Ako si najať správneho freelancera?

0
Ako si najať správneho freelancera?

Ak vyvíjate svoj produkt alebo ponúkate službu, v určitej fáze prídete do bodu, keď už nestačíte držať krok s rôznymi technické novinkami a aplikáciami. Tie však náš nápad môžu posunúť vpred, a tak častokrát potrebujeme pomocnú ruku.

Niekedy potrebujeme vytvoriť kvalitný a profesionálny web, inokedy potrebujeme dobre nastaviť SEO, alebo potrebujeme naprogramovať spoľahlivý e-shop. Ale chýbajú nám potrebné technické zručnosti a nedokážeme si to zabezpečiť vlastnými silami. Kvalifikovaná pracovná sila sa zdá byť veľmi dostupná – mne samej sa už viackrát ozvali rôzni programátori a „odborníci na všetko„, ktorí mi sľubovali, že môj web dajú „do poriadku“.

Koho si však vybrať? Ak hľadáte niekoho s prijateľnou cenou za výkon, tak sa to môže odraziť na kvalite. A ani vyššia suma za služby ešte nie je zárukou kvality. Referencie taktiež môžu byť vyfabulované a pochádzať hlavne od priateľov a známych.

Tu je 8 najčastejších chýb, ktoré podnikatelia urobia pri prijímaní freelancerov:

1. Moja myšlienka je úžasná a freelanceri budú rovnako nadšení ako ja

Online freelanceri sú inšpirovaní k tomu, aby si vybudovali meno založené na svojej dobre odvedenej práci. Aj keď je to solídny základ pre pracovný vzťah, pred začatím projektu ste im úplne cudzí. Bude takmer nemožné, aby boli takí nadšení, ako ste vy.

Skúsení freelanceri budú chcieť čo najrýchlejšie porozumieť vášmu zadaniu, aby dokázali splniť, a dokonca prekročiť, vaše očakávania. Nemusia však prijať vašu víziu rovnakým spôsobom, ako vy. Freelanceri si obyčajne splnia svoju úlohu a to je všetko. Čokoľvek iné a spravené navyše je len príjemný bonus.

2. Váš nápad je nový a niekto vám ho ukradne

Vo veľmi raných fázach nápadu, sa obávame prezradiť o produkte viac, ako je potrebné. Ale ako vám má niekto pomôcť s vytvorením prototypu, ak nerozumie situácii alebo prípadu použitia, pre ktorý vytvára riešenie?

Freelanceri sú tu preto, aby vám pomohli vytvoriť prototyp produktu, ktorý ľudia budú používať na zlepšenie kvality svojho života. Nebojte sa freelancerovi odhaliť, čo je potrebné na zostavenie prototypu a na zlepšenie jeho funkcií.

Foto: Arnel Hasanovic, unsplash.com

3. Hodinová sadzba freelancera je ekvivalentom kvality

Nie nevyhnutne. Pri posudzovaní kvality freelancerov sa treba pozrieť na tieto ukazovatele v danom poradí:

1. Počet projektov / odpracovaných hodín a zodpovedajúce priemerné hodnotenie
2. Referencie od zákazníkov
3. Cena

Je lepšie dať prednosť freelancerom s veľkým počtom projektov a ratingom 90% s priaznivými referenciami zákazníkov.

4. Nevšimneme si podozrivé indikátory

Počas akejkoľvek kontroly freelancerov je dobré hľadať aj výstražné znamenia, vrátane:

  • 100% hodnotenie v rámci malého alebo veľkého počtu projektov / odpracovaných hodín – nikto nie je dokonalý.
  • Veľký podiel jednoslovných alebo dočasných zákazníckych referencií – nie je isté, že títo zákazníci sú skutoční.
  • Cena je príliš nízka – ak je cena príliš nízko nastavená, kvalita bude takmer vždy ohrozená. Je dôležité ľuďom platiť, aby mohli robiť kvalitnú prácu.

5. Ak prijímame freelancera, bude to exkluzívny pracovný vzťah

Toto od neho nečakajte. Práca freelancerov je zvyčajne charakterizovaná tým, že freelanceri podporujú súčasne viacerých klientov a sú platení viacerými stranami. Toto sa stáva problémom, keď freelancer na projekty nevyvíja primeranú úroveň angažovanosti. Väčšiemu zadávateľovi sa venuje viac a váš projekt ostáva bokom. Tomuto problému sa dá vyhnúť tým, že si stanovíte realistické, jasné a dohodnuté míľniky projektu.

6. Jediný spôsob, ako si najať freelancera, je čakať, kým nájde môj projekt

V mnohých prípadoch môžete freelancera osloviť vy sami. Sledujte rôzne skupiny na Facebooku a vytipujte si niekoho potenciálneho spôsobilého. Napíšte mu, koho hľadáte, vysvetlite mu, čo potrebujete, a vypýtajte si jeho cenník. Nezabudnite si pozrieť jeho web a práce.

Freelancera môžete nájsť napríklad v skupine na Facebooku Marketéri, optimalizátori a pod. Alebo na stránke jaspravim.sk. Niekedy to, že vás niekto osloví sám, môže byť chyták.

7. E-mail je najlepší spôsob komunikácie s najatými freelancerami

Existuje množstvo spôsobov komunikácie s freelancermi. Celkom dobré je na pravidelné informovanie o pokroku na úlohe používať službu Skype. Ak je termín projektu dlhší ako jeden týždeň, potom je na zasielanie otázok a odpovedí vhodné používať službu správ, ako je napríklad WhatsApp alebo Messenger na Facebooku.

Pointa v komunikáciou spočíva v použití toho média, ktoré urýchli pokrok a zníži nejednoznačnosť.

8. Zručnosť = odbornosť

Freelanceri fungujú na základe predaja svojich zručností. Budú ponúkať jazyky, v ktorých kódujú, či programy, v ktorých navrhujú. Toto je však súčasť ich marketingu. Mať zručnosti a byť schopný v týchto zručnostiach, sú dve úplne odlišné veci. Ak je to možné, okrem ich online reputácie si skontrolujte aj ich vzdelanie.

Tiež si uvedomte, že veľa freelancerov je samoukov. To môže byť dobré, ale aj zlé. Dobré v tom, že ľudia môžu rozvíjať a speňažovať svoje nové zručnosti. Zlé, pretože nemusia mať základné vedomosti ako súčasť formálneho vzdelávania. To sa môže prejavovať rôznymi spôsobmi, ale v konečnom dôsledku môže byť ohrozená kvalita.

Je vaša skúsenosť rovnaká? Existujú ďalšie chyby, ktoré ste urobili pri prijímaní freelancera?

Ohodnoťte článok

0

žiadne príspevky na zobrazenie

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Zadajte svoj komentár!
Zadajte svoje meno tu