekvapivo i muži. Samozrejme, opäť som testovala v praxi a skúmala reakcie okolia. Chodila som na rôzne podujatia v Čechách i na Slovensku a využila som každú príležitosť na prezentáciu nápadu. Popritom vznikalo logo.

Ako sme tvorili logo?

Presne pol roka trvalo, kým sme prišli k finálnej verzii. Verili by ste tomu? Kreslila som si, snívalo sa mi, no nič z toho nebolo dosť dobré. Dostatočne originálne. Pocitovo komplexné. Zachránila ma moja švagriná, výborná umelkyňa a grafička zároveň – Barbora Novotná. Predostrela mi x nápadov, hrala sa s vlnovkami, ladila neskutočné detaily, až sme skončili pri logu, ktoré máme dnes. Nikdy som netušila, že tvorba vizuálnej identity môže byť tak fantasticky zložitý proces plný otáznikov, pocitov a realizácie. Ale o tom ešte inokedy viac.

Prvé šampanské sa otvorilo na stole v Brne 28. augusta 2017 spoločne s Maťkou Beňovou, ktorú teraz môžete stretávať na každom našom evente ako moderátorku. Keď som jej predostrela cez telefón myšlienku v čakárni u zubára, bola ňou úplne nadšená. Zorganizovali sme si teda v Brne spoločný víkend.

https://www.instagram.com/p/BYVIgzIlTlf/?taken-by=akcnezeny.sk

Prvý rozhovor

Koncom augusta sme tiež uverejnili prvý rozhovor s kostýmovou vývarníčkou Radkou Dudášovou Sukany. Cieľom bolo odprezentovať na našom portáli predovšetkým šikovné ženy, ktoré ešte inde v médiach neboli.

Viete, čo sa nám stalo? Rozhovor si najprv neprečítal skoro nikto. Následne sme ho zdieľali u nás, no stále to nebolo žiadne terno, keďže naše „siete“ tvorilo zopár kamarátok, čerstvých nadšenkýň a našich mám. Potom ho prezdieľala z radosti aj Radka u seba, na svojich stránkach, tiež sme ho pridali do rôznych skupín, kde sme sa uviedli, a nabralo to obrátky. Len vďaka „online networkingu“ si ho za pár dní prečítalo viac ako 3 000 ľudí. Je to málo? Pre nás to bol vtedy celý vesmír:)

https://www.instagram.com/p/BYc6b7Dl7sX/?taken-by=akcnezeny.sk

Prečo neostávať v online priestore

Tvoríme a fungujeme online. Mnohé z nás pracujú z domu. Od prvého rozhovoru do začiatku decembra uplynuli 3 mesiace a my sme intenzívne fungovali online. Publikovala som, postupne pribúdali autorky, za pochodu sme sa učili všetko, čo sme potrebovali. Rozprávala som sa cez sociálne siete s mnohými ženami, ktoré som vôbec nepoznala. Takto som nadviazala aj prvý kontakt s Tami alebo Alex, ktorá dnes úspešne vedie redakciu. Tami ma oslovila na mediálnu spoluprácu pri organizácii súťaži pre mamy a so Saškou som pripravila rozhovor a ona začala postupne písať.

https://www.instagram.com/p/Bj8DomfghIn/?taken-by=akcnezeny.sk

V decembri toho začalo byť už neúrekom. Technické výpadky, sociálne siete, tvorba obsahov, prvé spolupráce, odpisovanie desiatkam žien denne… Mala som obrovskú potrebu spoznať ženy, s ktorými si píšem, o ktorých píšem a ktoré píšu pre nás a zapájajú sa. Zorganizovali sme preto prvý networkingový event akčných žien.

Prvá predvianočná akcia – šťastné a veselé ženy

Pôvodná myšlienka stretnúť sa pod jedličkou, dať si punč  a spoznať sa, prerástla zaraz v niečo väčšie, a tak sme si prenajali celé LAB café na SNP. Pozvali sme si 8 inšpiratívnych žien, väčšinu z nich sme dovtedy poznali len z online priestoru a niektoré mali vystúpiť prvý krát. Celé sme to nejako pripravili, ženy sme uvítali, pripili si punčom, Maťka to celé odmoderovala a odprezentovali sme 8 žien. Takto som spoznala Tami, Veroniku Boškovú, Zuzku Csontos, či Sašku osobne.

Výsledky networkingu

Za necelý rok sa vytvorili väzby, spolupráce, kamarátstva a najmä radosť z toho, že sa navzájom krok po kroku posúvame a realizujeme naše sny. Pred rokom by sa mi ani nesnívalo, že:

  • že budeme obľúbený, čítaný online magazín a že dokonca založíme aj českú verziu akcnizeny.com!!!
  • že k nám budú každý deň organicky pribúdať nové ženy, či už ako expertky, autorky alebo čitateľky
  • že pripravíme a zorganizujeme za rok spolu 38 eventov na Slovensku a v Čechách.
  • že vytvoríme v Inchebe na Interbeauty, ktoré navštevuje viac ako 5000 žien networkingovú zónu a celodenný program na pódiu.
  • že o nás budú písať a hovoriť iné média
  • že spojenie AKČNÉ ŽENY = značka
  • že vytvoríme funkčný tím, za ktorý som neskutočne vďačná.

Problém ako príležitosť

Pravdaže, nesnívalo sa mi ani o tom, že veľa víkendov a nocí strávim s týmto projektom online. Ani to, že mi občas nedá spávať. Alebo že web napadne vírus. Alebo, že padne systém. Už vôbec sa mi nesnívalo o tom, že mi reklamný partner jednoducho nezaplatí faktúru za spoluprácu. Alebo, že video rozhovory, na ktorých nonstop pracujeme 3 mesiace ja, Tami, Maťka Beňová a je v tom zakomponovaných množstvo ďalších žien, ktoré kvôli tomu, aby prišli do štúdia na rozhovor, cestujú zďaleka, a nakoniec vám niekto zadrží celú vašu snahu a trojmesačnú prácu, celý video materiál, všetky relácie, lebo sa tak jednoducho rozhodne. K problémom sa však staviame ako k príležitosti. V prvom rade je to veľké poučenie a my ženy by sme sa naozaj mali riadiť v rozhodovaní s kým spolupracovať predovšetkým intuíciou. 

  • Aký mám prvý pocit z danej osoby? Hreje ma pri srdci, keď sa stretnem s daným človekom? Teším sa naňho? Alebo mám zmiešané pocity, či mi dokonca zviera žalúdok? Jednoznačné to nemusí byť hneď. Stačí, že vám niečo neladí. Networkujme, stretávajme sa s partnermi, dodávateľmi, kolegami… A riaďme sa pocitom, ktorý v nás vyvolajú a následne zanechajú.
  • Nenechajme si vziať nadšenie po prvom neúspechu. Je to len škola a nejde o život, nejde o nič.
  • Bez spolupráce a networkingu nie sú „koláče“. Ak podnikáte, potrebujete sa stretávať. Aj s konkurentmi, ktorí robia presne to isté, čo vy. Navzájom sa inšpirujete. Dokážete tak podnietiť svoju vnútornú súťaživosť a verte tomu, že dobrá rada sa vám vráti a spolu v istých veciach dokážete viac. Založte si asociáciu, či skupinu.

Aktuálne sme sa presťahovali do Prahy. Už som sa pridala do skupín ako „Holky z marketingu“ a plánujem si vytvoriť aj vlastnú skupinku žien, ktoré sa venujú presne tomu istému. Riešia rovnaké starosti a radosti. Možno konkurenčný portál v Čechách. Veľmi sa na to už teším.

https://www.instagram.com/p/BmYNb0Igpqr/?taken-by=akcnezeny.sk

žiadne príspevky na zobrazenie