Syndróm vyhorenia je témou, ktorá sa dotýka najmä tých, ktorí sú pod neustálym tlakom valiacim sa zo všetkých strán. Kým vyhorieť sa dá veľmi ľahko, jeho liečba nemusí byť taká jednoduchá. Preto je dôležité reagovať hneď pri prvých varovných signáloch a zaradiť do programu oddych a zmenu životného štýlu.
Poďme sa teda pozrieť na to, čo robiť, aby sme sa vyhoreniu oblúkom vyhli a zároveň sa dokázali nakopnúť do ďalších dní.
Príznaky vyhorenia
Ešte skôr, ako sa dostaneme k jednotlivým typom, je dôležité naučiť sa, aké príznaky si treba v spojitosti so syndrómom vyhorenia všímať. Zbystrite pozornosť, ak vy (alebo niekto z vášho okolia):
- veľa stresujete
- neviete nájsť motiváciu do práce
- nemáte čas
- chýba vám energia
- málo spíte
- ste pod časovým tlakom
- klesá vaša produktivita a efektivita
- pracujete bez prestávky
- často vás trápia choroby kvôli zníženej imunite
Ak ste niektorí z varovných signálov spozorovali, urýchlene začnite aplikovať nasledujúce tipy.
Plánovanie je základ
Vážte si svoj čas a používajte ho rozumne. Prácu si naplánujte rovnomerne a usilujte sa vyhnúť nárazovému nakopeniu sa práce. Ake je to možné, rozsiahle úlohy si rozdeľte na viacero menších a prideľte im splniteľný termín dokončenia. Stanovujte si vždy reálne deadliny, vyhnete sa tak stresu a frustrácii z presúvania úloh. Čas si vyčleňte aj na samotné plánovanie – uvarte si čaj, sadnite si na záhradnú hojdačku a v pokoji sa zamyslite nad ďalšími krokmi.
NIE je dôležitá odpoveď
Môže to znieť síce ako klišé, no vedieť vravieť “nie” je skutočne dôležité. Ak sa preťažíte, trpieť budú vaše projekty a v neposlednom rade aj vy. Sústreďte sa na dôležité činnosti, ktoré ste si stanovili v pláne, a venujte sa prioritne im.
Ak vám ostane čas, zvážte, či ho chcete využiť na ďalšiu prácu, alebo si doprajete oddych či spravíte niečo pre svoju domácnosť, napríklad si konečne pôjdete pozrieť vysnívané elektrické záhradné kade. Nebojte sa – odmietnutie neznamená sebectvo.
Požiadajte o pomoc
Požiadať o pomoc nie je žiadna hanba. Nemusíte si so všetkým poradiť samé, najmä ak majú vaši kolegovia voľné kapacity a vedia vás trochu odbremeniť. Vy sa tak budete môcť svoju pozornosť naplno venovať inému zadaniu.
To však platí nielen v práci, ale aj doma. Nemusíte robiť všetko sama. Ak nie ste jednočlenná domácnosť, vždy sa môže nájsť niekto iný, kto vyčistí vírivku, pokosí trávnik či pripraví večeru.
Počúvajte svoje telo
Vaše telo vám presne povie, keď je čosi v neporiadku. Bolesť hlavy, migréna, nechuť do jedla, kŕče? Telo vám takýmto spôsobom hlási, že nastal nejaký problém a treba ho vyriešiť. Neignorujte ho. Keď cítite únavu, doprajte si namiesto dvojitej dávky energetických nápojov radšej kvalitný spánok, pohyb a zdravé jedlo.
Nesľubujte hory-doly
Komunikujte so svojím okolím tak, aby vedelo, čo zvládnete, čo už je príliš. Nikto vám totiž do hlavy nevidí a nevie, že máte povinností až nad hlavu, prípadne že vám treba s niečím pomôcť.
Narovinu povedzte svojim kolegom či rodinným príslušníkom, čo od nich očakávate a čo môžu očakávať zase oni od vás. Nesľubujte klientom či spolupracovníkom to, čo nedokážete v danom časovom období zvládnuť. A to nás vracia späť k plánovaniu a ochote povedať nie.
Oddychujte
Možno to znie banálne, no ide o veľmi dôležitú radu. Naučte sa oddychovať. Nemáte predsa neobmedzené zásoby energie, nech sa telo snaží akokoľvek. Robte si prestávky počas pracovnej doby, napríklad na krátke ponaťahovanie sa, prechádzku či vypitie čaju v pokoji bez náhlenia. Hlava si tak medzi jednotlivými úlohami dokáže oddýchnuť a následne sa plne sústrediť na novú činnosť.
Rovnako to platí aj doma. Vôbec nevadí, ak voľný deň nestrávite upratovaním či kopaním v záhrade, ak to samozrejme nie je pre vás spôsob relaxu. Spoznajte radšej namiesto nekonečných povinností správne využitie sauny, zájdite si do wellnessu, užite si vo vírivke a zrelaxujte svoje telo i hlavu.
Zdroj foto: pexels.com
[…] vyhoření, […]