Ako sa naučiť po nemecky alebo príprava na Goethe-Zertifikat

0
Ako sa naučiť po nemecky alebo príprava na Goethe-Zertifikat

Hallo! Wie geht’s? Sprechen Sie Deutsch? Odpovedali by ste „Jein (Ja und Nein)“? A myslíte tým to, že ste sa nemecky učili kedysi dávno v škole, ale už si takmer nič nepamätáte, a pritom by ste radi?

Možno po zhliadnutí tohto videa 40 nemeckých fráz zistíte, že je viac fráz, ktoré vlastne poznáte. A možno Vás také poznanie nakopne bližšie si znalosť nemčiny oprášiť. „Zum Beispiel“ tak, ako som poctivo a vcelku zábavne oprašovala ja.

Učebnica a pracovné zošity

Pre upevnenie základu som si zvolila klasickú učebnicu TANGRAM Aktuell od vydavateľstva Hueber. Učebnica mi poskytla bohatú výbavu pre skúšku Goethe Zertifikat A2. Pre úroveň A2, ktorou sa myslí schopnosť dohovoriť sa v nemeckom jazyku v bežným životných situáciách (v teréne), je potreba prejsť 4 knihy x 4 lekcie, teda dokopy 16 lekcií. K učebniciam existujú ešte pracovné zošity. Práca s nimi mi pomohla si lepšie uvedomiť jednotlivé jazykové zákonitosti.

Tangram bucher

Mnohí sa zhodnú na tom, že takýto „nezáživný“ spôsob výuky prostredníctvom nekonečných cvičení môže rýchlo človeka omrzieť a demotivovať. Koniec koncov už (ne)raz tomu tak bolo – v školských laviciach.

Preto som si zároveň našla aj alternatívnu cestu. Je ňou skupina ľudí žijúcich v Nemecku, ktorí sa zhostili výuky priamo „na ulici“. Ak hľadáte autenticitu, praktické ukážky a jednoduchosť, odporúčam stále sa zväčšujúcu knižnicu (youtube) videí Easy German.

Easy-German-Logo-300

Easy German

Zhruba prvých 100 videí z kategórie Super Easy German (pre úplných začiatočníkov) mi krásne obsahovo doplnilo moju „učebnicovú“ jazykovú znalosť a tiež nahradilo prítomnosť učiteľov. Videá pokrývajú gramatické javy, slovnú zásobu, spôsoby používania jazyka v živote, dokonca aj ustálené slovné spojenia, das heißt Redewendungen (Idioms). A tomu, že som bola (ako sa niekde hovorí) „fest-spokojná“ svedčí fakt, že po skúške s nadšením pokračujem s ďalšími vyše 200 videami v kategórii Easy German. Mimochodom odkiaľ asi pochádza slovíčko „fest“? :-D

Videá sú k dispozícii zadarmo a v prípade väčšieho záujmu je cez členstvo možné sa dostať k praktickým cvičeniam. Najnovšie je k dispozícii aj appka Seedlang.

Prečítajte si aj ako sa popasovať s anglickým jazykom

foto: pixabay.com

Deutsche Welle a film Nico´s Weg

Výuku môže spestriť aj oficiálna platforma Deutsche Welle (nemecká obdoba britskeho BBC). Do pozornosti dávam napríklad film Nico’s Weg, dostupný v niekoľkých jazykových urovniach.

Ak sa chystáte na jazykovú skúšku, vyžaduje si to ako sa správne nemecko-slovensky povie „echt pristup“. Všetky potrebné informácie ohľadom GZ skúšky vrátane termínov, podmienok a prihlášok sú dostupné online na stránke Goethe Institutu. Taktiež je možné si stiahnuť cvičebné-ukážkové materiály.

Goethe Institut Tschechien
Goethe Institut Slowakei

Záverom ešte niekoľko povzbudivých empatických videí pre všetkých, ktorí sa nie a nie odhodlať hovoriť nemecky a jedna mila epizóda zo Slovenska :-)

Viel Spaß! Los geht’s!

https://www.youtube.com/embed/hBkNyoT1jZs
https://www.youtube.com/embed/kRmHzGoyNls
https://www.youtube.com/embed/mNWYI7-pCaQ
Foto na titulke: pixabay.com

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu