NAČÍTAVAM

Type to search

MAGAZÍN

Aké spodné prádlo nosili ženy v minulosti?

REDAKCIA
Share

Spodné prádlo je dnes bežnou súčasťou našich dní a len ťažko by sme si dokázali predstaviť život bez neho. Okrem toho, že chráni naše intímne partie pred chladom, je aj prevenciou voči nepríjemným infekčným chorobám. Vhodne zvolená spodná bielizeň však dokáže okoreniť chvíle vo vašej spálni a podporiť sebavedomie ženy. No podprsenka či nohavičky neboli takou samozrejmosťou aj v minulosti.

Ako plynul čas

Za prvotnú podobu spodného prádla sa považujú tzv. bedrové zásterky, ktoré nosili muži. Okrem toho, že ich chránili pred chladom, využívali ich najmä na zvádzanie a predvádzanie sa pred opačným pohlavím. Ženy mali zas okolo bedier šatku, ktorá bola uviazaná v oblasti rozkroku. Samozrejme, že tieto zásterky a šatky nemali za hlavný cieľ skryť intímne partie.

V minulosti bola nahota vnímaná ako prirodzená vec a mnohí sa ňou aj patrične pýšili. Spodná bielizeň v podobe bedrových zásteriek možno v súčasnosti už nevzbudzuje váš záujem, no je potrebné spomenúť, že s týmito zásterkami dokonca pochovávali faraónov, aby im mohli slúžiť aj v budúcich životoch.

Gladiatori – mozaika zo 4. storočia z Villa Borghese

V starovekom Ríme bolo spodné prádlo už o niečo sofistikovanejšie, dokonca sa objavovali prvé podoby suspenzora. Ženy sa očividne v minulosti netrápili spodnou bielizňou. Kto by to bol povedal, že spodné prádlo bude výmyslom muža. Nohavičky sa u nežnejšieho pohlavia objavujú až v období stredoveku, aj to iba v podobe predĺženej košele. V stredoveku bola predĺžená košeľa spodným prádlom oboch pohlaví a slúžila aj ako nočná košeľa.

Keď mali ženy svoje dni, používali košeľu so špeciálnymi rázporkami a cípmi na bočných stranách, ktoré bolo možné pretiahnuť pomedzi nohy a uviazať. Spodné prádlo pre mužov, ktoré už možno prirovnať k spodkom, sa objavilo až okolo 13. storočia. Konkrétne išlo o bielizeň, ktorá mala sťahovacie šnúrky okolo bedier a lýtok.

V 15. storočí už siahali iba do polovice stehien a presne v tomto období prichádzajú aj prvé dámske nohavičky, ktoré siahali až po kolená. Termín spodná bielizeň sa však objavil až okolo 20. storočia, teda v období, keď spodné prádlo nadobudlo svoje uznanie a bolo všetkým jasné, že je to časť odevu, ktorá sa nosí pod oblečením.

…až po súčasnosť

Dnes by ste len veľmi ťažko zháňali spodné prádlo podobné tomu z minulosti. Tak ako sa pred rokmi ženy snažili zakryť čo najviac, aby muži mali o čom premýšľať. Tak snahou dnešného spodného prádla je mužskú fantáziu iba utvrdzovať a viac burcovať.

dedoles.sk

V súčasnosti majú rovnako muži, ako aj ženy na výber široký sortiment. Dámske nohavičky sú dostupné v niekoľkých strihoch a materiáloch. Záleží len na dáme, čo chce zakryť a čo zas ukázať. Spodná bielizeň pre mužov je o čosi skromnejšia. Pod oblečením môžu ukrývať slipy, boxerky alebo trenky. Už ide iba o to, čo uprednostňujú a v čom sa cítia pohodlne.

Prečítajte si aj článok: Módna polícia z Česko-Slovenského plesu

Napriek tomu, že nemajú toľko možností ako ženy, aj oni môžu vyzerať sexy. Stačí zvoliť správny typ a farbu bielizne, ktorá podporí ich partie. Ideálne sú boxerky, pretože sú obtiahnuté a nechajú tak vyniknúť mužský zadok, ktorým sa niektorí aj radi pýšia. Spodná bielizeň skutočne prešla kus cesty, aby sme si ju dnes mohli užívať v tejto podobe. Nebojte sa preto potešiť samého seba peknými nohavičkami či trenkami, ktoré budú stáť za to!

Tagy
REDAKCIA
REDAKCIA

Sme akčné ženy a prinášame ti príbehy a články spoločne s ďalšími akčnými ženami, ktoré robia, čo milujú a rady o tom aj píšu. Podporujeme sa navzájom v našich snoch. V tom, čo nás napĺňa a robí nám radosť. Pridaj sa k nám: https://akcnezeny.sk/registracia/ Spoločne vytvárame magazín, stretávame sa online a rovnako offline na vzdelávacich a motivačných podujatiach, ktoré organizujeme. IG: #zenyktorerobiacomiluju #akcnezeny #akcnemamy #vzdelavanie #biznis #kariera

  • 1

Zanechaj nám svoj komentár

Your email address will not be published. Required fields are marked *

X