Začnite písať ak chcete vyhľadať článok

MAGAZÍN PR ČLÁNKY

Ako oslavujú Veľkú noc ľudia v Európe? Ktorý národ varí veľkonočné pivá?

Zdieľať

Hoci súčasná mimoriadna situácia pretrváva na celom svete už druhý rok, obľúbené jedlá a pohodovú Veľkú noc si môžeme dopriať aj za aktuálnych okolností. Tesco prináša nakupujúcim na Slovensku potraviny už 25 rokov, pričom zákazníci sa aj v období pred nadchádzajúcou Veľkou nocou môžu spoľahnúť, že si v ktoromkoľvek spomedzi 153 obchodov reťazca nakúpia všetko potrebné.

Nakupujúci čoraz viac oceňujú možnosť urobiť svoj nákup bezpečnejšie s použitím moderných technológií v prevádzke alebo online z pohodlia domova, hoci aj na diaľku pre rodinu.

Veľká noc s obľúbenými jedlami

„Veľkonočné sviatky v sebe spájajú hodnotný čas strávený s najbližšími vrátane mnohých pekných zvykov a tradícií. Aj napriek pretrvávajúcim reštrikciám v spoločnosti nám v Tescu záleží na tom, aby si naši zákazníci dokázali pripraviť presne takú Veľkú noc, akú chcú, a to s obľúbenými jedlami, ktoré majú najradšej. V súčasnom predsviatočnom období podľa potreby priebežne posilňujeme naše tímy v obchodoch, aby sme zabezpečili dostupnosť všetkých čerstvých i trvanlivých potravín, ako aj sortimentu ďalších potrebných produktov.

Naďalej dbáme na dodržiavanie všetkých opatrení, ktoré chránia zdravie zákazníkov i kolegov. Nakupujúcich chceme rovnako – v záujme bezpečnosti seba i ostatných – požiadať o ich dodržiavanie. Zároveň prosíme, aby si aj vzhľadom na pretrvávajúce mimoriadne okolnosti nenechávali svoj veľkonočný nákup na poslednú chvíľu, ale naplánovali si ho ideálne v predstihu,“ zdôraznil Martin Kuruc, CEO Tesca na Slovensku.

Online nákupy

Zákazníci môžu na svoj veľkonočný nákup využiť aj službu Online nákupy. Obľúbená služba od Tesca má aj naďalej dostupné voľné dodacie kapacity v dňoch pred blížiacimi sa sviatkami. Reťazec v uplynulom roku dostupnosť Online nákupov výrazne rozšíril – k dispozícii je už pre 2,8 milióna ľudí a 1,1 milióna domácností. Výhody Tesco Online nákupov sú od konca minulého roka dostupné už aj pre zákazníkov v Dunajskej Strede, Brezne, Liptovskom Mikuláši či ďalších mestách a obciach.

„Veľmi ma teší, že v porovnaní s minulým rokom ešte viac narástla obľúbenosť našich inovatívnych služieb vrátane Online nákupov, ktorých dostupnosť sme medziročne výrazne rozšírili. Naši nakupujúci si už zvykli, či už pri nákupe v obchode alebo online, že Tesco im prináša čerstvosť, dostupnosť a širokú ponuku tak, aby si kedykoľvek dokázali nakúpiť všetko potrebné pod jednou strechou,“ uviedol Martin Kuruc z Tesca.

Služba Scan&Shop

Nakupujúci čoraz viac oceňujú možnosť urobiť svoj nákup bezpečnejšie s použitím moderných technológií priamo v prevádzke. Služba Scan&Shop vo viac ako 40 obchodoch Tesca aj pred Veľkou nocou šetrí čas a prináša zákazníkom ešte vyšší komfort. Nakupujúci môžu priamo počas nákupu vkladať nákup do vlastnej tašky bez vykladania pri pokladni.

Využívanie takýchto skenerov odporúčajú v súčasnej mimoriadnej situácii aj úrady zodpovedné za ochranu verejného zdravia. Čoraz obľúbenejšou sa stáva aj ďalšia služba od Tesca, ktorá pod názvom Klikni&Vyzdvihni
umožňuje zákazníkom zrealizovať svoj nákup online a vyzdvihnúť si ho vo zvolený čas vo vybraných obchodoch reťazca.

Pohodová Veľká noc: Takto oslavujú ľudia v Európe

Hoci koronakríza už po druhý raz obmedzí veľkonočné stretnutia, veľkonočný čas môže vyplniť príprava tradičných jedál. Inšpirácia sa dá čerpať aj zo zahraničia, keďže veľkonočné zvyky a špeciality sa naprieč jednotlivými štátmi výrazne líšia:

 • Fíni pripravujú špeciálny dezert mämmi. Podobá sa ovsenej kaši. Po pomalom pečení sa podáva s krémom a cukrom.
 • V Poľsku patrí k symbolom Veľkej noci požehnaný košík, v ktorom sú kraslice, chlieb, klobásky. Typickým je národný koláč mazurek z piškótového alebo marcipánového cesta plnený figami, hrozienkami, orechmi, mandľami. Na veľkonočné raňajky nesmie na stole chýbať biely boršč z kvasu z pšeničnej múky,
  vody a vývaru zo šunky, do ktorého Poliaci dávajú smotanu, natvrdo uvarené vajíčka, chren a klobásu.
 • V Maďarsku na sviatočnom stole nechýbajú najmä tradičné lokálne pochúťky, ponúkajú aj obdobu našej vianočky v tvare menších buchiet. Keďže v tejto krajine rastie v mnohých lokalitách medvedí cesnak, zvyknú sa pripravovať jedlá s jeho súčasťou. Gazdovia si na Veľkú noc nechávali výbornú domácu slaninku a klobásu,
  ktoré rozdávali práve v tento sviatok.
 • S Českom máme spoločnú nielen históriu, ale aj množstvo zvykov vrátane Veľkej noci. Tradičné pochúťky sú podobné tým našim. Odlišný je mazanec, ktorý sa vyrába z kysnutého cesta a podobá sa našej vianočke.
 • Dánske pivovary na Veľkú noc pre svojich zákazníkov varia špeciálne veľkonočné pivá.
 • Íri dodržiavajú veľkonočný pôst, počas ktorého jedia hlavne obľúbené solené ryby –haringy. Ich tradičným veľkonočným jedlom je pórová polievka a pečené jahňa.Tradícia hovorí, že správny Ír musí zjesť na Veľký piatok aspoň jedno vajíčko.
 • V Spojenom kráľovstve sa veľkonočné jedlá líšia podľa toho-ktorého regiónu. Jahňacina sa teší veľkej obľube napríklad v Anglicku. Pečené jahňacie stehno, dusená zelenina, kapusta a mätová omáčka sú neodmysliteľnou súčasťou Veľkej noci v anglických domácnostiach. Typickým škótskym veľkonočným jedlom je ovocný koláč s názvom Simnel Cake, ktorý má 11 marcipánových guľôčok, čo másymbolizovať 11 apoštolov. Tradíciu majú aj Hot cross Buns, čiže korenené bochníky (mazance) s krížom navrchu ako ozdoba.
 • Nemci na Zelený štvrtok jedia tradične zelené jedlá. Medzi ne patrí aj typická polievka z vňate trebuľky, ktorá sa podobá na petržlen. Chýbať nesmie typický veľkonočný koláč Ostertfladen z lístkového cesta s hrozienkami.
 • Keď sa pozrieme na východ na ruskú pravoslávnu Veľkú noc, tú slávia Rusi o niekoľko dní neskôr ako my. Počas nich pripravujú domáce lievance bliny a nechýba chlieb kulich či syrová paska. Tento dezert v tvare pyramídy sa pripravuje z masla, vajec, tvarohu, smotany, orechov, kandizovaného ovocia a mandlí.
 • Jedlá a tradície v južnej Európe sú celkom iné. Taliani jedia počas Veľkej noci praclíky, ktoré symbolizujú zopäté ruky pri modlitbe. Ich koláč compa pasqual zase pripomína holubicu. V benátskych rodinách nechýba brioškový chlieb gubana plnený čokoládou a hrozienkami.
 • Portugalci na Veľký piatok upaľujú slamené figuríny Judáša a jedávajú vajíčkové omelety.
 • Španieli tradične pripravujú mäsový koláč plnený chorizom a vajíčkami.
 • V Grécku spolu hodujú celé rodiny a na stole nesmie chýbať koláč podobný našejvianočke so zapečeným vajíčkom navrchu.

Všetko o veľkonočných nákupoch aj zaujímavé recepty nájdete na:
https://tesco.sk/hello/sezona/velka-noc/

Tagy
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

 • 1

Aj toto by sa vám mohlo páčiť

Zanechaj nám svoj komentár