Ako neprísť o lesk vašich obľúbených šperkov

0
Ako neprísť o lesk vašich obľúbených šperkov

Aby si vaše šperky zachovali atraktívny vzhľad po dlhú dobu, mali by ste dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. Ide o nenáročné kroky, pomocou ktorých môžete vaše šperky chrániť pred poškriabaním a inými chybami.

Niektoré zaujímavé tipy na takúto nenáročnú starostlivosť vám prinášame aj v našom článku, aby ste si mohli lesk a krásu vašich vzácnych šperkov užívať veľmi dlho a bez návštevy zlatníctva.

Vyvarujte sa nepriaznivým vplyvom prostredia

Pri ťažkých fyzických prácach šperky nikdy nenoste. Chráňte vaše nové diamantové prstene pred mechanickým namáhaním, inak sa môže kovová časť šperku zdeformovať a kamene sa môžu poškodiť.

Vyhnite sa kontaktu šperkov s kozmetikou, ako sú napríklad krémy, pleťové vody, parfumy a iné látky. Pôsobením týchto prostriedkov sa môže zmeniť farba kovu a povrch šperku poškodiť. Rovnako nedovoľte, aby vaše šperky prišli do styku s čistiacimi prostriedkami – chemické látky, z ktorých sú vyrobené, môžu šperky znehodnotiť.

Vyhnite sa noseniu šperkov v oblastiach s intenzívnym UV žiarením a vysokými teplotami. Priame slnečné svetlo môže pôvodný vzhľad šperkov poškodiť a zničiť. Takže voľné a pevné parapety radšej využite na kvety alebo iné ozdoby interiéru, určite nie na uloženie šperkov.

Šperky s tyrkysovou, jantárovou, perleťovou a korálovou úpravou môžu pri pôsobení chemikálií a priameho slnečného žiarenia stratiť farbu i lesk.

šperkyDajte si pozor na skladovanie

Šperky skladujte v puzdrách na suchom mieste. Ideálne sú na to určené šperkovnice. Aj keď nemáte vždy čas, nedovoľte, aby sa šperky navzájom v šperkovnici dotýkali, inak môže dôjsť k ich poškriabaniu. Rovnako môže poškodiť vaše obľúbené diamantové náušnice aj zle zvolené oblečenie  v oblasti dekoltu, čo platí najmä v zime, keď nosíme kapucne, čiapky a šály.

Správna starostlivosť a čistenie

Znečistené šperky s kamienkami by ste mali čistiť špeciálnymi čistiacimi prostriedkami, ktoré si môžete kúpiť v zlatníctve alebo drogérii.

Jemné čistenie však môžete vyskúšať aj doma. V teplej mydlovej vode sa im lesk a krása prinavráti veľmi rýchlo. Použite jemnú kefku a šperk po opláchnutí pod vodou dôkladne vysušte a vyleštite. Dávajte pritom pozor na typ mydla a tlak, ktorý vyvíjate na šperk.

Ak budete na vaše šperky brať pri nosení ohľad a dávať pozor, ako sa k nim správate, odmenia sa vám tým najkrajším leskom a dokonalým tvarom.

Zdroj obrázka:  Sofia Zhuravetc/Shutterstock.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu