Byť zaneprázdnený sa často považuje za odznak cti a znak vlastnej hodnoty, pričom nedostatok voľného času sa považuje za priamy prejav postavenia. Avšak prílišné rozvrhnutie môže negatívne ovplyvniť vaše emocionálne a fyzické zdravie, ako aj vašu schopnosť udržiavať zdravé vzťahy.
Prečo milujeme zaneprázdnenosť?
Výskum naznačuje, že vnímaná úroveň zaneprázdnenosti jednotlivca môže byť silne prepojená s jeho sebahodnotou, ako aj s tým, ako sa na jeho postavenie pozerajú iní. Jednotlivci, ktorí sú zaneprázdnení z vlastného rozhodnutia, sa môžu cítiť potrební, žiadaní a dôležití, čím sa zvyšuje ich pocit sebahodnoty.
Kultúrne došlo k posunu vo vnímaní statusu v tom, že materiálne predmety a statky už nie sú jediným ukazovateľom sociálneho postavenia človeka. Teraz ľudí, ktorí sú pracovne vyťažení, prepracovaní a majú skutočný nedostatok voľného času, vnímame tak, že majú vyšší status.
Otupenie sa zaneprázdnenosťou
Okrem spojenia s pocitmi vlastnej hodnoty a postavenia môže byť zaneprázdnenosť tiež spôsobom, ako sa vyhnúť bolestivým pocitom a situáciám alebo ich utlmiť. Ak ste veľmi zaneprázdnení, nedokážete sa sústrediť na to, čo vás trápi alebo vám spôsobuje vnútorné nepohodlie.
Zaneprázdnený vs. produktívny
Byť zaneprázdnený a byť produktívny sa môže často navzájom zamieňať. Ak ste zaneprázdnení, môžete toho mať veľa, ale to nevyhnutne neznamená, že ste produktívny alebo efektívne využívate svoj čas. Byť produktívny znamená byť schopný dokončiť úlohu alebo niečo urobiť. Na to, aby ste boli produktívni, nemusíte byť zaneprázdnení.
Byť zaneprázdnený súvisí s tým, ako trávite čas, pričom produktivita má viac spoločného s tým, čo dosiahnete.
Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom
Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom je dôležitou súčasťou prežívania zdravého pracovného a domáceho prostredia, v ktorom môžete prosperovať. Rovnováha medzi pracovným a súkromným životom bude vyzerať u každého jednotlivca inak, ale vo všeobecnosti, ak máte rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, cítite sa, že máte kontrolu nad tým, ako trávite čas, a je vám príjemne.
Ak stratíte rovnováhu medzi pracovným a súkromným životom, môžete pocítiť vyhorenie, pocit prepracovanosti, vyčerpania a odpojenia od spoločenského a/alebo rodinného života. Zlá rovnováha medzi pracovným a súkromným životom môže tiež viesť k chronickému stresu, ktorý môže ovplyvniť vaše duševné zdravie, ako aj vaše fyzické zdravie.
Vplyv na emocionálne zdravie
Keď je zaneprázdnenosť oslavovaná a podporovaná, môže sa stať, že sa budete preťažovať rôznymi povinnosťami, stretnutiami, záväzkami a zodpovednosťami. Zaneprázdnenosť môže viesť k pocitom:
- Úzkostlivosť
- Vystresovanosť
- Ochromenie
- Pocity nedostatočnosti
- Smútok
- Frustrácia
- Hnev
- Osamelosť
- Beznádej
- Neschopnosť
- Vina
Ak nedokážete dokončiť úlohy alebo dodržať mnohé povinnosti, ktorým ste sa venovali, môžete sa nakoniec cítiť vinní alebo akoby ste sklamali ostatných. Ak získavate vlastnú hodnotu prostredníctvom produktivity a plnenia úloh, pocit, že zaostávate, môže ovplyvniť vaše vnímanie seba samého.
Byť príliš zaneprázdnený a vyčerpaný môže viesť k zvýšeniu stresu a/alebo zníženiu sebaúcty. To môže vyvolať vážnejšie poruchy duševného zdravia vrátane úzkostných porúch, depresie a porúch súvisiacich s užívaním návykových látok.
Vplyv na fyzické zdravie
Zaneprázdnenosť môže viesť k obetovaniu vašej fyzickej pohody v záujme plnenia úloh. Namiesto premyslenejších rozhodnutí sa môže stať, že budete robiť rýchle rozhodnutia, ktoré súvisia s vaším každodenným fyzickým zdravím. To môže zahŕňať to, že nedáte prednosť cvičeniu na úkor práce, alebo že nespíte toľko, koľko vaše telo potrebuje. Môžete tiež zistiť, že ignorujete alebo odsúvate akékoľvek obavy o fyzické zdravie namiesto toho, aby ste okamžite navštívili lekára.
