Ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri plánovaní a zariaďovaní kúpeľne

Kúpeľňa, hoci zvyčajne zaberá veľmi malú plochu, je jednou z najdôležitejších miestností v každom byte alebo dome. Mala by byť preto maximálne funkčná, bezpečná a zároveň pohodlná a relaxačná.

Náš článok vám prezradí, ako sa vyhnúť najčastejším chybám pri plánovaní a zariaďovaní kúpeľne, postarať sa o všetko potrebné a nesnažiť sa šetriť na dôležitých veciach.

Vyberte si vhodné kúpeľňové materiály

Podľa štatistík trpíme najviac domácimi zraneniami v kúpeľni, takže odborníci kategoricky neodporúčajú používať v tejto miestnosti hladkú dlažbu. Len pár kvapiek vody môže stačiť na to, aby sa z povrchu dlaždice na podlahe stalo klzisko, čo je obzvlášť nebezpečné, ak sú v rodine deti alebo starší ľudia.

Vyberte si do kúpeľne mierne vrúbkované dlaždice, najlepšie so špeciálnou protišmykovou úpravou, napríklad so štruktúrovaným umelým kameňom. Prípadne, ak to predošlí majiteľ podcenil, vybavte sa špeciálnymi kobercami, ktoré môžu riziko úrazu na klzkej a mokrej podlahe eliminovať.

Myslite na úložný priestor a odolný kúpeľňový nábytok

Niektoré na prvý pohľad nepodstatné detaily vám môžu výrazne pokaziť život a náladu. Jedným z nich je nedostatok zásuviek, pretože v každej miestnosti moderného domu je veľa pohodlných zariadení. V oblasti umývadla stojí za to poskytnúť aspoň jednu zásuvku so špeciálnou ochranou proti vode, ako aj ďalšie zásuvky pre práčku, bojler atď. Správny a odolný kúpeľňový nábytok vám tento komfort poskytne.

pixabay.com

Do modernej skrinky pod umývadlo sa toho veľa zmestí a pritom vám ostane v okolí tejto zóny dosť miesta na údržbu a poriadok. Materiál kúpeľňového nábytku zvláda vysokú vlhkosť, výkyvy teplôt aj mechanické poškodenie. Takže je to určite krok smerom vpred.

Venujte pozornosť osvetleniu

Málokto z nás sa môže pochváliť kúpeľňou s oknom. V súlade s tým neexistujú žiadne prirodzené zdroje svetla, čo znamená, že bude potrebné čo najviac využívať jeho umelé zdroje. Odporúčaná schéma sú preto vstavané stropné osvetlenie okolo miestnosti a prídavné lampy v blízkosti zrkadla, pred ktorým robíte make-up alebo sa holíte a v blízkosti umývadla.

Sprcha alebo vaňa?

Väčšina z nás by sa rada ponorila do priestrannej kúpeľne, no objektívna realita má často od sna ďaleko. V malej kúpeľni má zmysel inštalovať najmä sprchu, ktorá zaberie málo miesta. Pre iných   môže byť najlepšou voľbou kombinovaný model, ktorý je hybridom kabíny so zadnou časťou a plnou vaňou. Rozhodnutie, ako si zariadiť pohodlnú a bezpečnú kúpeľňu je na vás, naše rady by vám ale nemali byť na škodu, ale úžitok.

Zdroj obrázka: Cinematographer/Shutterstock.com