Ako si užiť vianočný stres?

0
Ako si užiť vianočný stres?
pixabay.com

Do Vianoc ostáva 12 dní. Aké sú vaše prípravy? Zvládate všetko s prehľadom, zvyknete si plánovať veci dopredu? Darčeky nakupujete priebežne, pečivo pečiete vopred, alebo si všetko nechávate na poslednú chvíľu?

Vianoce: sviatky pokoja a mieru

Ja som úplne pokojná. Veď okrem bežných každodenných povinností, už musím stihnúť iba:

  • Darčeky – vymyslieť, nakúpiť, zabaliť, schovať a potom nevybuchnúť, keď ich deti nájdu, a vymyslieť si uveriteľný príbeh, ako sa dostali do skrine týždeň pred Vianocami.
  • Napísať s deťmi list Ježiškovi a na jeho základe poslať starým rodičom a ďalším blízkym zoznam potenciálnych darčekov pre deti. Pripojiť prosbu, nech im nekupujú zbytočne veľa, ktorú budú všetci ignorovať.
  • Urobiť adventný veniec a potom sa udržať v radosti z vlastnej tvorby, keď si (z nepochopiteľných dôvodov) začnem prezerať vence na Pintereste. Je mi jasné, že ten môj by prepadol aj v amatérskej súťaži škôlkárov.
  • Vyzdobiť dom zvonku a zvnútra, nezabiť sa pritom na rebríku, nenechať si zmrznúť prsty a pripomínať si, že to robím pre deti a vlastne aj pre seba. Skúsiť nezávidieť susedom, že majú krajšie vysvietené, lebo ja mám tak ako som chcela.
  • Napiecť sedem druhov vianočného pečiva (nech mám z čoho po Vianociach schudnúť) a niekoľko plechov medovníkov, aby sa deti zabavili pri ozdobovaní (zvyčajne tak päť až desať minút).

Prečítajte si aj tipy na Vianoce od zakladateľky obchodu s dekoráciami Bella Rose

kolaciky cajove pecivo
Foto: pixabay.com
  • Neprestať milovať Georga Michaela, keď počujem Last Christmas po tisíckrát v priebehu jedného mesiaca. Ok, možno dvetisíc krát počas dvoch mesiacov, keďže našťastie vianočné hity dnes už rádia hrajú od Dušičiek.
  • Dohodnúť sa s mužom, kde strávime Štedrý večer. Naplánovať logistiku toho, ako sa všetci na dané miesto dopravia, kto bude šoférovať a kto čo prinesie. Potom sa usmievať s pohárom vína v ruke, keď mi všetci hovoria, že sme to mohli vymyslieť lepšie.
  • Vysvetliť mladšiemu synovi, prečo mu starší brat tvrdí, že Ježiško neexistuje.
  • Zabaviť sa na dvoch až troch vianočných večierkoch týždenne a medzitým ešte vybehnúť s priateľmi na Vianočné trhy. To aby sme sa teda ešte stihli stretnúť do Vianoc, akoby v Novom roku už nebol čas na spoločenský život.

Cítite ten pokoj a mier? Predpokladám, že v tom nie som sama. Vianočné obdobie nám často prináša stres, hoci by sme sa, naopak, mali sústrediť na to, aby bola pohoda.

Čo na to psychológ?

Martin Miler, psychológ z poradenskej spoločnosti Ars Viae v Bratislave, hovorí, že „stres je reakcia na frustráciu z toho, že nevieme naplniť všetko, čo by sme mali, či chceli. Je to o našich potrebách. Potrebujeme nakúpiť darčeky, upratať, navariť, napiecť, vytvoriť domácu pohodu.“

Bežný život počas Vianoc nezastane

Ako som však spomínala v úvode, všetky tieto milé povinnosti sa nedejú v izolácii. „V práci potrebujeme pred koncom roka všetko dotiahnuť a absolvovať vianočný večierok. Aby sa nám nepokazili kamarátstva, potrebujeme sa stretnúť na Vianočných trhoch,“ pokračuje Martin Miler a dodáva: „Potrebujeme absolvovať vianočné besiedky detí, zároveň potrebujeme variť, prať, upratovať, nakupovať a milovať sa. A samozrejme, že by bolo fajn nezabudnúť na duchovnú stránku, adventný veniec, návštevu kostola a čas na rozjímanie.“ Akoby sme zabudli na to, že december má rovnaký počet týždňov, dní a hodín, ako ktorýkoľvek mesiac v roku.

Ako predísť Vianočnému stresu?

„Asi bude potrebné urobiť si v tom poriadok,“ radí Martin Miler, „ak má všetko najvyššiu prioritu, tak to nepôjde. Problém je, že naša hlava si dokáže predstaviť a vymyslieť aj to, čo nedokáže zrealizovať. Preto máme pocit, že ak by sme sa viac snažili, tak by to išlo. Skúste si predstaviť, že ste si zlomili nohu. Hlava si vie predstaviť, že by stačilo urobiť klik a kosť je späť, ale tá kosť to nedá, ona potrebuje svoj čas. Možno šesť týždňov, ale ak by ste sa chceli veľmi snažiť, tak to mohlo trvať ešte dlhšie. Skúste si uvedomiť, to čo je podstatné a to ostatné, môže zatiaľ ostať. A nezabudnite na humor alebo si k tomu pustite dobrú hudbu. Urobte čokoľvek, z čoho máte dobrú náladu, lebo či už sa vám všetko podarí urobiť alebo nie, Vianoce aj tak prídu a ak ich teraz nestihnete, budete musieť čakať ďalší rok.“

 

žiadne príspevky na zobrazenie