Nadmerná zaneprázdnenosť môže ovplyvniť vaše fyzické zdravie spustením alebo zhoršením:
- Svalového napätia a bolesti
- Nepokoju
- Nespavosti
- Bolesti hlavy
- Zápalu
- Imunitnej funkcie
- Únavy
- Sexuálnej túžby
- Problémov s trávením
- Srdcovo-cievneho ochorenia
Vplyv na vzťahy
Náročné plány môžu ponechať len veľmi málo času (alobo žiadny čas) na zmysluplné kontakty s ostatnými. Môžete sa cítiť izolovaní a osamelí, ako aj tí okolo vás
sa môžu cítiť odmietnutí alebo nahnevaní na vašu nedostatočnú dostupnosť. Vzťahy s priateľmi, rodinou a manželom môžu trpieť kvôli vášmu prehnanému rozvrhu.
Vzťahy si vyžadujú čas a úsilie od všetkých zúčastnených strán. Ak vás povinnosti ťahajú viacerými smermi, môžete sa cítiť vystresovaní a neschopní sa plne zapojiť do vašich vzťahov.
Liek na zaneprázdnenosť
Každý bude mať vlastnú predstavu o tom, čo pre neho znamená byť príliš zaneprázdnený. Ak sa cítite prepracovaní, preťažení alebo vyhorení, je dôležité uprednostniť svoje zdravie a pohodu. Hoci môže byť ťažké posunúť svoje priority a čas, môže to viesť k zvýšeniu duševnej a fyzickej pohody, ako aj k pevnejším vzťahom s vašimi blízkymi.
- Praktizujte všímavosť ako spôsob, ako sa spojiť so sebou samým, pozorovať svoje myšlienky bez posudzovania a uzemňovať sa. To môže tiež pomôcť prerušiť pretekajúcu myseľ, ak sa cítite ochromení.
- Ak je to možné, naplánujte si dovolenku alebo pobyt pre seba (a nezapĺňajte ju aktivitami), aby ste sa mohli dobiť.
- Urobte si prioritu z trávenia času so svojimi blízkymi. Môže vám to pomôcť cítiť sa prepojení, milovaní a plní energie.
- Venujte sa každý deň krátkej chvíli, aby ste sa ocenili. To môže zahŕňať hovorenie si pozitívnych afirmácií alebo písanie denníka o jednej veci, za ktorú ste každý deň vďační.
- Stanovte si hranice s ostatnými a pripomeňte si, že je v poriadku povedať „nie“.
Obetovanie svojho blahobytu, aby ste sa preťažili, môže mať z dlhodobého hľadiska vážne následky.
- Pripomeňte si, že vaša sebahodnota nepochádza z produktivity alebo zaneprázdnenosti. Vymyslite si vetu, ktorá vyjadruje, čo pre vás znamená sebahodnota alebo prečo sa máte radi, a skúste si ju každý deň recitovať.
- Nastavte si pripomienku na telefóne alebo si doma uverejnite poznámku, ktorá vám pripomenie, aby ste sa nadýchli a našli si čas pre seba.
- Ak máte problémy s každodenným životom alebo si všimnete, že vaša celková kvalita života sa znížila, spojte sa s terapeutom.
- Stanovte si pre seba primerané očakávania, pokiaľ ide o to, koľko si môžete pohodlne vziať, a vedzte, že sa to môže časom zmeniť.
- Ak používate zaneprázdnenosť ako nástroj, ako sa vyhnúť nepríjemným myšlienkam alebo pocitom, skúste zistiť, čomu sa obávate čeliť. Ak sa vám to zdá príliš zdrvujúce, je dobré obrátiť sa na terapeuta, ktorý vám môže pomôcť.
- Naplánujte si svoj pracovný alebo rušný čas a svoj voľný čas po kúskoch. Vždy sa uistite, že si počas dňa necháte čas pre seba, aj keď je to len malá prestávka, a schválne sa odpojte od práce.
- Zaslúžite si nájsť si čas pre seba, či už to znamená celú dovolenku alebo mini prestávky počas dňa. Ak to urobíte, je to pre vás dôležitá pripomienka, že ste hodnotná osoba.
Slovo na záver
Aj keď zaneprázdnenosť môže pozitívne ovplyvniť vaše sebavedomie, ak ste natoľko zaneprázdnení, že sa nedokážete starať o seba, tráviť čas s blízkymi a užívať si voľný čas, nadmerná angažovanosť môže mať v skutočnosti škodlivý vplyv na vašu celkovú pohodu. Aj keď sa môže zdať náročné presunúť priority, oddýchnutie si od práce alebo zbytočných povinností a úmyselný odpočinok a čas pre seba môže výrazne zvýšiť kvalitu vášho života.
Zdroj: pixabay.com, verywellmind.com