Žena poľovníkom? Prečo nie!

Poľovníctvo už nie je výhradne činnosťou mužov. Svedčí o tom neustále sa zvyšujúci počet žien, ktoré sa prihlasujú na poľovnícku skúšku a zvládajú ju na výbornú.

Nie je to ale žiadna novinka. Pretože tak, ako si nežné pohlavie s radosťou obľúbilo ochutené pukacie guličky, podobne sa už v minulosti zapájali do činností, ktorých vykonávanie sme takmer s určitosťou pripisovali výhradne mužom. A výnimkou nie je ani poľovníctvo.

Dôkaz z histórie

Už v staroveku sa ukázalo, že ženy, ktoré boli aktívne v love, mali tendenciu vykonávať svoju prácu s väčšou vášňou ako ich mužskí spoločníci. Už len fakt, že lovecké božstvá starých Grékov a Rimanov, Artemis a Diana, boli obsadené ako ženy, ukazuje, že schopnosť žien byť úspešnými v love bola vysoko cenená. Dnes túto schopnosť zvyšuje samozrejme aj používanie profesionálnej Liemke termovízie a inej poľovníckej techniky. Ani v minulosti sa však lov nezaobišiel bez špeciálnej výbavy.

Prečo ale ženy tento druh aktivity fascinuje?

Trávite viac času vonku

Medzi povinnosťami doma a v práci sa od väčšiny žien vyžaduje tráviť čas v interiéri. So všetkým, čo je v ich každodennom živote dôležité, nemajú veľa príležitostí spomaliť a užiť si čas v prírode. Poľovníctvo a pohodlné poľovnícke oblečenie, ktoré zároveň chráni, im umožňuje z tejto reality uniknúť.

Nie je žiadnym tajomstvom, že trávenie času v prírode sa ukázalo ako užitočné pri znižovaní stresu, posilňovaní šťastia a zvyšovaní energie. A aj keď nie je poľovníctvo vždy o love zvierat, ale aj ochrane prírody, vždy ide o skvelý spôsob, ako tráviť viac času vonku a trochu si zacvičiť bez špeciálneho členstva.

pixabay.com

Prijímajú nové výzvy a zažívajú príval adrenalínu

Nemýľte sa, lov nie je ľahká úloha. Nie je to vysedávanie na strome, kým vám popod nos nechodí poriadny úlovok, ktorý sa dokonale postaví na jednorazový záber. Lov niekedy zahŕňa pešiu turistiku na míle ďaleko v ťažkom teréne, aby ste prenasledovali svoju korisť, alebo náročné na vašu duševnú a fyzickú odolnosť tým, že trávite hodiny vonku v mrazivých teplotách.

Poľovníctvo zahŕňa starostlivý výpočet a presnosť, aby sa zabezpečilo, že strela, ktorú urobíte, skutočne zasiahne značku, a nie odplašenie cieľa alebo jeho zanechanie bez smrteľného zranenia.

Pomáhajú životnému prostrediu

Mnoho ľudí verí, že ženy sú príliš emocionálne na to, aby lovili; že ich skutočným účelom je byť vychovávateľmi a nie vrahmi. Ale ženy sú múdrejšie. Chápu, že poľovníctvo je tiež prostriedkom na udržiavanie prirodzenej rovnováhy nášho životného prostredia. Lovom prispievajú ku kontrole populácie, predchádzajú neúmerným zdrojom potravy v danej oblasti a napomáhajú ochranárskemu úsiliu.

Zdroj obrázka: PRESSLAB/Shutterstock.com