Rozprávkové Vianoce podľa zakladateľky Bella Rose – Martiny Svadbíkovej

0
Rozprávkové Vianoce podľa zakladateľky Bella Rose – Martiny Svadbíkovej
Martina Svadbíková

Miluje Vianoce, má veľkú rodinu a je odborníčkou na vytváranie krásnej atmosféry. Zoznámte sa s majiteľkou Bella Rose – Martinou Svadbíkovou.

Pripravte si hrnček niečoho dobrého, zamotajte sa do teplej deky a poďte si prečítať, ako prebiehajú Vianoce u Svadbíkovcov a ako si užiť pohodové vianočné sviatky bez stresu. Dostanete niekoľko tipov na vianočné darčeky, ktoré určite spravia radosť a dozviete sa, ako si Martina užíva celé predvianočné obdobie.

Marti, čo pre teba znamenajú Vianoce a ako si užívaš advent?

Vianoce sú pre mňa jednoznačne najkrajšie sviatky v roku! Neviem sa vynadívať na nádherne ozdobené ulice mesta, milujem posedenia vo vianočne vyladených kaviarňach, vôňu škorice, klinčekov a predvianočné stretnutia s blízkymi. Vždy si rada vychutnávam magickú atmosféru vianočných svetielok a takú tú celkovú adventnú pohodu. Úplne najviac sa však vždy teším na čas strávený s rodinou. Pečieme spolu perníčky, pustíme si vianočné pesničky či rozprávky a popíjame kakao – jednoducho si vykúzlime vianočnú atmosféru so všetkým, čo k tomu treba.

Máš “recept”, ako si užiť Vianoce bez stresu?

Máme tri deti, čiže nás je doma veľa, a to ma naučilo napríklad vymýšľať vianočné darčeky v predstihu. Vďaka tomu si potom počas adventu užijem oveľa väčšiu pohodu. Tiež je fajn pripraviť si zoznam úloh, ktoré chcete do Vianoc stihnúť, pomôže vám to lepšie si všetko zorganizovať. Vytvorte si zoznam darčekov a postupne, ako prídu nápady, ho vypĺňajte. Doplňte ešte zoznam koláčikov, ktoré chcete upiecť, čo všetko chcete vyzdobiť a podobne. Keď to budete mať na papieri “čierne na bielom”, možno vyhodnotíte (rovnako ako ja), že skutočne nepotrebujete 13 druhov vianočného pečiva a že si vystačíte aj s medovníčkami a vanilkovými rožkami. U nás doma pečieme s deťmi iba medovníčky a vždy si pri tom užijeme kopu zábavy. Moja mamina mi k tomu pošle vanilkové rožky, prípadne ešte nejaké vianočné pečivo objednám a je to.

bella rose
Foto: bellarose.sk

Tiež som sa naučila upustiť od dokonalého vianočného upratovania. Radšej ten čas trávim s rodinou a vyrazíme napríklad na vianočné trhy. Jednoducho povedané, snažte sa do príprav zapojiť celú rodinu vrátane detí a nesnažte sa riadiť úplne všetko. Vianoce nemusia byť presne podľa vašich predstáv aby ste si ich mohli užiť so všetkou parádou. Veď nakoniec, k Vianociam patrí aj tá trocha chaosu, pripečených koláčov a detských šarvátok. Z tej najväčšej neplechy je nakoniec najvtipnejšia historka a Vianoce si užijete aj medzi omrvinkami z koláčov a neumytým riadom.

Ako vyzerá vianočná výzdoba u vás doma?

Vianoce skutočne milujem a bez vianočných dekorácií si ich ani neviem predstaviť. Správne vianočné dekorácie vykúzlia dokonalú atmosféru na počkanie. Mojou srdcovkou je svietiaca papierová hviezda, ktorá nám zdobí okno každý rok. Niekedy ju nedokážem po Vianociach odložiť, takže nám robí krásnu atmosféru aj po sviatkoch. Svetelné drôtiky máme všade po dome, na poličkách na prestretom stole, v spálni ich dávam do skleneného lampášika a vždy vykúzlia tú pravú pohodu. Milujeme aj vianočných škriatkov od Maileg. Už ich máme asi 10 v rôznych veľkostiach, sedia všade možne po parapetoch či poličkách a pohľad na nich ma vždy rozveselí. Každý máme svoj vianočný hrnček, z ktorého popíjame kakao, čaj alebo kávičku pri sledovaní rozprávok. V našej vianočnej “hygge výbave” nesmie chýbať ešte teplá vianočná deka a voňavá sviečka.

https://www.instagram.com/p/BpjedrSAxO4/

A čo vianočný stromček? Máš ho každý rok v rovnakých farbách alebo ozdoby striedaš?

Stromček zdobím večer pred Štedrým dňom, aby mali deti ráno prekvapenie. Väčšinou ešte príde moja sestra, dáme si pohárik kvalitného rumu, pustíme si k tomu Lásku nebeskú a užívame si taký dievčenský večer (obvykle ešte vo vianočnom pyžame). Vianočné ozdoby máme každý rok rovnaké, ale mám takú súkromnú tradíciu – každé Vianoce na stromček pridám jednu novú ozdobu. Niekedy si ju kúpim sama, inokedy ju dostanem ako darček a vždy je pre mňa niečím jedinečná. Mám tam napríklad anjela zo starých dánskych novín, labuť z pražských trhov alebo skleneného anjelika, ktorého mi darovala moja mamina.

Máte doma ešte nejakú špeciálnu vianočnú tradíciu?

Vždy varíme tradičnú vianočnú večeru a posledné roky som pridala jednu novinku – ako spomienku na moje milované Dánskou – a tou je dezert Ris a la mande. V podstate je to vychladená ryžová kaša so smotanou a nasekanými mandľami, preliata horúcou omáčkou z čerešní. Dôležité je, vždy nechať v dezerte jednu mandličku celú. Kto ju pri jedení nájde vo svojej miske, dostane ako odmenu malý darček.

Prečítajte si aj tip na vianočné linecké koláčiky.

Foto: bellarose.sk

Dáš nám pár svojich tipov na vianočné darčeky?

Ak by som mala “vypichnúť” nejaké kúsky od nás z Bella Rose, určite je mojím favoritom napríklad kvalitná prírodná kozmetika alebo luxusná vonná sviečka od SKANDINAVISK. Módnemu nadšencovi spravia radosť nadčasové hodinky od Cluse alebo jedinečné šperky z ručne opracovaných drahých kameňov od Decadorn. Milovníka dizajnu určite poteší nejaký kúsok od Kähler, nadšenému cestovateľovi vykúzlite úsmev na tvári napríklad štýlovým púzdrom na cestovné doklady alebo cestovateľským zápisníkom. Veľmi dobrý darčekom sú aj vintage lyžičky s razenými českými a slovenskými nápismi od La De Da Living!, napríklad tie s nápisom “Ľúbim ťa” či “Usmej sa” budú určite spravia radosť.

Aký darček by potešil teba?

S manželom máme taký romantický zvyk, ktorý pre mňa zároveň aj najkrajším a najlepším vianočným darčekom. Manžel mi každý rok pod stromček zloží básničku o nás a o našej rodine. Raz je vtipná, takže sa pod stromčekom dobre pobavíme, inokedy tak romantická a dojemná, že ma rozcíti až k slzám. Za všetky tie roky ich už mám nazbieraných naozaj veľa a je to pre mňa najcennejší vianočný poklad. Už sa neviem dočkať, čo vymyslí manžel tento rok.

žiadne príspevky na zobrazenie