Ako predídeme tráviacim ťažkostiam?

0
Ako predídeme tráviacim ťažkostiam?
Foto: pixabay.com

Na štedrovečernom stole nesmie chýbať ryba, kapustnica, majonézový šalát a, samozrejme,
vianočné pečivo. Chceme dopriať sebe i našim blízkym, no ako tieto jedlá konzumovať tak, aby sme si neprivodili zažívacie ťažkosti a nestrávili prvý sviatok vianočný na urgentnom príjme?

Rady nám poskytla lekárka Internej kliniky Nemocnice Košice-Šaca, MUDr. Katarína Hricová.
„Základným pravidlom je počúvať svoje telo. Nejesť nasilu „do prasknutia.“ Jesť pomalšie, pri večeri
sa radšej porozprávať, dať si prestávky a povedať si, že už mám dosť, keď to tak cítim.“

Vianoce bez sladkých dobrôt by asi neboli tými pravými Vianocami. Lekárka odporúča uprednostniť domáce koláčiky. „Spravidla obsahujú menej cukru a viac vlákniny. Oriešky či sušené ovocie sú počas
týchto sviatkov lepšou alternatívou na maškrtenie.“

Čo v prípade prejedenia?

Čo ale v prípade, že si to predsa len neustrážime a doprajeme si viac ako by sme mali? „Pomôcť môže prechádzka na čerstvom vzduchu. V krajnom prípade aj tabletka s tráviacimi enzýmami, nie však preventívne. Ak má niekto chronické ťažkosti, mal by postupovať podľa odporučení svojho lekára.“

Vianoce sú okrem iného obdobím mastnejších jedál a tvrdšieho alkoholu. Alkohol a jeho prehnané množstvo dokáže rozhádzať náš organizmus aj na niekoľko dní. Aj tu lekárka odporúča to staré známe „všetko s mierou“.

„Tráviť kombináciu mastnejších jedál a alkoholu je pre náš pankreas a žlčník mimoriadne náročná práca,“ hovorí Katarína Hricová, ale zároveň dodáva „Aby sme však len nestrašili – pohár aperitívu pred jedlom a pohár digestívu po jedle môže na naše trávenie vplývať pozitívne. Samozrejme nie pred a po každom chode.“

Lekárka odporúča to isté, čo pri jedle – vedieť sebe aj ostatným povedať dosť. Aby naše telo vedelo alkohol spracovať potrebuje vodu, dobré je preto ku každému poháriku vypiť aspoň deci čistej vody.

vecera
Foto: pixabay.com

Dodržiavať pitný režim

Pitný režim je dôležitý v každom období, nielen v lete. Nezabúdajme naň ani počas sviatočných dní. Sladené perlivé nápoje nemusia byť tou najlepšou voľbou. „Stále platí, že čistá voda, slabšie čaje či riedené ovocné šťavy sú pre nás to najlepšie.

Mnoho ľudí si neuvedomuje koľko kalórií do tela dostáva sladenými perlivými nápojmi,“ vystríha doktorka Hricová. Ani počas sviatkov netreba zabúdať na pohyb a cvičenie.
„Na záver by som každému popriala čo najviac pohody, veľa lásky aj k sebe samému a svojmu telu,“ uzatvára MUDr. Katarína Hricová.

Foto: pixabay.com

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu