Ako pomôcť svojej blízkej komunite počas pandémie koronavírusu?

0
Ako pomôcť svojej blízkej komunite počas pandémie koronavírusu?

Žiadna pandémia ľudstvu neprináša veľa pozitívneho. V súčasnosti sme nútení byť v izolácii pre dobro spoločnosti – ako hovorí výrok, ktorý práve koluje slovenským internetom: „držme sa dnes od seba ďalej, aby sme sa zajtra mohli objať“. Aj počas pandémie si však navzájom môžeme pomôcť rôznymi spôsobmi – či už susedovi, priateľom, alebo lokálnemu podnikateľovi.

V posledných dňoch sa stretávame najmä s negatívnymi emóciami – je to strach o naše zdravie a rodinu, úzkosť, sociálna izolácia a obavy o budúcnosť. K tomu všetkému nám na pohode nepridáva ani panika v obchodoch, kde v sekunde miznú základné potraviny. Na toto všetko však existuje liek. Je ním jednoducho ľudskosť a láskavosť. To teraz potrebujeme viac, ako kedykoľvek predtým. Všetko však začína od jednotlivca.

Príkladom nám môžu byť Taliani, ktorí si v karanténe navzájom vyjadrujú podporu a spolupatričnosť spevom na balkónoch. Nie je žiadnym prekvapením, že s týmto gestom prišli práve vynálezcovia známej vety: la dolce far niente (t. j. sladké nič nerobenie). Aj takáto zdanlivá maličkosť dokáže rozptýliť negatívne myšlienky, zatiaľ čo sú všetci ľudia zavretí doma. Hudobnými aktivitami na balkónoch si krátia čas aj obyvatelia Španielska.

https://www.facebook.com/akcnezeny.sk/posts/1450530568440972?__tn__=-R

Čo keby sme však zašli ešte ďalej? Je množstvo spôsobov, ako v tejto situácii pomôcť vašej blízkej komunite ľudí. Dá sa to aj bez priameho kontaktu, stretnutí veľkých skupín, bez cestovania a dokonca aj popri práci z domu.

Seniori sú na prvom mieste

Pre starších občanov, ktorí boli ešte pred koronavírusom značne odčlenení od spoločnosti, môže byť súčasná izolácia ešte viac skľučujúca. Ide zároveň o skupinu, ktorá je vírusom najviac ohrozená. Aj preto by mali byť seniori našou hlavnou prioritou.

Čo môžete urobiť? Ponúknite seniorom pomoc v podobe nákupov alebo im pomôžte zaobstarať ochranné pomôcky. Avšak aj obyčajné zaklopanie na dvere a starosť o to, ako sa im darí, bude pre nich podporou. Pre starších ľudí môže byť náročné zostávať v izolácii aj od tých zopár miest, kam bežne chodili. Milé slovo alebo krátky rozhovor sa tak stávajú veľkým prejavom láskavosti.

Základom je však ostať zdravý. Prečítajte si niekoľko tipov od odborníka, ako sa chrániť pred koronavírusom.

Rovnakú podporu potrebujú aj cukrovkári či osoby, ktoré prekonali vážnejšie choroby. Tiež sa ocitli sa v rizikovej skupine nákazy a možno budú potrebovať pomoc s nákupom potravín a liekov. Ak máte takýchto ľudí vo svojom okolí, zistite, či im s týmito dennými maličkosťami niekto pomáha.

Slovensko je v tomto, zdá sa, vzorovým príkladom. V mnohých slovenských bytovkách a dedinách visia oznamy, ktorými najmä mladí ľudia pomáhajú izolovaným seniorom.

https://www.instagram.com/p/B9oyGRTAvAh/

 

Strach sa v dnešných dňoch šíri rýchlo. Prebime ho láskavosťou k blízkemu okoliu.

Lokálni podnikatelia a živnostníci bojujú o prežitie

Malí podnikatelia a živnostníci stále existujú – a existovať chcú aj naďalej. Na nich má pandémia priam devastačné následky. Mnohí podnikatelia prišli o zákazky, čo pre nich znamená straty a nezaplatené šeky. Nedovoľme, aby šikovní ľudia navždy zatvorili brány svojich podnikov.

Viacerí podnikatelia vymysleli záložné plány, ako naďalej pokračovať vo svojom biznise. Niektorí fungujú v obmedzenom režime (napríklad bezobalové obchody), iní svoje produkty a služby ponúkajú online. Neváhajte ich podporiť – nebude vás to stáť viac ako pár eur.

Malé a stredné podnikateľky to dnes nemajú jednoduché. Prečítajte si, aký dopad má koronavírus na ich podnikanie.

Keď sa počas dní v izolácii pustíte napríklad do online nakupovania, nech je vašou prioritou domáci výrobca oblečenia, hračiek alebo prírodnej kozmetiky. Podnikatelia a umelci predsa ďalej pracujú z domu – rovnako ako my.

Ako zákazníci máme veľkú moc rozhodnúť, koho svojim nákupom v čase krízy podporíme.

Vďaka sociálnym sieťam rýchlo zistíte, kto potrebuje pomoc

V týchto problematických časoch sú sociálne siete priam dokonalý vynález. Facebookové skupiny alebo stránky vášho mesta sú skvelým miestom, kde môžete ponúknuť svoju pomoc. Možno máte náhodou nadbytok čistiacich prostriedkov, alebo počas voľna šijete bavlnené rúška, ktoré chcete podarovať. Nie každý má totiž materiál, čas alebo schopnosti vyrobiť si ochranné prostriedky doma.

https://www.instagram.com/p/B96HMZNAsFZ/

 

Sociálne siete však samozrejme môžete využiť aj na ich primárny účel – spojenie s ľuďmi. Ak viete o niekom, kto nezvláda pobyt v izolácii, kontaktujte ho a zistite, ako sa má. Aj vám predsa dobre padne porozprávať sa s niekým o najrôznejších témach – hoci len online. Ideálne bude, ak tému koronavírus úplne vynecháte.

Prečítajte si tiež, ako akčná žena Kamila pomáha reštauráciam prežiť krízu

https://www.instagram.com/p/B96oAffDeUh/

V Amerike prišli ľudia v karanténe aj na nezvyčajnú myšlienku – mnohí sa ponúkli, že zaplatia účty a nájom tým, ktorí to potrebujú. Twitterom sa šíril inzerát: „komu sa blíži termín zaplatenia účtov a nie je si istý, či to potiahne?“

O niekoľko retweetov neskôr sa skutočne ozvali ľudia, ktorí seriózne potrebovali pomôcť – a pomoc prišla. Ďalší darcovia sa tým inšpirovali a tiež uverejnili podobnú ponuku. Ukázalo sa, že láskavosť a dobrota boli v tomto ohľade nekonečné.

Samozrejme, netvrdíme, že máte rozdať svoju výplatu neznámym ľuďom. No je možné, že vaši blízki sa s peniazmi ocitnú „na hrane“ a budú potrebovať finančnú pomoc. Keď ide o zdravie a o život, nie je nevhodné ponúknuť aj takúto formu podpory.

Ako to robí príroda?

Na záver by sme sa mohli inšpirovať slovami Briana BienkowskiehoEnvironmental Health News. Podľa jeho slov nám príroda ponúka inšpiráciu, ako zvládnuť tieto náročné časy. Napríklad stromy v lese sa počas ťažkých období navzájom podporujú, delia sa o živiny a sústredia ich pre slabších členov lesného spoločenstva. Hoci neprežívajú také zložité emócie ako my ľudia, svoje individuálne potreby a sebeckosť dávajú bokom.

To nás núti zamyslieť sa: akými ďalšími spôsobmi môžeme prispieť k dobru našej lokálnej, regionálnej, ale aj globálnej komunity? Neponárajme sa do strachu, ale pokúsme sa šíriť ľudskosť v týchto ťažkých časoch.

žiadne príspevky na zobrazenie